Rząd zapowiada przełomowy program dofinansowań do instalacji pv "Mój Prąd". Ma on umożliwiać uzyskanie 5 tysięcy złotych dopłaty bezzwrotnej do nowej instalacji fotowoltaicznej, co z pewnością będzie dużym bodźcem dla rynku. Omówmy założenia programu i odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytania.
Ile można zyskać?
W teorii do 50% wartości instalacji, max 5000 PLN. Tyle, że normalnej wielkości instalacja kosztuje więcej 10 000 PLN, więc w praktyce dopłata ma wynosić 5000 PLN. Nie wiadomo, czy będzie od tego odliczany podatek, czy nie.
Według wstępnych obliczeń może to skrócić średni okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej z 7 do 5 lat.
Oszacuj, ile będzie kosztować i jak szybko zwróci się Twoja instalacja w kalkulatorze.
Ile wynosi maksymalna wielkość instalacji?
Dofinansowanie dotyczy instalacji od 2 do 10 kWp.
Gdzie składać wnioski?
Pieniądze będzie wypłacać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obecnie pracuje nad regulaminem programu. Stąd wnioski najprawdopodobniej znajdą się na stronie nfosigw.gov.pl.
Kto może skorzystać z programu "Mój Prąd"?
To program dofinansowań przeznaczony dla osób fizycznych, co oznacza, że przedsiębiorstwa nie będą mogły z niego skorzystać.
Kiedy składać wniosek?
Wniosek należy złożyć po zakończeniu inwestycji. Niesie to za sobą dwa ważne szczegóły - po pierwsze inwestor musi mieć całą sumę pieniędzy na starcie, a po drugie inwestor nie może mieć pewności, że otrzyma dofinansowanie na początku planowania inwestycji, ponieważ wnioski są rozpatrywane dopiero po wzniesieniu instalacji.
Ile osób skorzysta?
Budżet programu wynosi 1 miliard złotych, a poszczególni beneficjenci otrzymają po 5000 PLN, co oznacza, że na programie zyska około 200 000 rodzin.
Czym Mój Prąd różni się od innych dotacji?
Dotychczasowe dotacje udzielane były w formie niskooprocentowanego kredytu, a to jest prawdziwa bezzwrotna dopłata.
Nie wiemy jeszcze, kiedy program Mój Prąd wejdzie w życie, ale wedle zapowiedzi na to się stać wkrótce. Ten artykuł będzie uzupełniany, gdy wyjdą na jaw nowe fakty.