Menu
Czy montaż paneli fotowoltaicznych w Twojej sytuacji jest możliwy? Zobaczmy wybrane rozwiązania na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, gruncie i innych miejscach
Fotowoltaika przynosi duże zyski przez wiele lat, o ile jest poprawnie wykonana. Stąd jest to ważne, aby wiedzieć jakie rozwiązania na montaż paneli fotowoltaicznych są możliwe w Twoim przypadku i jak uniknąć najgorszych błędów.
Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Zasada nr 1 - wykorzystaj całą SENSOWNIE nadającą się powierzchnię dachu, o ile pozwalają Ci na to fundusze.
Przykład wyraźnie BEZSENSOWNIE rozbudowanej instalacji widzimy na zdjęciu, w której panele fotowoltaiczne są położone w stałym głębokim cieniu.
Pieniądze wyrzucone w błoto!
Jednak głęboki cień to nie jedyny czynnik, który należy uwzględnić. W obszarach brzegowych dachu występuje zwiększone obciążenie wiatrem. Dlatego moduły powinny mieć 20-25 cm od krawędzi bocznych dachu oraz od kalenicy, jak i ok. 35 cm przerwy od rynny. Przy wyższych konstrukcjach te odległości mogą być nawet większe.
Zasada nr 2 - trzymaj się instrukcji montażu! W szczególności:
Jeżeli nie planujesz zamontować modułów samodzielnie, wówczas podstawowa zasada brzmi: znajdź rzetelną firmę fotowoltaiczną. Możemy Ci w tym pomóc, po prostu wypełnij poniższy formularz.
Mój kod pocztowy:
za prąd płacę:
Na temat montażu paneli krążą w sieci różne mity, rozprawmy się z dwoma z nimi.
MIT: Instalacja fotowoltaiczna musi być zamontowana pod idealnym kątem w idealną stronę, inaczej nie będzie się opłacać.
FAKT: Instalacja bardziej nachylona wyprodukuje więcej energii zimą, a mniej nachylona - latem. Panele fotowoltaiczne skierowane na wschód i zachód wyprodukują mniej energii, niż te skierowane na południe, ale za to działają rano i wieczorem, kiedy bardziej tej energii potrzebujesz i kiedy jest droższa.
Sumując te czynniki, nie warto za bardzo przejmować się orientacją i nachyleniem instalacji. Prosta prawda jest taka, że idealne nachylenie pod fotowoltaikę to takie, jakie masz na swoim dachu.
Większym problemem jest cień.
MIT: Mikroinwertery i optymalizatory rozwiązują problem cienia.
FAKT: Nic nie rozwiązuje problemu cienia całkowicie, mikroinwertery i optymalizatory mogą częściowo ograniczyć straty i zabezpieczyć moduły.
ROZWIĄZANIE: Bezwzględnie odsuń moduły od elementów konstrukcyjnych (komina, jaskół) rzucających cień. Rozważ mikroinwertery i optymalizatory, jeśli zagrożenie cieniem jest umiarkowane, ale może wystarczy inwerter dobrej klasy z porządnym algorytmem MPPT. Koniecznie znajdź ogarniętego instalatora, który pomoże Ci podjąć decyzję.
W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.
Oblicz oszczędnościZobaczmy teraz bardziej szczegółowo sposoby montażu na konkretnych powierzchniach.
Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane na specjalnych szynach, które z kolei powinny być przymocowane do elementów konstrukcyjnych dachu, np. krokwii.
Ważna jest dbałość o szczegóły pomiaru, inaczej przymocujesz konstrukcję do powietrza, jak na zdjęciu obok.
Pamiętaj, mierz dwa razy, wkręcaj raz!
W zależności od pokrycia dachowego stosuje się odmienne systemy mocowania szyn. Zobaczmy kilka pokryć, stosowane rozwiązania oraz najczęściej występujące problemy.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu krytym dachówką odbywa się za pośrednictwem haków wkładanych pod dachówkę i montowanych do krokwi.
PAMIĘTAJ o zastosowaniu odstępu między hakiem a dachówką - nie mogą się dotykać, bo dachówka może pęknąć!
System montażowy do dachówki Corab
PROBLEM: Gdy dach pokryty jest karpiówką, wówczas nie ma możliwości zastosowania odstępu separacyjnego.
ROZWIĄZANIE: W tym wypadku wymień dachówki pod hakami na metalowe atrapy.
Mocowanie szyny do blachodachówki oraz cienkiej blachy odbywa się za pomocą szpilek wkręcanych do krokwi.
PAMIĘTAJ o odpowiednim uszczelnieniu przejścia śruby przez blachę. Źle zrobione uszczelnienie skutkuje przeciekami i korozją, w konsekwencji kosztowną naprawą dachu.
System montażowy do blachodachówki Corab
PROBLEM: uszczelka gorszego sortu lub źle zamontowana może po kilku latach stracić szczelność.
ROZWIĄZANIE: warto na wszelki wypadek zastosować dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne i uszczelnić dobrą masą bitumiczną.
Jeśli blacha trapezowa ma minimum 6 mm grubości, można zamocować szyny montażowe bezpośrednio do blachy, do szczytu trapezu lub jego boków.
PAMIĘTAJ o stosowaniu podkładek uszczelniających z tworzywa sztucznego pomiędzy blachą a elementem mocowanym.
System do blachy trapezowej Corab
BŁĄD: Niektóre firmy fotowoltaiczne nie stosują szyn montażowych, przykręcając panele fotowoltaiczne bezpośrednio do blachy. Skutkiem tego panele fotowoltaiczne nie mają dostatecznej wentylacji, będą działać gorzej, a ich degradacja postąpi szybciej. Na ogół jest to też niezgodne z instrukcją i może spowodować nieważność gwarancji.
Montaż paneli fotowoltaicznych na papie jest możliwy, szczególnie jeśli kąt nachylenia jest niewielki. Szczelność uzyskuje się, dokładając arkusze papy i zgrzewając je.
PAMIĘTAJ o zgrzaniu membrany w punktach mocowania oraz wokół płyty montażowej, a papy na całej powierzchni.
System montażowy do papy Corab
Nie ma sensu montować paneli fotowoltaicznych na dachu z eternitu, bo zgodnie z przepisami eternit (azbest) powinien być usunięty z budynków do 2032 roku. Fotowoltaika to inwestycja na 25 lat, nie na 10. Poza tym wiercenie w azbeście jest bardzo, ale to bardzo szkodliwe, a uszkodzony eternit truje.
Jeśli chcesz usunąć azbest ze swojego dachu, zgłoś się do gminy lub powiatowego wydziału ochrony środowiska. Będziesz mógł liczyć na zwrot pełnej sumy koniecznej do usunięcia azbestu.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Czy lepszy jest montaż paneli fotowoltaicznych pionowo, czy poziomo? Krótko mówiąc, zależy od dachu. Należy rozważyć dwa czynniki:
PAMIĘTAJ, że bez względu na to, czy montujesz moduły poziomo, czy pionowo, szyna montażowa powinna być przymocowana do dłuższych boków, by zachować maksymalną wytrzymałość na obciążenie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim wymaga posadowienia konstrukcji wsporczej pod moduły (tzw. ekierek), co można zrealizować na trzy sposoby.
Mocowanie do konstrukcji wsporczej za pomocą szpilek, śrub lub wkrętów jest skuteczne, lecz wymaga bardzo precyzyjnego uszczelnienia miejsc, gdzie naruszono poszycie dachowe.
Taka konstrukcja może być dostosowana do instalacji o nachyleniu 10-15°.
System montażowy Corab
Chociaż jest to rozwiązanie skuteczne i tanie, powoduje ingerencję w poszycie dachu. Istnieją godne rozwagi alternatywy.
Konstrukcje dociążane bloczkami balastowymi nie naruszają poszycia, lecz są ciężkie, stąd ograniczeniem jest nośność dachu. Powyższe rozwiązania umożliwiają uzyskanie bardziej nachylonej instalacji do 20-25°, co może zwiększyć jej wydajność.
ROZWAŻ zastosowanie wiatrownicy.
System montażowy Corab
PROBLEM: huraganowy wiatr może uszkodzić instalację na dachu płaskim, gdy jest mocno nachylona.
ROZWIĄZANIE: Zadbaj o porządny balast lub rozważ system samonośny o małym nachyleniu.
System samonośny to konstrukcja aerodynamiczna o małym nachyleniu, która nie wymaga mocowania do konstrukcji wsporczej ani dużej ilości balastu.
Dużą zaletą systemu jest szybkość montażu. Dobrą praktyką jest stosowanie konstrukcji dwuspadowych, typu wschód/zachód.
System montażowy na dach płaski Corab
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie wymaga odpowiedniego posadzenia konstrukcji, co można zrealizować na trzy sposoby:
Wbijanie profili kafarem jest podstawową, a zarazem najtańszą i najszybszą metodą na montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie.
PAMIĘTAJ, że tej metody nie można stosować na gruncie o niskiej nośności, na przykład na piasku.
System montażowy na grunt Corab
Mój kod pocztowy:
za prąd płacę:
Wkręcanie kotw pod konstrukcję montażową na panele fotowoltaiczne nie wymaga kafara, a ponadto kotwy nieco lepiej radzą sobie na sypkich gruntach.
Wadą rozwiązania są wyższe koszty materiału. Do rozważenia na mniej pewnym gruncie lub na mniejsze instalacje.
System montażowy na grunt Corab
Jednak gdy grunt jest bardzo sypki, gdy istnieje ryzyko kolizji z infrastrukturą podziemną, lub gdy montujesz panele fotowoltaiczne na konstrukcji o dużym ciężarze, rozważ kolejne rozwiązanie:
Wylewanie betonowych fundamentów lub stawianie betonowych bloków pociąga za sobą największe koszty.
Betonowe fundamenty to najbardziej stabilny montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, stosowany często w systemach fotowoltaicznych specjalnych, na przykład wiatach fotowoltaicznych lub trackerach.
System montażowy na grunt Corab
Wiata fotowoltaiczna spełnia dwojaką funkcję - chroni samochód przed opadami atmosferycznymi i wytwarza energię elektryczną. To świetne rozwiązanie, jeśli Twój dach nie przyjmie więcej fotowoltaiki, a jednocześnie chcesz mieć dodatkowy garaż.
Warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych typu bifacial, które produkują również energię ze światła odbitego, którego dociera całkiem sporo, ze względu na wysokość.
Ponadto takie moduł muszą być przezroczyste, co nadaje wiacie naprawdę świetny wygląd.
Wiata fotowoltaiczna ML Systems
Systemy nadążne (ang. tracker) śledzą ruch słońca po niebie i ustawiają panele fotowoltaiczne pod korzystniejszym kątem. Główną ich zaletą jest wyższa produkcja i to wyższa z rana i wieczorem, gdy energia kosztuje więcej.
Wyróżnia się systemy nadążne jednoosiowe oraz dwuosiowe. Dwuosiowe są bardziej złożone i wydajne, ale też droższe i bardziej zawodne.
Idealnym rozwiązaniem wydaje się być instalacja jednoosiowa, za to z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi dwustronnymi, o których wspominaliśmy. Najlepiej zobacz ich działanie na filmiku:
Działanie jednoosiowego systemu nadążnego
Dach to najlepsze miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych, ale nie jedyne. Możesz zamontować je też na balkonie i na ścianie w ramach tzw. Urządzeń BIPV, to jest fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Elementy fotowoltaiczne tworzą tutaj całość z budynkiem i zwykle pełnią więcej niż jedną funkcję. Opcja warta rozważenia, jeśli jesteś na etapie projektowania domu.
Zobaczmy popularne miejsca na zamontowanie paneli fotowoltaicznych w ramach BIPV.
Od strony technicznej instalacje fotowoltaiczne balkonowe to 1-2 panele fotowoltaiczne montowane pionowo za balkonem, mikroinwerter i trochę kabli. Gotowe zestawy można kupić na Allegro, ale upewnij się, że elementy montażowe spełniają odpowiednie normy.
Od strony prawnej zewnętrzna część balkonu w bloku to część wspólna, zatem musisz uzyskać zgodę spółdzielni na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie. Powinna to być jedynie formalność.
Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku wymaga użycia innych rozwiązań, niż w przypadku instalacji dachowych. Konieczne jest sprawdzenie ochrony cieplnej budynku oraz odporność elewacji na zmienną temperaturę.
Tego typu instalacje warto rozważyć, gdy nie można zamontować fotowoltaiki na dachu. Panele fotowoltaiczne na ścianie będą działać lepiej zimą, ale gorzej latem i wygenerują około 70% mniej energii w porównaniu do instalacji dachowych.
To nie jest fotowoltaika na dachu, to jest dach, który produkuje energię. Niektóre systemy dachówki fotowoltaicznej wyglądają tak, że nie sposób zauważyć różnicy między zwyczajną dachówką, a elementami produkującymi energię.
Kibicujemy rozwojowi tej technologii, ale zwykłe panele są tańsze i bardziej opłacalne, stąd myśl o dachówce fotowoltaicznej tylko na etapie projektowania budynku, gdy jeszcze nie masz dachu.
Montaż dachówki fotowoltaicznej wymaga jednak nie tylko umiejętności instalatorskich, co również dekarskich. Takich specjalistów trudniej znaleźć, ale mamy ich w swojej bazie danych. Wypełnij prośbę o darmową wycenę, a skontaktujemy Cię z nimi.
Montaż wynosi ok. 30% kosztów instalacji fotowoltaicznej. W zależności od wielkości firmy, dokładna kwota może się różnić.
Oprócz błędów wykonawczych wspomnianych w artykule spotyka się również poniższe:
To nie jest wyczerpująca lista. Kreatywni, a czasami niestaranni wykonawcy wymyślają wciąż to nowe sposoby montowania na skróty. Nie chcesz tego dla swojego domu. Najlepsze co możesz zrobić, to podjąć współpracę z rzetelnymi firmami fotowoltaicznymi, do czego serdecznie zachęcamy.
Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji