Menu

Optymalizatory mocy - warte swojej ceny?

Optymalizatory mocy to ciekawy kompromis pomiędzy jednym falownikiem, a zbiorem mikroinwerterów.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 28/05/2020

Czas lektury: 4 min

Cień jest jednym z głównych problemów paneli fotowoltaicznych. Największy problem polega na tym, że zacienione panele wpływają negatywnie na całą instalację. Jednym z rozwiązań tego problemu są optymalizatory mocy. Czytając ten artykuł dowiesz się więcej o ich zasadzie działania, cenach i popularnych markach.

Jak działają optymalizatory mocy?

Optymalizatory mocy stanowią ciekawą, tańszą alternatywę wobec mikroinwerterów. Umieszcza się je pomiędzy poszczególnymi panelami fotowoltaicznymi i inwerterem . To niewielkie urządzenia i jeden optymalizator mocy montuje się pod każdym panelem słonecznym.

Optymalizatory mocy zapewniają

  • Lepszą wydajność instalacji fotowoltaicznej w sytuacji nierównego nasłonecznienia
  • Możliwość monitorowania poszczególnych paneli, w związku z czym łatwiej jest wykryć wadliwe sztuki
  • Równoległe działanie paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu jeden panel nie może negatywnie wpływać na pozostałe

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Nierówne nasłonecznienie zachodzi, gdy na część paneli fotowoltaicznych rzucany jest cień, bądź gdy są zainstalowane pod różnym kątem lub azymutem.

Optymalizatory mocy staje mierzą wydajność paneli słonecznych, jednak nie działają same. Prawdziwe zmiany następują w inwerterze (falowniku). Jak wygląda współpraca optymalizatorów z falownikiem?

Bez optymalizatorów mocy panele fotowoltaiczne połączone są szeregowo, przez co są od siebie zależne. Jeśli jeden panel działa gorzej, wszystkie panele działają z mocą tego najsłabszego. Jeśli jeden panel działa naprawdę źle, zostaje odcięty przez diody bocznikowe.

Optymalizator mocy oblicza punkt mocy maksymalnej MPP danego panelu fotowoltaicznego, czyli maksymalną moc wyjściową, jaką może osiągnąć i przekazuje ją bezpośrednio do falownika. W rezultacie wydajność instalacji fotowoltaicznej jest wyższa.

Stąd optymalizatory mocy, podobnie jak mikroinwertery , mają zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy część instalacji jest przez jakiś czas zacieniona w ciągu dnia.

alt-here

Panele fotowoltaiczne zainstalowane pod różnymi kątami wymagają optymalizatorów mocy to właściwego działania

Zilustrujmy to przykładem: panele fotowoltaiczne z jednym falownikiem i bez optymalizatorów są jak pociąg - jadą cały czas z jedną prędkością. Wagony nie mogą się wyprzedzać, a całość jedzie z prędkością najwolniejszego wagonu. Panele słoneczne z optymalizatorami są jak flota samochodów - te szybsze bez problemu wyprzedzają te wolniejsze.

Ważne

Nie wszystkie inwertery współpracują z optymalizatorami mocy. Upewnij się, że stosujesz właściwe!

Zwróć uwagę, że optymalizatory mocy nie są przeznaczone do odcinania uszkodzonych lub całkowicie zacienionych paneli. To funkcja diód bocznikowych, które w standardzie są montowane wraz z każdym panelem.

Optymalizator mocy - cena

Optymalizatory mocy są znacznie tańsze niż mikroinwertery, co nie dziwi, jako że jest to znacznie prostsza konstrukcja. Optymalizator składa się z około 180 części, natomiast mikroinwerter - z 450.

Ceny optymalizatorów mocy wynoszą od 150 do 350 PLN. Zależą one głównie od maksymalnej mocy DC - im wyższa, tym optymalizator jest droższy. Pozostaje więc pytanie: czy optymalizatory mocy są opłacalne?

alt-here

Optymalizator mocy Solar Edge

Całkowity koszt optymalizatorów zależy od ilości paneli fotowoltaicznych. W przypadku instalacji z 16 panelami słonecznymi inwestycja zwiększa się nawet o 4000 PLN. Czy optymalizatory mocy są więc warte dodatkowych pieniędzy? Zależy to oczywiście od okoliczności. Rozważmy niektóre scenariusze:

  • Niezacieniona instalacja z ogniw tej samej mocy, w której wszystkie panele fotowoltaiczne są skierowane w jedną stronę, będzie miała niewielki pożytek z optymalizatorów mocy. W takim przypadku ich zakup nie jest opłacalny.
  • Instalacja z przesuwającym się zacienieniem rzucanym przez komin lub słup wymaga optymalizatorów mocy lub mikroinwerterów do właściwego działania. Zacienione panele nie dość, że tracą większość swojej mocy, to jeszcze gwałtownie obniżają działanie całej instalacji.
  • Instalacja z panelami PV różnej mocy potrzebuje optymalizatorów do właściwego działania, inaczej te mocniejsze będą działać tak samo jak te słabsze. Dlaczego w ogóle łączyć mocniejsze panele ze słabszymi? Taka sytuacja może zajść z czasem, gdy wymienimy część starych paneli na nowe.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Gwarancja optymalizatorów mocy

Standardowy optymalizator mocy to dość proste urządzenie o dużej żywotności, stąd gwarancja na te urządzenia obejmuje zwykle 25 lat działania.

Producenci optymalizatorów mocy

Rynek optymalizatorów jest dość nowy. Główni gracze to:

Dwie największe marki to Tigo izraelski SolarEdge, które razem stanowią ponad 90% rynku optymalizatorów. Na ogół produkty Tigo są nieco tańsze.

Czy wybrać mikroinwertery czy optymalizatory? Z badania przeprowadzonego w 2013 roku przez PV Evolution Labs wynika, że panele fotowoltaiczne z optymalizatorami Enphase były średnio o 2,4% wydajniejsze od analogicznych instalacji z SolarEdge. Warto jednak pamiętać, że obie te marki oferują wysokiej jakości produkty, a SolarEdge jest tańszy.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać