Menu

Mój prąd 2021 - wszystko co wiemy na ten temat

Ciężko wskazać program rządowy, który w ostatnich latach bardziej zmienił wygląd polskich dachów bardziej, niż program Mój Prąd. To system dotacji, który oferował zwrot pieniężny do 50% kosztów inwestycji, do kwoty 5000 PLN za wykonaną instalację fotowoltaiczną. Jak się okazało, Polacy tylko czekali na taką okazję, a program okazał się sporym sukcesem. 6 grudnia 2020 roku zakończył się drugi nabór wniosków.

Stopniowo dowiadujemy się coraz więcej o tym, jak ma wyglądać 3 nabór na "Mój prąd". Tutaj dajemy najnowsze informacje.

Mój Prąd 3.0 - jak to ostatecznie wygląda?

WAŻNA AKTUALIZACJA z 29 czerwca 2021 - Już wiemy wszystko z oficjalnej strony internetowej programu Mój Prąd!

Program Mój Prąd 3 edycja obejmuje instalacje mieszkaniowe od 2 do 10 kWp. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać wynosi 3000 PLN. To mniej, niż w poprzedniej edycji, ale dzięki temu pieniądze trafią do 178 tysięcy instalacji. Nabór wniosków trwa od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków.

Dofinansowanie na magazyny energii ujrzymy w kolejnej edycji Mojego Prądu, co będzie połączone z zapowiadanymi zmianami dotyczącymi prosumentów. Ma to sens - magazyny energii będą miały dużo więcej sensu bez systemu opustów.

WAŻNA AKTUALIZACJA z 18 marca 2021 - NFOŚiGW ogłosiło, co następuje:

 • zgłaszane mogą być instalacje powstałe po 31 stycznia 2020 roku - czyli nawet jeśli nie załapałeś się na II nabór, będziesz miał szansę w III naborze! Instalacje powstałe między naborami też podlegają dotacji.
 • "chcemy położyć nacisk na autokomsumpcję" - niemal na pewno dotowane będą magazyny energii
 • "poziom dofinansowania będzie zależny od zakresu rzeczowego inwestycji" - czyli jeśli zainwestujesz w fotowoltaikę i magazyn energii na raz, to możesz liczyć na wyższe dofinansowanie.

Aktualizacja 26 luty 2021 - Według strony internetowej NFOŚiGW kolejny nabór wniosków ma rozpocząć się 1 lipca 2021 roku, a zakończyć 22 grudnia 2021.

Aktualizacja styczeń 2021 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział już w budżecie na 2021 500 milionów PLN na program Mój Prąd. Niestety nie jest tu mowa o nowym naborze, a są to pieniądze potrzebne na obsłużenie tych wniosków, które zostały złożone w 2020 roku i zabrakło dla nich pieniędzy w ramach poprzedniego budżetu. To bardzo miły gest ze strony NFOŚiGW.

Co "Mój prąd" już osiągnął?

I i II nabór programu Mój Prąd, wliczając w to później dodany budżet, trwał od 30 sierpnia 2019 roku i do 6 grudnia 2020 rozdał 1 miliard 600 milionów PLN, skracając okres zwrotu jakichś 320 000 mikroinstalacji.

Instalacja prosumencka

Mój prąd wsparł 320 000 mikroinstalacji!

"Mój prąd" 2021 - będzie, ale czekamy na szczegóły

Sukces poprzedniego programu z pewnością dostarczył wielu wartościowych danych na temat krajowego rynku. Według wypowiedzi wiceministra, ministerstwo klimatu prowadzi w tym momencie wespół z NFOŚiGW prace analityczne, które pomogą ustalić, jak program będzie wyglądał w przyszłym roku.

Kwestie jeszcze nam nie znane:

 • budżet na III nabór wniosków na "Mój Prąd"
 • co, oprócz fotowoltaiki, będzie podlegało dofinansowaniu i w jakiej kwocie. Już jest niemal pewne, że dotowana będzie tylko fotowoltaika i w podobnej kwocie, jak poprzednio.

Chociaż były projekty, by poszerzyć dotacje o magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych, to będzie to jednak kwestia przyszłości - może programu Mój Prąd 4.0

Już teraz "Mój prąd" jest łączony z "Czystym powietrzem", a ktoś kto chce zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła nie musi wypisywać dwóch wniosków, tylko jeden. Być może współpraca między tymi dwoma źródłami dotacji stanie się jeszcze bliższa.

Czy inwestować w fotowoltaikę, czy czekać na więcej szczegółów?

To najlepszy czas, by zainwestować w fotowoltaikę. Dlaczego?

 • "Mój prąd" 2021 jest potwierdzony i ma datę rozpoczęcia.
 • Fotowoltaika zwróci się nawet bez dotacji.
 • Mój Prąd zwraca tylko istniejące instalacje, to znaczy musisz mieć skończoną instalację, żeby otrzymać pieniądze.
 • Jeśli zaiwestujesz w fotowoltaikę teraz, Twoja instalacja będzie gotowa w lipcu, gdy rozpocznie się nabór.
 • Gdy wszystkie szczegóły staną się znane, wtedy nastąpi kolejny boom, ciężej będzie znaleźć dobrego instalatora, a wnioski są rozpatrywane od pierwszego złożonego, czyli kto pierwszy ten lepszy.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Mój Prąd 3.0 - najczęściej zadawane pytania

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące mojego prądu w 2021 roku (III nabór na mój prąd).

Kiedy rozpocznie się "Mój prąd" 2021?

3 nabór wniosków na mój prąd rozpocznie się 1 lipca 2021 roku. Instalację fotowoltaiczną trzeba mieć już wcześniej, żeby móc ubiegać się o dotację. Jeśli Twój system solarny powstał po 31 stycznia 2020 roku, będziesz mógł się ubiegać.

Ile wyniesie dofinansowanie?

Minister Kurtyka powiedział, że "dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty", co może znaczyć, że doychczasowe 5000 PLN na fotowoltaikę zostanie uzupełnione o dodatkowe sumy pieniędzy na inne inwestycje - acz nie mamy jeszcze ostatecznych informacji w tym zakresie. Wyniesie 3000 PLN.

"Mój prąd" i ulga termomodernizacyjna - jak się do siebie mają?

Z zasady nie można odliczać od podatku pieniędzy, które zostały Ci zwrócone w postaci dotacji. Jeśli najpierw otrzymałeś dotację, a potem chcesz odliczyć ulgę termomodernizacyjną - to nie możesz odliczyć kwoty, na którą dostałeś dotację. Jeśli już w roku 2020 skorzystałeś z ulgi termomodernizacyjnej, a potem w 2021 dostałeś dotację, to w 2022, kiedy będziesz się rozliczał za 2021, musisz doliczyć kwotę dotacji z programu Mój Prąd do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 rok. Więcej informacji znajdziesz w artykule art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Najlepiej skorzystaj też z pomocy doradcy podatkowego.

Ile jest i ile zostało pieniędzy w programie "Mój prąd"

Budżet trzeciej edycji programu wynosi 534 milionów PLN, co wystarczy dla jakichś 178 tysięcy instalacji.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc uzyskać dotację z programu "Mój prąd"?

Podstawowe warunki to:

 • instalacja dla osoby fizycznej (nie firmy!)
 • która produkuje na własne potrzeby
 • i jest podłączona do sieci energetycznej i ma umowę z OSD - Operatorem Sieci Dystrybucyjnej
 • moc instalacji 2-10 kWp, na cele mieszkaniowe
 • instalacja wykonana przez osobę z uprawnieniami
 • instalacja już istnieje i jest podłączona z siecią licznikiem dwukierunkowym

Czy można udzielić komuś pełnomocnictwa przy staraniu się o dotację?

Można.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Opłata mocowa 2021 - aktualne informacje

24/10/2021

Opłata mocowa 2021 - aktualne informacje

Od początku powstania naszego serwisu zwracamy uwagę na fakt, że koszt energii elektrycznej będzie w Polsce wzrastał. Musi wzrastać. Omawiana tu opłata może stanowić odpowiedź na tę potrzebę.
Czytaj dalej arrow
Czyste Powietrze dla osób z niższym dochodem - do 37 tyś.

24/10/2021

Czyste Powietrze dla osób z niższym dochodem - do 37 tyś.

Uruchomiono drugą część programu Czyste Powietrze przeznaczoną dla osób o niższym dochodzie - beneficjenci mogą otrzymać do 37 tysięcy PLN.
Czytaj dalej arrow