Menu

Limit 1500 kWh – zamrożenie cen prądu w 2024 roku

Limit 1500 kWh, do którego będą zamrożone ceny prądu będzie obowiązywał do 30 czerwca 2024 roku. Dowiedz się więcej na jego temat!

Limit na ceny prądu – o co chodzi?

Mechanizm limitów na prąd został wprowadzony ustawą w odpowiedzi na inflację spowodowaną wybuchem wojny na Ukrainie i nałożonymi sankcjami na rosyjskie paliwa. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia gospodarstw kosztami za prąd, rząd postanowił „zamrozić” ceny prądu do 2000 kWh według stawki z 2022 roku. Powyżej limitu wciąż obowiązuje jednak cena maksymalna prądu. W przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności limit ten wynosił 2600 kWh, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3000 kWh.

1 października 2023 roku została natomiast wprowadzona nowalizacja ustawy, która podniosła progi limitów do kolejno: 3000 kWh dla gospodarstw domowych, 3600 kWh dla niepełnosprawnych i 4000 kWh przy Karcie Dużej Rodziny oraz rolników.

Co przynosi nam rok 2024 w kwestii limitów na ceny prądu?

W tym roku mechanizm zamrożenia cen prądu nadal będzie obowiązywał, jednak tylko do 30 czerwca 2024 roku. Jednakże ze względu na krótszy okres ochrony limit na prąd będzie wynosił 1500 kWh dla gospodarstw domowych, 1800 kWh dla niepełnosprawnych i 2000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i rolników.

W ramach limitu obowiązuje ta sama stawka za energię czynną, która wynosi 412 zł za MWh netto. Powyżej tego limitu ma natomiast obowiązywać maksymalna stawka 693 zł za MWh.

Warto też wiedzieć, że w 2024 roku jak w roku poprzednim obowiązują też limity dla ogródków działkowych – i wynosi on 125 kWh za każdą działkę. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku domów letniskowych obowiązują te same limity jak w przypadku standardowego gospodarstwa domowego, czyli 1500 kWh.

Jak uzyskać nowy limit prądu w 2024 roku?

W przypadku najniższego limitu 1500 kWh nie musimy składać żadnych oświadczeń. Tak samo jest w przypadku wyższych limitów 1800 kWh i 2000 kWh – o ile tacy odbiorcy byli objęci Tarczą Solidarnościową w 2023 rok i są nadal uprawnieni do wyższych limitów lub nabyli te prawa w 2024 roku.

Jeżeli więc przysługują Ci wyższe limity i w ubiegłych latach Twoje gospodarstwo nie korzystało z niego – musisz złożyć oświadczenie do 31 marca 2024 roku.

Jak złożyć oświadczenie?

Oświadczenie można złożyć za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego. W przypadku gospodarstwa rolnego należy dostarczyć numer decyzji o podatku rolnym za rok 2022 oraz jej kopię, dotyczącą gruntów, a także wskazać nazwę urzędu podatkowego, który wydał tę decyzję. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wymagane jest przedstawienie numeru tej karty oraz jej kopii. Potrzebna jest również informacja o nazwie dostawcy energii elektrycznej – w sytuacji posiadania umowy kompleksowej, lub nazwy dostawcy i dystrybutora energii, gdy umowy na energię są oddzielne. Dodatkowo, konieczne jest podanie numeru PPE, czyli punktu poboru energii. Jeżeli istnieje więcej niż jeden taki punkt, należy wymienić wszystkie numery PPE.

Wejdź na więc do swojego Profilu Zaufanego lub skorzystaj z e-dowodu:

  1. Rozpocznij proces - kliknij na opcję "Złóż oświadczenie" na stronie.
  2. Logowanie - po kliknięciu zostaniesz przekierowany na stronę logowania.
  3. Wybór metody logowania - na stronie logowania wybierz preferowany sposób logowania.
  4. Wypełnianie formularza - uzupełnij wszystkie wymagane pola w formularzu.
  5. Proces e-podpisu - po wypełnieniu formularza, system przekieruje Cię do usługi e-podpisu, gdzie będziesz mógł zweryfikować i elektronicznie podpisać oświadczenie.
  6. Opcje podpisu elektronicznego - możesz użyć jednej z następujących metod podpisu:
  • Podpis zaufany,
  • Podpis osobisty (za pomocą e-dowodu),
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny.
  1. Finalizacja podpisu - kliknij "Przejdź do podpisu" i zatwierdź oświadczenie swoim podpisem elektronicznym.
  2. Potwierdzenie wysłania - po złożeniu oświadczenia, otrzymasz potwierdzenie w swojej skrzynce Gov (ePUAP). Sprawdź folder "Wysłane". W przypadku błędów w oświadczeniu, skontaktuje się z Tobą:
  • Sprzedawca energii, jeśli posiadasz umowę kompleksową,
  • Sprzedawca i dystrybutor energii, jeśli posiadasz oddzielne umowy na energię.

Limit 1500 kWh a fotowoltaika

Po wprowadzeniu limitu na ceny prądu prosumenci zastanawiali się, jakie będzie miał on zastosowanie w przypadku posiadania fotowoltaiki. Otóż sprawa jest wyjątkowo prosta – energia wytworzona przez instalację solarną i zużyta „na miejscu” nie wyczerpuje limitu. Tym samym, dzięki dużej autokonsumpcji (bo tak określa się zużywanie energii na miejscu) jest większa szansa, że gospodarstwo zmieści się w limicie. Limitowi podlega jedynie rzeczywiście energia pozyskana z sieci np. w pochmurne dni.

Limit 1500 kWh a magazyn energii

Rozwiązanie, które w obliczu wielu innych zmian legislacyjnych, będzie miało coraz większe znaczenie w energetyce prosumenckiej to z pewnością magazyny energii. Otóż dzięki niemu możemy jeszcze bardziej zwiększyć autokonsumpcję – energia wytworzona za dnia, może zostać zmagazynowana w akumulatorze, a następnie zużyta wieczorem i porankiem, kiedy to gospodarstwa statystycznie wykorzystują najwięcej prądu. Nie musimy więc sprzedawać energii z fotowoltaiki za dnia i odkupywać jej na gorszych warunkach wieczorem – możemy przechować prąd i jeszcze mniej zużywać swój limit!

Limit 1500 kWh a pompa ciepła

Niestety nie ma żadnej ulgi dla gospodarstw z pompą ciepła, pomimo tego, że opiera ona swoje działanie na w całości na prądzie elektrycznym. Jeżeli więc

Co po 30 czerwca 2023 roku?

Nie jest jasne jak będą wyglądały ceny energii i zasady rozliczania prądu po 30 czerwca 2023 roku. Dlatego też warto zastanowić się nad systemem, który daje Ci największą niezależność – fotowoltaiką, magazynem energii i pompą ciepła. Otrzymaj darmową wycenę!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że niewykorzystany prąd w ramach limitu w 2023 roku nie „przechodzi” na okres obowiązywania nowych limitów w 2024 tj. do 30 czerwca 2024 roku.  

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!