Menu

Fotowoltaika opinie negatywne - jakie są wady paneli PV?

Fotowoltaika, oprócz wielu zalet, ma też pewne wady. Ich wpływ można zniwelować, instalując panele słoneczne dobrej marki przy pomocy sprawdzonych instalatorów.

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 09/01/2024

Czas lektury: 3 min

Wady paneli fotowoltaicznych w skrócie:

  • Falownik nie jest tak żywotny jak panele fotowoltaiczne
  • Sprawność układu zależy od sprawności każdego panelu z osobna
  • Fotowoltaika jest zależna od pogody
  • Kurz ogranicza sprawność paneli fotowoltaicznych

Falownik - słabe ogniwo fotowoltaiki

Jedną z wielkich zalet ogniw fotowoltaicznych jest ich żywotność, która wynosi od 25 do 40 lat. Niestety nie dotyczy to falownika, którego żywotność określa się na około 10 lat lub nawet mniej, w przypadku, gdy nie został on zainstalowany prawidłowo.

Wymiana inwertera jest dość kosztowna i kłopotliwa, gdyż musi odbywać się w krótkim czasie, aby uniknąć strat energii. Wymiana inwertera może kosztować nawet do 6000 zł w wypadku najczęściej stosowanych instalacji paneli słonecznych.

Niektórzy zalecają, aby zamiast falownika montować mikroinwertery, ponieważ mogą być dłużej użytkowane (około 25 lat), czyli mniej więcej tyle, co standardowe panele słoneczne.

Uszkodzenia paneli słonecznych i instalacji

Panel PV, który nie jest dobrze zainstalowany, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak, ponieważ panele słoneczne są łączone szeregowo, co powoduje, że całkowita sprawność instalacji będzie wynosić tylko tyle, co najsłabiej działający panel. Jakie są najczęstsze przyczyny osłabiające panele fotowoltaiczne? Panel słoneczny może posiadać wadę fabryczną, złe okablowanie lub może być zainstalowany w niesprzyjających warunkach (ze zbyt dużym cieniem, złą orientacją i nachyleniem).

Uwaga, powyższa zależność dotyczy jedynie niewielkich różnic wydajności, to znaczy panel działający na poziomie 90% swoich możliwości ogranicza pozostałe panele. Mocniej uszkodzone panele są wyłączane poprzed diody bocznikowe i nie wpływają na całą instalację.

Dlatego zawsze radzimy, aby instalację paneli słonecznych zlecić jednemu z naszych sprawdzonych instalatorów, który będzie mógł łatwo zidentyfikować uszkodzone panele słoneczne lub problemy występujące w instalacji. Poproś o darmowe wyceny paneli fotowoltaicznych.

Można też zainwestować w mikroinwertery lub optymalizatory mocy, aby całkowicie zabezpieczyć się przed problemem.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Fotowoltaika a pogoda

Warunki pogodowe mają duży wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych. Kiedy jest pochmurno lub zbyt ciepło, to ich sprawność znacznie spada.

Również gdy na panelach zalega śnieg, może okazać się konieczne ich odśnieżenie. Przeważnie jednak śnieg powinien samoczynnie zsuwać się z paneli, gdyż są ciepłe oraz posiadają śliską powierzchnię.

Kurz i brud

Drobne cząstki kurzu lub innej materii mogą pokrywać powierzchnię ogniw fotowoltaicznych i wpływać negatywnie na ich wydajność.

Jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym rejonie lub obszarze z gruntami rolnymi, to zaleca się częstsze czyszczenie paneli.

Czy się nie opłaca?

Panele fotowoltaiczne mają kilka wad, ale nie zmienia to faktu, że są opłacalne. Jednak by mogły działać na optymalnym poziomie, właściciel powinien znać podstawowe przyczyny pogarszające ich wydajność i odpowiednio im zapobiegać.

Wielu powyższym niedogodnościom można zapobiec, zawierając umowę serwisową z instalatorem. Dodatkowo możemy założyć zdalny monitoring naszego systemu paneli, przez co, gdy pojawią się problemy, firma monitorująca może je zidentyfikować i naprawić.

Koniecznie sprawdź też artykuł opisujący zalety paneli fotowoltaicznych.

Oczywiście zależy to też od jakości kupionych paneli fotowoltaicznych. Niektóre panele fotowoltaiczne LG mogą oprzeć się wiatrom wiejącym do 345 km/h (cyklon Katrina, który zniszczył Nowy Orlean wiał z prędkością 270 km/h).

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 15 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow