Menu

Jak wybrać dobrą firmę fotowoltaiczną?

Gdy podejmiesz już decyzje o instalacji paneli słonecznych, musisz zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie – którego instalatora paneli fotowoltaicznych wybrać? Masz z tym problem? Chętnie Ci pomożemy!

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 06/10/2021

Czas lektury: 8 min

Dobry instalator paneli słonecznych cieszy się dobrą reputacją i wykonuje pracę w sposób bezpieczny, nie uszkadzając dachu i maksymalizując wydajność instalacji. Umieszcza panele słoneczne we właściwej orientacji przy największym nasłonecznieniu. Ale jak znaleźć dobrego instalatora? Proponujemy wykonanie następujących kroków:

 • Zrób listę instalatorów w Twojej okolicy
 • Sprawdź opinie o wybranych firmach
 • Upewnij się, że używają paneli z grupy Tier 1
 • Dowiedz się jakiej gwarancji udzielają
 • Skreśl z listy instalatorów co do których nie masz stuprocentowej pewności
 • Zwróć się do wybranych firm w celu uzyskania oferty instalacji

Na skróty

Proces wyboru instalatora może być żmudny i skomplikowany. My jednak możemy Ci w tym pomóc - przeprowadziliśmy audyt dziesiątek firm z całej Polski i wiemy, na których można polegać. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz a my przekażemy Cię w ręce najlepszych instalatorów pracujących w Twoim regionie!

Branża fotowoltaiki dynamicznie się rozwija i przyciąga wiele nowych i istniejących firm o różnym pochodzeniu. Ponieważ panele słoneczne są nie są stosowane w Polsce na dużą skalę od dziesięcioleci, praktycznie niemożliwe jest by firma mogła pochwalić się dwudziestoletnim doświadczeniem w instalacjach fotowoltaicznych. Jeśli któraś z wybranych firm chwali się podobnymi historiami, bądź ostrożny! Warto jest być ostrożnym, jednak nie możemy również popadać w paranoje – o większości firm w okolicy najprawdopodobniej nie słyszałeś wcześniej, nie znaczy jednak to, że nie warto im zaufać. Większość firm dysponuje wykwalifikowanymi instalatorami, którzy są stale szkoleni i prowadzą szkolenia. Jak więc odróżnić profesjonalistę od instalatora niegodnego naszej uwagi?

Proces wyboru

Poniższe kroki mogą pomóc w ocenie instalatora:

 • Sprawdź czy firma rzeczywiście istnieje.

  Rządowe serwisy internetowe, takie jak CEDIG lub KRS, udostępniają mnóstwo ciekawych informacji o wszystkich podmiotach gospodarczych zarejestrowanych w Polsce. Na temat niektórych spółek znaleźć również możesz historie finansów firm. Czy znajdziesz tam bankructwa? Czy firma przynosi stratę? Jeśli tak, pojawić się może ryzyko bankructwa, a co za tym idzie, kompletnej utraty gwarancji montaż.

 • Jak długo istnieje firma?

  Nawet jeśli nie oznacza to wszystkiego, firma z kilkuletnim doświadczeniem może być lepszą lub bezpieczniejszą opcją.

 • Czy firma korzysta z podwykonawców?

  Niektórzy instalatorzy sami wykonują pracę, lecz wiele innych zleca to podwykonawcom. Dotyczy się to zwłaszcza firmom które np. od lat istnieją w branży OZE, montując rekuperacje czy pompy ciepła i chcąc zaistnieć w branży fotowoltaicznej włączają ją do swoich usług, zlecając tylko pracę innym firmom. Nie wahaj zapytać się swojego instalatora o tą kwestię. My zdecydowanie polecamy wybór firmy, która sama wykonuje instalacje.

 • Szukaj opinii o instalatorach.

  Najlepiej jest osobiście porozmawiać z osobą której instalator montował panele fotowoltaiczne. Gdy nie jesteś w stanie tego zrobić, przeszukaj internet. Miej się jednak na baczności – mnóstwo firm płaci za fałszywe opinie zamieszczane głównie na forach internetowych. Na naszej stronie, w sekcji instalatorzy znajdziesz w 100% prawdziwe opinie o monterach paneli pv – przed ich publikacją dzwonimy do osoby która chcę ją zamieścić i weryfikujemy opinie

 • Inne informacje

  Takie jak liczba pracowników, liczba oddziałów, aktualna strona internetowa i profile w mediach społecznościowych. Wszystko to może być przydatne w Twojej decyzji.

Znajdź co najmniej 5-6 instalatorów w powyższy sposób. Zaufaj nam, gdy to zrobisz, będziesz pewien, że było warto.

Czy poniższy proces wydaje Ci się długi i niepotrzebnie skomplikowany? Rzeczywiście, wybór idealnego instalatora nie jest rzeczą łatwą. Mamy dla Ciebie jednak dobre wiadomości - zrobiliśmy większość pracy za Ciebie. Spośród 700 instalatorów fotowoltaiki działających w Polsce, znaleźliśmy tych najlepszych. Jeśli chcesz się z nimi skontaktować w ciągu kilku minut, wypełnij poniższy kalkulator opłacalności i powiedz nam więcej o swoich potrzebach

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Po wybraniu kilku instalatorów skontaktuj się z nimi i poproś o referencje klientów. Instalatorzy, którzy mają wielu niezadowolonych klientów, będą niechętni, a firmy których klienci są z reguły zadowoleni prześlą Ci referencje bez żadnych obaw.

Jeżeli możesz skontaktować się bezpośrednio z byłymi klientami Twojego potencjalnego instalatora, zadaj im kilka pytań:

 • Jak przebiegały prace instalacyjne, czy praca szła sprawnie? Ile dni zajęła instalacja fotowoltaiki?
 • Jakie są ich doświadczenia z obsługą posprzedażną i wsparciem po dostarczeniu projektu?
 • Czy wydajność paneli słonecznych zgadza się z obiecaną?
 • Czy kiedykolwiek wystąpiły problemy i jak zostały one rozwiązane przez firmę?
 • Czy musieli skorzystać z gwarancji?
Instalator paneli słonecznych

Instalacja fotowoltaiki ® Creative commons

Jakich marek paneli słonecznych używa instalator?

Jeśli referencje są pozytywne, możesz poprosić instalatora o kilka pytań na temat rodzaju używanych paneli słonecznych:

 • Jakiego producenta paneli słonecznych oferuje Ci instalator?
 • W jakim kraju produkowane są te panele?
 • Który rodzaj paneli słonecznych jest używany? (monokrystaliczne, polikrystaliczne lub cienkowarstwowe panele słoneczne)
 • Ile instalacji tego typu wykonał do tej pory wybrany instalator?
 • Jaki falownik jest oferowany?

Podczas tego kroku zaleca się również wyszukiwanie informacji o markach paneli słonecznych. Istnieją setki producentów ogniw fotowoltaicznych, z których każda ma swoje zalety i wady. W Internecie można znaleźć wszystko na temat wydajności niektórych marek paneli słonecznych i ich zakresu poszczególnych paneli. Również na naszej stronie znajdziesz artykuł w szczegółach opisujący czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych.

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Jakich gwarancji udziela instalator?

Wszystkie panele słoneczne i falowniki są standardowo objęte gwarancją fabryczną. W przypadku wielu paneli słonecznych gwarancja wynosi od 10 do 25 lat, zaś w przypadku falowników zwykle wynosi od 5 do 10 lat. Niektóre firmy dają dodatkową gwarancję na materiały.

Falowniki mają zwykle niższą gwarancję niż panele pv, z racji zdecydowanie niższej żywotności. Dobrze wiedzieć, że w każdym przypadku obowiązuje co najmniej 2 lata gwarancji zgodnie z dyrektywą europejską 1994/44 / WE.

Ważna jest jednak również gwarancja na wykonane prace, które przekazał sam instalator. Obejmuje to umieszczenie paneli słonecznych i falownika, okablowanie i konstrukcję Nie wszyscy instalatorzy udzielają tej gwarancji – staraj się unikać tych, którzy jej nie oferują. Również w tym przypadku dobrze jest myśleć w perspektywie długoterminowej i wybrać instalatora z wizją przyszłości, który będzie funkcjonował wiele lat później. Pamiętaj, że nawet 50-letnia gwarancja na montaż na nic się nie przyda, jeśli skorzystasz z usług kiepskiej firmy która ogłosi bankructwo za rok.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Ponadto, dokładnie przeczytaj wszystkie zapisy pisane ‘drobnym druczkiem’. Przed podpisaniem umowy przeczytaj ją uważnie! Każdy instalator używa innej umowy. Jeśli nie masz pewności dotyczących niektórych wpisów, nie wahaj się prosić instalatora o zmianę zapisów. Jeśli nie zgodzą się na rozsądne zmiany w umowie, zrezygnuj z instalacji. Zapytaj na przykład, zwłaszcza gdy instalator chcę zamontować panele mniej znanych producentów, o dostępność funduszu gwarancyjnego. Może się on przydać, jeśli producent zbankrutuje – nadal będziesz mieć prawo do gwarancji.

Kolejnym ważnym punktem jest gwarancja mocy. Każdy producent paneli słonecznych z góry określa jakiej straty wydajności można się spodziewać na przestrzeni lat. Jeśli to nie odpowiada rzeczywistości, masz prawo do wymiany paneli słonecznych.

Ostatnim punktem wartym omówienia jest umowa serwisowa, jaką oferują dobrzy instalatorzy paneli. Może ona obejmować wsparcie techniczne, takie jak wymiana konstrukcji lub jego części, monitorowanie wydajności, ale także, na przykład, czyszczenie paneli słonecznych na uzgodnionych warunkach.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o gwarancji na panele słoneczne, zapraszamy do artykułu, który wyczerpuje ten temat

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Podsumowanie

W tym momencie powinieneś już wiedzieć z którymi instalatorami chcesz kontynuować. Zrób krótką listę trzech instalatorów, którzy zdobyli Twoje zaufanie.

Instalatorzy ci mają przejrzystą i jasną gwarancję, używają niezawodnych marek paneli słonecznych i falowników, same wykonują pracę i mają rzesze zadowolonych klientów.

Prośba o wycenę – ostatni, najważniejszy krok na drodze wyboru instalatora. Poproś o wycenę wszystkich instalatorów znajdujących się na swojej liście. Dobry instalator będzie potrzebował czasu, aby wysłuchać Twoich wymagań a następnie na stworzenie indywidualnej wyceny. Dobra oferta jest szczegółowy i łatwa do zinterpretowania oraz pokazuje całkowitą cenę obejmującą wszystkie prace i materiały.

Jeśli dotarłeś do tego miejsca artykułu, zdajesz sobie zapewne sprawę, że wybór idealnego instalatora to proces żmudny i skomplikowany. Mamy dla Ciebie dobre wieści – zrobiliśmy całą pracę za Ciebie. W naszej bazie danych mamy ponad 700 instalatorów z całej Polski. Poświęciliśmy setki godzin, aby spośród nich wyłonić tych najlepszych. Dzięki temu, wypełniając jeden krótki formularz możesz uzyskać do 3 ofert od najlepszych instalatorów w Twoim regionie. Satysfakcja gwarantowana!

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow