Jesteś instalatorem PV?

Mój Prąd - rządowy program dofinansowań z 5000 PLN dopłaty

Rząd zapowiada przełomowy program dofinansowań do instalacji pv "Mój Prąd". Ma on umożliwiać uzyskanie 5 tysięcy złotych dopłaty bezzwrotnej do nowej instalacji fotowoltaicznej, co z pewnością będzie dużym bodźcem dla rynku. Omówmy założenia programu i odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytania.

Ile można zyskać?

W teorii do 50% wartości instalacji, max 5000 PLN. Tyle, że normalnej wielkości instalacja kosztuje więcej 10 000 PLN, więc w praktyce dopłata ma wynosić 5000 PLN. Nie wiadomo, czy będzie od tego odliczany podatek, czy nie.

Według wstępnych obliczeń może to skrócić średni okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej z 7 do 5 lat.

Oszacuj, ile będzie kosztować i jak szybko zwróci się Twoja instalacja w kalkulatorze.

Ile wynosi maksymalna wielkość instalacji?

Dofinansowanie dotyczy instalacji od 2 do 10 kWp.

Gdzie składać wnioski?

Pieniądze będzie wypłacać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obecnie pracuje nad regulaminem programu. Stąd wnioski najprawdopodobniej znajdą się na stronie nfosigw.gov.pl.

Kto może skorzystać z programu "Mój Prąd"?

To program dofinansowań przeznaczony dla osób fizycznych, co oznacza, że przedsiębiorstwa nie będą mogły z niego skorzystać.

Kiedy składać wniosek?

Wniosek należy złożyć po zakończeniu inwestycji. Niesie to za sobą dwa ważne szczegóły - po pierwsze inwestor musi mieć całą sumę pieniędzy na starcie, a po drugie inwestor nie może mieć pewności, że otrzyma dofinansowanie na początku planowania inwestycji, ponieważ wnioski są rozpatrywane dopiero po wzniesieniu instalacji.

Ile osób skorzysta?

Budżet programu wynosi 1 miliard złotych, a poszczególni beneficjenci otrzymają po 5000 PLN, co oznacza, że na programie zyska około 200 000 rodzin.

Czym Mój Prąd różni się od innych dotacji?

Dotychczasowe dotacje udzielane były w formie niskooprocentowanego kredytu, a to jest prawdziwa bezzwrotna dopłata.

Nie wiemy jeszcze, kiedy program Mój Prąd wejdzie w życie, ale wedle zapowiedzi na to się stać wkrótce. Ten artykuł będzie uzupełniany, gdy wyjdą na jaw nowe fakty.

Czy cena instalacji fotowoltaicznej jest najważniejsza?
Czy cena instalacji fotowoltaicznej jest najważniejsza?

28/05/2019

Fotowoltaika to inwestycja na lata, która zakłada, że panele fotowoltaiczne w kilka lat zarobią na siebie, a potem będą przynosić duże oszczędności. Jak duże? W dużej mierze zależy to od tego, jak długo będą działać. Stąd obok ceny należy rozważyć też gwarancję, rzetelność instalatora oraz stabilność finansową producenta paneli. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, dlaczego te czynniki są tak ważne.

Czytaj więcej
Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?
Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

03/06/2019

Podwyżki cen prądu w 2020 roku. Co mówią na ten temat Instytut Energii Odnawialnej, Credit Agricole i Narodowy Bank Polski? Jak może pomóc fotowoltaika?

Czytaj więcej
Najlepsze panele fotowoltaiczne 2019 według instytutu PVEL
Najlepsze panele fotowoltaiczne 2019 według instytutu PVEL

07/06/2019

Jakie panele słoneczne są najbardziej niezawodne w 2019 roku? Instytut PV Evolution Lab już od 10 lat poddaje badaniom i wybiera najlepsze panele fotowoltaiczne. Wyniki testów są zebrane w jednej wspólnej tabelce, co ułatwia zapoznanie się z nimi i dokonanie wyboru.

Czytaj więcej
Najlepsze inwertery 2019 do fotowoltaiki wg. instytutu PVEL
Najlepsze inwertery 2019 do fotowoltaiki wg. instytutu PVEL

12/06/2019

Jakie inwertery są najbardziej niezawodne w 2019 roku? Sprawdź badania instytutu PVEL. Wyniki testów zebraliśmy w jednej, przejrzystej tabelce.

Czytaj więcej