Menu

Falownik SMA – opinie, recenzja

Falowniki SMA są zdecydowanie warte uwagi. Są niezawodne i wydajne i chociaż ma to swoją cenę, to naszym zdaniem warto. Szkoda jedynie, że USA ma gwarancję na 10 lat, a Europa na 5.

Niemcy

employees > 3000 pracowników

clock Od 1981

SMA to jeden z największych i najstarszych graczy na rynku falowników solarych. W branży ma podobną pozycję, co Mercedes w motoryzacji.

Kupno inwertera SMA to nigdy nie będzie zły wybór, firma ma zbyt dużo doświadczenia do zaoferowania, by popełniać błędy oraz zbyt wiele prestiżu do stracenia, by sobie na nie pozwolić. Oczywiście ma to swoją cenę. Czy warto zapłacić więcej za SMA? Oceń wraz z nami jakość, wydajność i cenę ich inwerterów oraz rzetelność samej marki.

Co nam się podoba

 • Uznana firma z ogromnym doświadczeniem
 • Możliwość rozszerzenia gwarancji do 20 lat
 • Warunki pomocy gwarancyjnej
 • Dobre wsparcie w Polsce
 • Dużo nagród
 • Produkują znów wszystko w Europie
 • Kompatybilne z optymalizatorami TIGO

Co nam się nie podoba

 • Od 2017 do końca 2019 Sunny Boy'e były produkowane w Chinach i były raczej gorszej jakości
 • 10 lat gwarancji w USA i Australii, ale 5 w Europie

Co to jest SMA Solar?

SMA powstało w roku 1981, a siedziba główna firmy znajduje się w mieście Niestetal w Niemczech. Od tamtego czasu SMA stałą się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych marek inwerterów na świecie. W 2011 SMA kupiło Polską firmę dtw z Krakowa, z którą współpracowała zresztą od długiego czasu, więc każdy ich inwerter ma w sobie elektroniczne części powstałe nad Wisłą.

Materiał promocyjny.

Jak oceniamy SMA?

Wynik: Rewelacjny

4.5
Nie możesz wyjść źle, inwestując w SMA.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Tak, pozycja :number.

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy SMA Solar?

Niezawodność

4.7

Opłacalność

3.9

Wydajność

4.8

Wiarygodność

4.8

Niezawodność

W naszych recenzjach im wyżej oceniana jakość, tym bardziej niezawodne są inwertery. Falowniki dobrej jakości powinny działać wiele lat, nawet w niekorzystnych warunkach. Co możemy powiedzieć o SMA?

Gwarancja fabryczna: Jeśli kupujesz w USA, Meksyku i Kanadzie, to na inwertery SMA otrzymasz 10 lat gwarancji. Niestety, we wszystkich innych krajach otrzymasz już tylko 5 lat. Czy inwertery produkowane na Europę są gorszej jakości? Mało prawdopodobne, jest to raczej kwestia marketingu. Świadczy o tym istnieje gwarancji przedłużonej.

Gwarancja przedłużona: SMA daje możliwość przedłużenia gwarancji do 10, 15 lub 20 lat w ramach dwóch pakietów: Active oraz Comfort, które właściwie niewiele się różnią. Ceny zaczynają się już od 3,58 EUR za miesiąc dla najmniejszych inwerterów. Gwarancję trzeba przedłużyć w czasie pierwszych 5 lat użytkowania falownika. Maksymalna długość obowiązywania gwarancji wynosi 20 lat (15 lat dla niektórych produktów). Gdy w czasie trwania gwarancji falownik się zepsuje, SMA zadba o to, by został szybko naprawiony lub przyślą zamiennik, z wszelkimi aktualizacjami. Fakt, że SMA daje możliwość uzyskania tak długiej gwarancji, świadczy o ich przekonaniu o jakości swoich produtów i o tym, że te falowniki opłaca się serwisować i naprawiać, a nie wyrzucać po pierwszej usterce.

Uwaga, gwarancję przedłużoną uzyskuje się po jednorazowej wpłacie. Dla inwertera o mocy 5kW przedłużenie gwarancji do 20 lat kosztuje ponad 500 EUR (w 2020 roku), co jest pewnym wydatkiem. Czy warto?

Cóż, samo to, że SMA daje możliwość takiego przedłużenia gwarancji świadczy o tym, że ich falowniki będą na pewno działały długo po tym, jak podstawowa gwarancja się skończy.

Niezawodność wg. PVEL: SMA zdobyła nagrodę TOP PERFORMER w testach niezawodności PVEL 2019 za odporność inwerterów w pasywnym teście wytrzymałościowym. Oznacza to, że ten inwerter jest tak samo odporny na złe warunki pogodowe, co standardowe panele fotowoltaiczne, a to naprawdę coś! Warto dodać, że tylko dwa falowniki na świecie zdobyły wyróżnienie za ten test!

Materiał promocyjny SMA. Wycieczka po zakładzie i punktach kontroli jakości.

Stopień ochrony IP: Sunny Highpower, Sunnyboy, Sunny Tripower - wszystkie te serie mają stopień ochronności IP65, co oznacza, że te inwertery są pyłoszczelne i chronione przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. Mogą bez przeszkód być montowane na dworze.

Podsumowując, inwertery SMA, z odpowiednim serwisowaniem i okazjonalną wymianą podzespołów mogą pracować ponad 20 lat. Możesz wziąć ryzyko na siebie i płacić za wspomniany serwis i drobne naprawy, albo możesz zyskać całkowitą pewność, wykupując odpowiedni pakiet gwarancyjny.

Dobry instalator to podstawa!

Nawet najlepszy inwerter, gdy zostanie źle zamontowany, nie będzie działał poprawnie. Pamiętaj:

 • Błędny montaż to nieważna gwarancja.
 • Błędny montaż to .
 • Instalator to Twój pierwszy kontakt w wypadku jakichkolwiek problemów.

Pomogliśmy Ci wybrać falownik, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Wydajność

Wydajność inwerterów to ich sprawność w przetwarzaniu prądu stałego, produkowanego przez panele, w prąd przemienny, który zasila sprzęty w naszym domu / zakładzie. Wydajne inwertery nie powinny się wyłączać bez wyraźnego powodu, jak to czasem ma miejsce. Nawet jeśli takie przestoje są krótkie, są bardzo kosztowne.

Sprawność wg. California Energy Commission:

Wydajność SMA Solar na tle konkurencji.

Jak rozumieć ten wykres - na dole jest moc falowników, z lewej sprawność ważona. Duże zielone kropki to inwertery badanej firmy, a reszta kropek to konkurencja - byś mógł zobaczyć i porównać, jak dany inwerter wypada na jej tle. Im wyżej zielone kropki względem niebieskich, tym lepiej.

Niezawodna wydajność wg. PVEL: SMA zdobyła nagrodę TOP PERFORMER w testach niezawodności PVEL 2019 za uzyski ich inwertera w 30-dniowym teście polowym. Oznacza to, że ten inwerter doskonale radzi sobie w rzeczywistych warunkach - mial największe uzyski i najmniejszą liczbę przestojów! Warto dodać, ponownie, że tylko dwa falowniki na świecie zdobyły wyróżnienie za ten test!

Ten sam inwerter zdobył nagrodę w teście działania wobec pełnych cyklów temperatury, co oznacza, że działał z wyjątkową wydajnością pomimo drastycznych zmian temperatury.

Optymalizacja - Inwertery SMA są kompatybilne z TIGO, zatem istnieje możliwość optymalizacji modułów, w dodatku wybiórczej - nie musisz instalować optymalizatorów na wszystkich modułach, wystarczy na tych, które mają problem z cieniem.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wiarygodność

Rzetelny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, jeśli jego produkty z jakiegoś powodu przestaną działać. SMA gwarantuje od 5 do 20 lat działania swoich produktów. Musimy się upewnić, czy przedsiębiorstwo przetrwa ten okres.

Wielkość przedsiębiorstwa: SMA to jeden z największych producentów falowników solarnych na świecie. Ich dochód w 2018 wynosił 760,9 mln Euro. Wygląda na to, że sobie radzą.

Stabilność finansowa: Algorytm Altman Z-Score przewiduje stabilność finansową przedsiębiorstw. SMA znajduje się w szarej strefie, co oznacza, że prawdopodobieństwo bankructwa w ciągu najbliższych dwóch lat jest trudne o określenia. Wskazuje to na pewien nacisk finansowy, ale nie stanowi podstawy do alarmu.

Stabilność finansowa SMA Solar

SMA znajduje się pod pewnym naciskiem finansowym.

Obecność w Polsce: Mamy naprawdę ekscytujące informacje: SMA rozwija wsparcie dla klientów w Polsce i to na dużą skalę. Od stycznia 2020 w Polsce działa dwóch pracowników wsparcia technicznego, uruchomiono też wsparcie serwisowe dla instalatorów po polsku.

W wypadku usterki otrzymasz pomoc po polsku!

Jeśli zakupiony falownik SMA zaczyna szwankować, a Twój instalator przestał istnieć, to zadzwoń pod numer +48 12 396 63 20, a zostanie Ci udzielone wsparcie w języku polskim. SMA będzie nadal gwarantem Twojego sprzętu. Można też poprosić o pomoc jakiegokolwiek istniejącego instalatora współpracującego z SMA, a ten za wymianę sprzętu dostanie standardowy bonus od SMA Solar Technology.

To bardzo dobre wieści dla klientów w Polsce. Większość marek na świecie nie ma rozbudowanego w Polsce wsparcia na takim poziomie.

Tak czy inaczej jednak, jeśli falownik ma usterkę i jest na gwarancji, pierwsze kroki skieruj do swojego instalatora.

Warto też wspomnieć, że SMA kilka lat temu przejęło Polską firmę produkującą elektronikę (teraz znaną jako SMA Magnetics).

SMA to duże, stabilne i rzetelne przedsiębiorstwo i powinno przetrwać kolejne 20 lat.

Opłacalność

Każdy falownik SMA ma swoją cenę i nie jest ona mała. Uważamy jednak, że są tego warte. Pamiętaj, że można oszczędzać na panelach fotowoltaicznych, ale naprawdę nie warto oszczędzać na inwerterze.

Ceny inwerterów SMA

Pobór mocy w nocy jest dość wysoki i wynosi 5W.

Ponieważ dużo mówiliśmy o przedłużonej gwarancji, spójrzmy też na te ceny. Oto rozpiska cenowa (droższego) pakietu SMA Comfort. Źródło.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby, może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy przyczyną zapłonu jest coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Jak SMA zabezpiecza przez zapłonem instalacji - SMA ma w standardzie wykrywanie zwarcia doziemnego.

Jak SMA zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą - SMA doskonale współpracuje z optymalizatorami TIGO, więc w celu uzyskania dodatkowej ochrony wystarczy zamontować moduły TIGO z funkcją Rapid Shutdown. Wówczas gdy straż pożarna odłączy Twój dom od sieci, moduły fotowoltaiczne przestaną produkować energię.

Falownik SMA - poszczególne serie

SMA Sunny Boy wygląd

Sunny boy

Jeden z najlepszych niedużych inwerterów dostępnych na rynku, szczególnie nowsze wersje. Lekki, wydajny, odporny, ładny, umożliwia zdalne monitorowanie - czego chcieć więcej?

W 2019 roku niezawodność inwertera z serii Sunny Boy była przedmiotem badań instytutu PVEL. Zdobył on wyróżnienie w 3 kategoriach:

 • Pasywne testy wytrzymałościowe: TOP PERFORMER
 • Test działania wobec pełnych cyklów temperatury: TOP PERFORMER
 • Test polowy 30 dni pracy: TOP PERFORMER

To naprawdę wyjątkowe wyróżnienia. Pierwsze oznacza, że falownik jest wręcz pancerny. Drugie oznacza, że potrafi dostosować się do gwałtownych zmian temperatury i zachować wysoką wydajność. Trzeci oznacza, że falownik wyśmienicie radzi sobie z rzeczywistymi wyzwaniami i nie zgłasza przestojów, gdy nie ma takiej wyraźnej potrzeby.

Oto analiza sprawności jednego z modeli.

Sprawność ważona falownika Sunny Boy i zakres napięcia

Powyższy wykres pokazuje sprawność tego inwertera w zależności od napięcia (czyli wielkości instalacji) oraz obciążenia (czyli tego, jak mocno świeci słońce). Powyższe wyniki są dobre. Pamiętaj przy tym, że to dane wersji falownika przygotowanej na rynek amerykański, niestety nie mamy tak dokładnych danych dla wersji europejskiej, ale raczej nie powinny się mocno różnić.

Występuje ogromna różnorodność wersji inwertera Sunny Boy. Niektóre wersje w latach 2017-2019 były produkowane w Chinach (już nie są) i wykonano je z nieco mniejszą starannością. Nowsze wersje należą do najlepszych inwerterów w swojej klasie na świecie. Przed zakupem radzimy sprawdzić kraj produkcji oraz efektywność europejską (odpowiadającą wydajności ważonej CEC) danego modelu, te informacje można znaleźć w karcie danych.

SMA opracowało też dodatkowo specjalny rodzaj optymalizatorów TS4-R, które w parze z Sunny Boy'em tworzą naprawdę zgrany zespół, jeszcze bardziej odporny na zacienienie. Czym optymalizatory SMA różnią się od optymalizatorów innych marek? Otóż inne marki, na przykład SolarEdge, wymagają instalacji optymalizatora na każdym z paneli - a w systemie SMA optymalizatory instalowane są tylko na tych panelach, które są narażone na zacienienie. Dlaczego takie rozwiązanie jest lepsze?

Cóż, eliminuje to niepotrzebne elementy (optymalizatory bez padającego cienia na panele nie za bardzo mają co optymalizować), co wpływa na niższą cenę systemu oraz mniejszą zawodność (bo jednak im więcej sprzętu tym bardziej możliwe, że coś się zepsuje).

Jak to wygląda na przykładzie? Załóżmy, że masz dach na południe z kominem. Możesz bez przeszkód zamontować panele wokół komina, wstawiając optymalizatory tylko do tych paneli, na które będzie padał cień komina.

SMA Sunny Tripower - wygląd

Sunny Tripower

Jeden z najlepszych trójfazowych inwerterów do instalacji prosumenckich. Wydajny, lekki, informujący właściciela na bierząco o stanie instalacji. Falownik bez żadnych szczególnych braków.

Podobnie jak inne falowniki SMA, ma stopień ochronności IP 65, czyli może bez przeszkód działać nawet na dworze. Można go łączyć z optymalizatorami TS4-R - rozwiązaniem stosowanym głównie przez SMA.

Oto analiza sprawności jednego z modeli.

Sunny Tripower wydajność i zakresy napięciowe

TriPower jest bardzo wydajny. Zdecydowanie najwyższa półka. Cieszy wysoka sprawność już przy niskim obciążeniu.

Sunny Highpower Wygląd od SMA

Sunny Highpower

Świetny inwerter na większe instalacje lub zdecentralizowane farmy fotowoltaiczne, do 150 kW na string. Może zostać przewymiarowany do 150%. Stopień ochronności IP 65 oznacza, że bez przeszkód może stać na dworze. Możliwe zdalne odczytywanie danych i zarządzanie poprzez platformę ennexOS.

Zdecydowanie opcja warta rozważenia dla większych instalacji.

Oto analiza sprawności jednego z modeli.

Sprawność i zakresy napięciowe Sunny Highpower

Jeśli chodzi o sprawność, Sunny Highpower to absolutnie najwyższa półka. Europejska sprawność ważona wynosi 98,6-98,8%. Te inwertery pracują też doskonale w każdych warunkach - bez względu na obciążenie i napięcie. Daje to projektantom farm fotowoltaicznych duże pole do popisu i zmniejsza ryzyko błędu projektowego.

Materiał promocyjny SMA. Niska wartość edukacyjna, ale wygląda imponująco ;)

SMA inwerter - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q1 2020):

"Jeśli lubisz bezpieczną grę, to postaw na SMA, nie możesz wyjść na tym źle. Jedyną wadą jest cena."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,4 (748 opinii)

SMA to godna zaufania marka, która dba o wysoką jakość swoich produktów. Zdecydowanie godne polecenia. Żałujemy jedynie, że nie mamy 10-letniej gwarancji fabrycznej, którą cieszą się mieszkańcy USA.

Instalatorzy współpracujący z SMA

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Naszą listę polecanych instalatorów znajdziesz poniżej.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.