Menu

Mój Prąd 2021 - wszystko co wiemy na ten temat

Ciężko wskazać program rządowy, który w ostatnich latach bardziej zmienił wygląd polskich dachów bardziej, niż program Mój Prąd. To system dotacji, który oferował zwrot pieniężny do 50% kosztów inwestycji, do kwoty 5000 PLN za wykonaną instalację fotowoltaiczną. Jak się okazało, Polacy tylko czekali na taką okazję, a program okazał się sporym sukcesem.

6 grudnia 2020 roku zakończył się drugi nabór wniosków. Na szczęście według zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyska, program będzie kontynuowany

Co Mój Prąd już osiągnął?

Mój Prąd trwał od 30 sierpnia 2019 roku i do 6 grudnia 2020 rozdał 1 miliard 100 milionów PLN, skracając okres zwrotu jakichś 220 000 mikroinstalacji.

Instalacja prosumencka

Dzięki dotacji Mój Prąd w Polsce do końca roku powstanie 200 000 instalacji fotowoltaicznych.

Mój Prąd 2021 - będzie, ale czekamy na szczegóły

Sukces poprzedniego programu z pewnością dostarczył wielu wartościowych danych na temat krajowego rynku. Według wypowiedzi wiceministra, ministerstwo klimatu prowadzi w tym momencie wespół z NFOŚiGW prace analityczne, które pomogą ustalić, jak program będzie wyglądał w przyszłym roku. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Póki co ustaleń brak, lecz rozważa się rozszerzenie programu o dofinansowanie ładowarki samochodu elektrycznego, pompy ciepła lub akumulatorów.

Już teraz Mój Prąd jest łączony z Czystym Powietrzem, a ktoś kto chce zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła nie musi wypisywać dwóch wniosków, tylko jeden. Być może współpraca między tymi dwoma źródłami dotacji stanie się jeszcze bliższa.

Aktualizacja styczeń 2021 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział już w budżecie na 2021 500 milionów PLN na program Mój Prąd. Niestety nie jest tu mowa o nowym naborze, a są to pieniądze potrzebne na obsłużenie tych wniosków, które zostały złożone w 2020 roku i zabrakło dla nich pieniędzy w ramach poprzedniego budżetu. To bardzo miły gest ze strony NFOŚiGW.

Kiedy rozpocznie się Mój Prąd 2021?

Według oficjalnej strony internetowej programu, ma się on rozpocząć "w pierwszej połowie 2021". Ponieważ mamy już styczeń, ciężko uwierzyć, żeby zaczął się w lutym lub marcu. Najprawdopodobniej zacznie się w okolicach czerwca 2021.

Czy inwestować w fotowoltaikę, czy czekać na więcej szczegółów?

Uważamy, że lepiej inwestować. Dlaczego?

  • Fotowoltaika zwróci się nawet bez dotacji.
  • Mój Prąd zwraca tylko istniejące instalacje, to znaczy musisz mieć skończoną instalację, żeby otrzymać pieniądze.
  • Jeśli zaiwestujesz w fotowoltaikę teraz, Twoja instalacja będzie gotowa, gdy rozpocznie się kolejny nabór.
  • Gdy wszystkie szczegóły staną się znane, wtedy nastąpi kolejny boom, ciężej będzie znaleźć dobrego instalatora, a wnioski są rozpatrywane od pierwszego złożonego.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

pln/mies.

Jak zamierzasz sfinansować inwestycję?

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Powiązane posty

Opłata mocowa 2021 - aktualne informacje

26/02/2021

Opłata mocowa 2021 - aktualne informacje

Od początku powstania naszego serwisu zwracamy uwagę na fakt, że koszt energii elektrycznej będzie w Polsce wzrastał. Musi wzrastać. Omawiana tu opłata może stanowić odpowiedź na tę potrzebę.
Czytaj dalej arrow
Czyste Powietrze dla osób z niższym dochodem - do 37 tyś.

26/02/2021

Czyste Powietrze dla osób z niższym dochodem - do 37 tyś.

Uruchomiono drugą część programu Czyste Powietrze przeznaczoną dla osób o niższym dochodzie - beneficjenci mogą otrzymać do 37 tysięcy PLN.
Czytaj dalej arrow