Menu
Czym grozi pętla indukcyjna w instalacji fotowoltaicznej? Jak uniknąć zagrożenia?
Pętla indukcyjna w instalacji fotowoltaicznej wynika z błędnego prowadzenia przewodów w instalacji fotowoltaicznej. Przyczyną jest niewiedza instalatora lub z chęć zaoszczędzenia na materiałach - tak się bowiem składa, że stworzenie pętli indukcyjnej pozwala skrócić przewody o parę metrów.
Jak uniknąć problemu pętli indukcyjnej? Zatrudnij dobrego instalatora, który weźmie normalne pieniądze za dobrą pracę. Możesz znaleźć ich w naszym rankingu polecanych firm fotowoltaicznych. Albo po prostu wypełnij poniższy kalkulator.
Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Pętla indukcyjna powstaje, gdy przewody łączące panele fotowoltaiczne nie idą równolegle do siebie, tylko w sporej odległości, tworząc pętlę. Wielu amatorom taki sposób kładzenia przewodów wydaje się zgodny ze zdrowym rozsądkiem. Po prostu prowadzimy przewody po kolei od modułu do modułu, a potem jak najkrótszą drogą łączymy z inwerterem.
Jest to jednak błąd. Wskutek takiego działania powstała olbrzymia pętla będąca potencjalnym źródłem indukowanego napięcia i prądu.
Poprawnie przewody należy prowadzić w taki sposób:
Poprawne łączenie paneli fotowoltaicznych wymaga zużycia więcej przewodu, co podnosi koszty. Nie są to straty liczone w tysiącach, ale jeśli jakiś instalator wygrywa tylko ceną, to może właśnie skracając przewody zarabia na chleb.
Pętla indukcyjna to tylko jeden sposob schodzenia z ceny, jaki stosują nieuczciwi instalatorzy. Pamiętaj, jeśli jakaś oferta jest zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, to zapewne tak właśnie jest. Zobacz artykuł o cenach instalacji fotowoltaicznych, by zobaczyć, ile na rynku kosztuje instalacja PV rozsądnej jakości.
Uwaga, pętla indukcyjna dotyczy nie tylko przewodów plusowego i minusowego instalacji, ale też przewodu ochronnego, który uziemia konstrukcję wsporczą i wyrównuje potencjały ram modułów fotowoltaicznych. Również ten przewód musi być prowadzony równolegle z przewodami DC, tak by nie tworzył z nimi pętli.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Pętla indukcyjna to problem typu mina, bo może nie sprawiać problemów całymi latami, ale gdy przyjdzie co do czego… bum! I po instalacji.
Ale jak to działa? Gdy w okolicy uderzy piorun, pętla indukcyjna zaindukuje w przewodach bardzo wysoki prąd, znacznie przekraczający dopuszczalne parametry dla modułów, nie mówiąc o inwerterze. Częstym skutkiem jest uszkodzenie wspomnianych urządzeń.
Im większa pętla, tym większe zaindukowane prądy i tym większa czułość instalacji na pioruny. W skrajnych przypadkach problemy może stworzyć nawet wyładowanie w odległości 2 km od instalacji!
Oczywiście żadna instalacja nie jest 100% odporna na uderzenie piorunów, ale gdy Twój instalator:
… to Twoja instalacja przetrwa wiele burz. Pioruny z zasady nie uderzają bezpośrednio w panele fotowoltaiczne, tylko w najwyższy punkt w okolicy, który powinien być połączony z instalacją odgromową.
Pętla indukcyjna to tylko jeden z szeregu kłopotów, które mogą zniszczyć Twoją instalację fotowoltaiczną. Wszystkich tych problemów można łatwo uniknąć, zatrudniając fachową firmę fotowoltaiczną, w czym chętnie Ci pomożemy. Wystarczy, że wypełnisz ten formularz, a 3 instalatorów z Twojej okolicy wkrótce się z Tobą skontaktuje.
Mój kod pocztowy:
za prąd płacę: