Menu

Recom Solar panele fotowoltaiczne - opinie, ceny, porównanie

“Jedyne europejskie moduły Tier-1” głosi Recom sam o sobie. Recom to jednak znacznie więcej niż kolejne moduły Tier-1 i niewiele brakuje im do ekstraklasy świata fotowoltaiki.

Francja

employees - pracowników

clock Od 2017

To nieco dziwne, że Recom tak chętnie chwali się statusem Tier-1. W końcu większość modułów Tier-1 jest przeciętnej jakości. Badania[1] wykazują brak zasadniczej różnicy w jakości między modułami Tier-1 i nie będącymi Tier-1. Sam Bloomberg wyraźnie zaznacza, że status Tier-1 nie świadczy o wysokiej jakości modułów.

Tymczasem Recom przewyższa większość swoich “kolegów” z grona Tier-1 o głowę, bo ich moduły mają fantastyczne osiągi i długą gwarancję. Do ekstraklasy świata fotowoltaiki nie można ich zaliczyć tylko ze względu na krótki staż.

Co nam się podoba

 • Europejski gwarant
 • Tier-1 od Bloomberga
 • Do 30 lat gwarancji produktu
 • Sprzedają też inwertery i magazyny energii
 • Dobry wybór bifaciali
 • Panele z serii Lion
 • Rozsądne ceny

Co nam się nie podoba

 • Istnieją dopiero od 2017 roku
 • Niepokojące zapiski w gwarancji

Co to jest Recom Solar?

Panele fotowoltaiczne znane powszechnie jako Recom Solar lub Recom Technologies są produkowane przez francuskie przedsiębiorstwo Recom-Sillia. Ich kwatera główna, najważniejsza fabryka i centrum badawcze mieści się w mieście Lannion. Tamtejsze roczne moce przerobowe wynoszą 750 MW mocy.

Współpracują ściśle z francuskim Institut National de l'Énergie Solaire - narodowym instytutem energii fotowoltaicznej, co z pewnością wpływa na wysoką wydajność tych modułów.

Oprócz paneli fotowoltaicznych sprzedają też inwertery i podobno magazyny energii sygnowane swoją marką. Dzięki temu możesz kupić całą instalację od jednego gwaranta, co z pewnością ułatwia sprawę.

Materiał promocyjny Recom. Zwróć uwagę na nowoczesny park maszynowy.

Jak oceniamy Recom Solar?

Wynik: Dobry

4.4
Recom to europejskie panele fotowoltaiczne najwyższej jakości i w rozsądnej cenie.
Tier 1

Marka Tier 1?

Tak

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Recom?

Niezawodność

4.6

Opłacalność

4.3

Wydajność

5.0

Wiarygodność

3.6

Niezawodność

W naszych recenzjach niezawodność to miara pewności, że moduły fotowoltaiczne będą działać dłużej niż 25 lat. Jak to sprawdzić? Najważniejszym czynnikiem jest długość i jakość gwarancji produktu, ale bierzemy też pod uwagę doświadczenie producenta oraz szczegóły budowy. Ponieważ fotowoltaika przynosi prawdziwe zyski dopiero po latach, niezawodność to najważniejsza ocena cząstkowa.

Gwarancja produktu paneli fotowoltaicznych Recom wynosi 15 dla serii Panther i Jaguar, 25 lat dla serii Puma oraz kosmiczne 30 lat dla serii Lion.

Większość marek paneli fotowoltaicznych daje maksymalnie 15 lat gwarancji produktu. Dla Recom to jest minimum, co bardzo dobrze o nich świadczy.

Szczegóły gwarancji zawierają niestety pewne niepokojące zapiski. Jednym z wykluczeń gwarancji jest bowiem “niestosowanie się do instrukcji montażu”. Brzmi rozsądnie, jednak w instrukcji montażu, znajduje się następujące zdanie:

"Co 6 miesięcy sprawdź połączenia elektryczne, mechaniczne i uziemienie, upewniając się, czy są czyste, zabezpieczone, nieuszkodzone i wolne od korozji"

- fragment instrukcji montażu Recom

"Co 6 miesięcy sprawdź połączenia elektryczne, mechaniczne i uziemienie, upewniając się, czy są czyste, zabezpieczone, nieuszkodzone i wolne od korozji"

Tymczasem nie znamy w redakcji nikogo, kto w instalacjach domowych robiłby takie przeglądy co pół roku. W zgodzie z prawem budowlanym i zdrowym rozsądkiem zalecamy robienie takich przeglądów co 5 lat.

Nie jestem prawnikiem, ale wedle mojej nieprofesjonalnej opinii taki zapis może zostać wykorzystany celem wymigania się od odpowiedzialności gwarancyjnej. Może przesadzamy, może nie.

Doświadczenie - Przedsiębiorstwo Recom-Sillia zostało założone dopiero w 2017 roku. Ze wskazówek amerykańskiego instytutu NREL[2] wynika, że aby można było zaliczyć jakiegoś producenta do pułapu premium, powinien on mieć co najmniej 10 lat doświadczenia.

Dla kontrastu, gdy Solarwatt zaczęło produkować swoje charakterystyczne moduły fotowoltaiczne szkło-szkło, dawali na nie 5 lat gwarancji produktu. Dopiero po dwóch dekadach, gdy zostało dowiedzione ponad wszelką wątpliwość, że ich moduły naprawdę są niezwykle wytrzymałe, podwyższyli gwarancję produktu do znanych dziś 30 lat.

Z drugiej strony sama fabryka, gdzie dziś produkowane są panele fotowoltaiczne Recom, stoi od 1965 roku. Poprzedni właściciel, Bosch, również produkował tam panele fotowoltaiczne, a spora część zespołu dalej pracuje w tym samym zakładzie, tylko dla innego właściciela Recom po kupnie fabryki zainwestował w nowoczesny park maszynowy. Widać to na filmiku powyżej. Wygląda więc na to, że załoga jest doświadczona, a maszyny - nowoczesne.

Czy w świetle przedstawionych faktów 30 letnia gwarancja produktu Recom Solar jest naprawdę wiarygodna - na to czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

Dobry instalator to podstawa!

Nawet najlepsze moduły fotowoltaiczne nie pomogą, gdy zostaną źle zamontowane, więc wybór instalatora to kluczowa sprawa. Pamiętaj:

 • Zły montaż to nieważna gwarancja.
 • Zły montaż to najważniejsza przyczyna usterek paneli.
 • Instalator to Twój pierwszy kontakt w wypadku jakichkolwiek problemów.

Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Wydajność

Podstawą oceny wydajności w naszych recenzjach są osiągi najmocniejszego modułu fotowoltaicznego danej marki. Mówiąc o osiągach nie mamy na myśli samej mocy w warunkach laboratoryjnych, ale bardziej to, jak radzi sobie w rzeczywistości. Jak znosi wysoką temperaturę? Jak działa, gdy słońce jest za chmurami? W jakim stopniu traci moc wraz z upływem czasu? Im wyższa wydajność paneli fotowoltaicznych, tym więcej kWh wyprodukują z każdego kWp instalacji.

Ich absolutnie najlepsze panele fotowoltaiczne są dwustronne, czyli mogą generować moc przy naświetleniu od góry, jak i od spodu. Są na tyle dobre, że ich osiągi wykraczają poza naszą obecną skalę i to nawet, gdy zamontujesz je płasko na dachu, zupełnie pomijając ich “dwustronność”. Według ich kart katalogowych, to jedne z najlepszych modułów świata, bijące na głowę SunPower, LG, Panasonic i REC!

Zobacz sam:

 • Odporność na temperaturę wynosi 95,92% i to obecnie najwyższy wynik w naszej bazie danych.
 • Stosunek mocy NOCT / STC wynosi 76,73% i to obecnie najwyższy wynik w naszej bazie danych.
 • Sprawność względna w niskim nasłonecznieniu wynosi 97% to obecnie jeden z najwyższych wyników w naszej bazie danych.

Trzy powyższe czynniki świadczą o tym, że panele fotowoltaiczne z serii Recom Lion doskonale radzą sobie w warunkach rzeczywistych. Dodatkowo:

Współczynnik FF wynosi 81,26% i to obecnie najwyższy wynik w naszej bazie danych. Dowodzi to, że te moduły wykonano z krzemu najwyższej czystości.

Ponadto według gwarancji mocy Lion zachowa 91,25% mocy po 30 latach, co jest kolejnym najwyższym wynikiem w naszej bazie danych. W połączeniu z 30 letnią gwarancją produktu dowodzi to, że te panele fotowoltaiczne będą przynosić wysokie uzyski przez wiele lat.

Zdjęcie afrykańskiego lwa

"Tak, ja tu teraz rządzę, bo co?!".

Jednostronne serie paneli fotowoltaicznych pod nazwą Panther, Puma i Jaguar są również bardzo wydajne, ale Lion to niekwestionowany król. Dokładne omówienie tych modułów znajdziesz w sekcji “serie”.

Wiarygodność

Recom udziela gwarancji na 30 lat. Warto zatem zadać pytanie, jakie są szanse, że ta marka przetrwa tak długi okres czasu oraz czy będzie gotowa wywiązać się ze swoich zobowiązań gwarancyjnych, gdyby zaszła taka konieczność. Słowem, czy Recom to wiarygodna firma?

Europejski producent - Recom Solar to europejska firma. Przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej znane są z dobrej obsługi klienta i z honorowania postanowień gwarancji. Niestety europejscy producenci paneli fotowoltaicznych są też znani z tego, że bankrutują, bo nie są w stanie wytrzymać konkurencji z tańszymi modułami z Chin.

Wielkość przedsiębiorstwa - Wedle naszej najlepszej wiedzy Recom to stosunkowo małe i młode przedsiębiorstwo, zatrudnia jednak fachowców i pracowników, którzy wcześniej produkowali moduły fotowoltaiczne dla Boscha, w tej samej fabryce.

Tier-1 - Recom bywa w gronie producentów Tier-1, chociaż nie jest tam stałym bywalcem. To i tak spore osiągnięcie jak na moduły produkowane w Europie. Status Tier-1 oznacza wysoką sprzedaż, a to z kolei pozytywnie świadczy o stabilności finansowej tej firmy.

Recykling - Recom jest członkiem PV Cycle, europejskiego stowarzyszenia, które ułatwia odbiór zużytych modułów celem ich recyklingu. Przypominamy przy tej okazji, że możesz oddać każdy zużyty sprzęt elektroniczny, moduły też, dystrybutorowi tego sprzętu i musi go przyjąć, nie obciążając Cię żadną opłatą. Gdyby jednak dystrybutor nie był na rynku za te 25 - 30 lat, pomoże Ci PV Cycle.

Recom to stosunkowo nowy producent modułów i nie jest powiązany z wielkimi świata biznesu. Ciężko określić, czy to przedsiębiorstwo przetrwa próbę czasu.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Opłacalność

Czy panele fotowoltaiczne Recom są opłacalne? To zależy od Twoich priorytetów.

Jeśli Twój priorytet to szybki zwrot inwestycji, moduły fotowoltaiczne Recom z serii Panther i Jaguar to dobre opcje, chociaż możesz łatwo znaleźć coś tańszego z Chin, co zwróci się jeszcze szybciej.

Jeśli Twoje priorytety to wysokie zyski w skali 25-30 lat bez obaw o ewentualne awarie, panele fotowoltaiczne Recom z serii Puma i Lion to wybór dla Ciebie. Alternatywą są tutaj marki premium z dłuższym doświadczeniem, na przykład Solarwatt.

Serie

Nazwy serii modułów Recom Solar wywodzą się od wielkich kotów. Jeśli zatem Twoim ulubionym drapieżnikiem jest lew, poczujesz się jak w domu.

Legendę charakterystyk wydajności znajdziesz w artykule o panelach fotowoltaicznych.

Recom Lion

Panele fotowoltaiczne Recom Lion to najmocniejsze moduły marki Recom. To najlepsze panele w naszej bazie danych, jeśli chodzi o odporność na temperaturę, stosunek STC/NOCT, gwarancję mocy oraz współczynnik FF! Na dodatek to moduły dwustronne! W warunkach rzeczywistych 1 kWp modułów Lion wyprodukuje zauważalnie więcej energii niż 1 kWp innych modułów.

No i te 30 lat gwarancji!

Skrót informacji dotyczących paneli fotowoltaicznych Recom Lion zawierający opis najważniejszych zalet oraz wykres opisujący wydajność.

Jak to możliwe? W ich budowie zastosowano trzy wyjątkowe technologie:

 • Ogniwa HJT - to kompozyt ogniw z krzemu amorficznego oraz zwykłego krystalicznego, przez co produkują więcej energii w wysokiej temperaturze.
 • Ogniwa dwustronne - produkują dodatkową energię ze światła odbitego od gruntu.
 • Moduły szkło-szkło - zwiększają odporność na mikropęknięcia i na środki chemiczne, co wydłuża żywotność modułu.

W efekcie te moduły będą działały mocniej, lepiej i dłużej. Ich jedyną wadą są kolosalne wymiary. Tak duże moduły są bardziej narażone na nacisk śniegu i wiatru oraz nieostrożność monterów. Po prostu mniej chroni je ramka.

Recom Puma

Panele fotowoltaiczne Recom Puma to najmocniejsze jednostronne moduły marki Recom. Wydajnie działają zarówno w warunkach niskiego nasłonecznienia, jak i w wysokiej temperaturze.

Skrót informacji dotyczących paneli fotowoltaicznych Recom Lion zawierający opis najważniejszych zalet oraz wykres opisujący wydajność.

Panele słoneczne Recom Puma mają ogniwa monokrystaliczne łączone na zakładkę. W ten sposób można uzyskać nieco wyższą sprawność. Moduły o takiej konstrukcji często mają dłuższą gwarancję produktu i Puma nie jest tu wyjątkiem. Z 25 latami gwarancji produktu możesz je zamontować bez obaw o przyszłość.

Recom Panther

Panele fotowoltaiczne Recom Panther od strony budowy to moduły z ogniwami ciętymi na pół, od kilku lat standard w branży fotowoltaicznej. Cięcie ogniw na pół zwiększa sprawność modułu oraz nieco zwiększa odporność na mikropęknięcia.

Skrót informacji dotyczących paneli fotowoltaicznych Recom Lion zawierający opis najważniejszych zalet oraz wykres opisujący wydajność.

Te panele fotowoltaiczne mają dobrą wydajność i niższą cenę, lecz gwarancja na nie jest krótsza i wynosi 15 lat. Przy tym 15 lat to i tak bardzo dobry wynik.

Recom Jaguar

W panelach słonecznych Recom Jaguar zastosowano ogniwa cięte na trzy części. O ile cięcie ogniw na pół zyskało ogromną popularność, bardzo rzadko widzi się, żeby ktoś ciął je na trzy części.

Skrót informacji dotyczących paneli fotowoltaicznych Recom Lion zawierający opis najważniejszych zalet oraz wykres opisujący wydajność.

Przecięcie ogniw na trzy części zmniejsza rezystancję, przez co poprawia wydajność w wysokiej temperaturze. Producent zapewnia też, że tego typu konstrukcja zmniejsza straty związane z częściowym zacienieniem, ale nie znaleźliśmy potwierdzenia tej tezy ze strony niezależnych instytutów. Nie oznacza, że to nieprawda, po prostu nie znaleźliśmy nic więcej na ten temat.

Ogniwa po cięciu na trzy części są następnie bardzo ciasno układane koło siebie. Między poszczególnymi ogniwami niemal nie ma wolnych przestrzeni. Sprawia to, że sprawność całego modułu jest nieco wyższa, ale ze względu na rozszerzalność temperaturową większość producentów daje jednak drobne przerwy między ogniwami.

Tak czy inaczej, gwarancja produktu na panele Recom Jaguar wynosi 15 lat, a to przecież naprawdę niezły wynik.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Panele fotowoltaiczne Recom - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q2 2020):

Panele fotowoltaiczne Recom są dość nowe na rynku i nie znaleźliśmy zbyt wielu opinii na ich temat na zagranicznych serwisach.

Recom cieszy się jednak dobrą opinią inwestorów i banków, o czym świadczy fakt, że figurują na liście Tier-1 Bloomberga.

Instalatorzy współpracujący z Recom Solar

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Źródła i bibliografia:

 1. David Miller i inni, NREL 2020 Reliability Workshop
 2. Wynika to z badania wykonanego przez Heliolytics, którego rezultaty przedstawiono w raporcie PVEL 2020 PV Module Reliability Scorecard
 3. Gwarancja Recom
 4. Instrukcja montażu
 5. Karta katalogowa Recom Lion
 6. Karta katalogowa Recom Puma
 7. Karta katalogowa Recom Panther
 8. Karta katalogowa Recom Jaguar

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.