Menu

Pętla indukcyjna panele fotowoltaiczne

Czym grozi pętla indukcyjna w instalacji fotowoltaicznej? Jak uniknąć zagrożenia?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 09/03/2023

Czas lektury: 3 min

Pętla indukcyjna w instalacji fotowoltaicznej wynika z błędnego prowadzenia przewodów w instalacji fotowoltaicznej. Przyczyną jest niewiedza instalatora lub z chęć zaoszczędzenia na materiałach - tak się bowiem składa, że stworzenie pętli indukcyjnej pozwala skrócić przewody o parę metrów.

Jak uniknąć problemu pętli indukcyjnej? Zatrudnij dobrego instalatora, który weźmie normalne pieniądze za dobrą pracę. Możesz znaleźć ich w naszym rankingu polecanych firm fotowoltaicznych. Albo po prostu wypełnij poniższy kalkulator.

Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jak powstaje pętla indukcyjna w instalacji fotowoltaicznej?

Pętla indukcyjna powstaje, gdy przewody łączące panele fotowoltaiczne nie idą równolegle do siebie, tylko w sporej odległości, tworząc pętlę. Wielu amatorom taki sposób kładzenia przewodów wydaje się zgodny ze zdrowym rozsądkiem. Po prostu prowadzimy przewody po kolei od modułu do modułu, a potem jak najkrótszą drogą łączymy z inwerterem.

Jest to jednak błąd. Wskutek takiego działania powstała olbrzymia pętla będąca potencjalnym źródłem indukowanego napięcia i prądu.

Pętla indukcyjna - schemat poglądowy

Poprawnie przewody należy prowadzić w taki sposób:

Łączenie paneli fotowoltaicznych - schemat poglądowy

Poprawne łączenie paneli fotowoltaicznych wymaga zużycia więcej przewodu, co podnosi koszty. Nie są to straty liczone w tysiącach, ale jeśli jakiś instalator wygrywa tylko ceną, to może właśnie skracając przewody zarabia na chleb.

Uwaga na zbyt tanie oferty

Pętla indukcyjna to tylko jeden sposob schodzenia z ceny, jaki stosują nieuczciwi instalatorzy. Pamiętaj, jeśli jakaś oferta jest zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, to zapewne tak właśnie jest. Zobacz artykuł o cenach instalacji fotowoltaicznych, by zobaczyć, ile na rynku kosztuje instalacja PV rozsądnej jakości.

Pętla indukcyjna z przewodu ochronnego

Uwaga, pętla indukcyjna dotyczy nie tylko przewodów plusowego i minusowego instalacji, ale też przewodu ochronnego, który uziemia konstrukcję wsporczą i wyrównuje potencjały ram modułów fotowoltaicznych. Również ten przewód musi być prowadzony równolegle z przewodami DC, tak by nie tworzył z nimi pętli.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Czym grozi pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna to problem typu mina, bo może nie sprawiać problemów całymi latami, ale gdy przyjdzie co do czego… bum! I po instalacji.

Ale jak to działa? Gdy w okolicy uderzy piorun, pętla indukcyjna zaindukuje w przewodach bardzo wysoki prąd, znacznie przekraczający dopuszczalne parametry dla modułów, nie mówiąc o inwerterze. Częstym skutkiem jest uszkodzenie wspomnianych urządzeń.

Im większa pętla, tym większe zaindukowane prądy i tym większa czułość instalacji na pioruny. W skrajnych przypadkach problemy może stworzyć nawet wyładowanie w odległości 2 km od instalacji!

Jak zabezpieczyć instalację przed uderzeniami piorunów?

Oczywiście żadna instalacja nie jest 100% odporna na uderzenie piorunów, ale gdy Twój instalator:

  • nie zrobi pętli indukcyjnej,
  • zachowa odpowiedną odległość uziemienia instalacji fotowoltaicznej od instalacji odgromowej,
  • zamontuje dobry inwerter z zabezpieczeniem przepięciowym…

… to Twoja instalacja przetrwa wiele burz. Pioruny z zasady nie uderzają bezpośrednio w panele fotowoltaiczne, tylko w najwyższy punkt w okolicy, który powinien być połączony z instalacją odgromową.

Pętla indukcyjna to tylko jeden z szeregu kłopotów, które mogą zniszczyć Twoją instalację fotowoltaiczną. Wszystkich tych problemów można łatwo uniknąć, zatrudniając fachową firmę fotowoltaiczną, w czym chętnie Ci pomożemy. Wystarczy, że wypełnisz ten formularz, a 3 instalatorów z Twojej okolicy wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 39 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 1 min

Czytaj dalej arrow