Menu

Wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości

Ceny nieruchomości są uzależnione od wielu czynników – w tym lokalizacji, metrażu, bliskości usług czy odległości od przystanków komunikacji publicznej. Do mniej oczywistych czynników wpływających na ostateczną cenę nieruchomości należy natomiast instalacja fotowoltaiczna.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Na ceny nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną warto spojrzeć z dwóch perspektyw – budowy domu oraz zakupu gotowej nieruchomości. Budowa domu pochłania nie tylko środki finansowe, ale również czas poświęcony na dopilnowanie budowy, wybór materiałów, ekipy budowlanej czy uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń. Już po ukończeniu budowy konieczne jest natomiast urządzenie wnętrz – samodzielne lub przy pomocy ekipy remontowej. Z tego względu ceny gotowej nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną zawsze będą przewyższać koszty budowy (pomijając już kwestię gruntu, na którym znajduje się nieruchomość).

Jeśli chodzi natomiast o wartość samej instalacji fotowoltaicznej, to koszt jest uzależniony od kilku czynników, m.in. rodzaju paneli czy mocy instalacji. Ta ostatnia może być mocno zróżnicowana.

Należy również pamiętać, że w wartość instalacji fotowoltaicznej należy wliczyć nie tylko zakup samych ogniw, ale również – przygotowanie projektu instalacji, zakup systemu montażowego i osprzętu elektrycznego, a także koszt samego montażu. Przeciętnie koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od 15 do 30 tys. zł. Najdroższe instalacje (o największej mocy dostępnej dla „małego” prosumenta – 10 kWp) mogą z kolei kosztować nawet do 50 tys. zł.

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wciąż można uzyskać dofinansowanie. Na środki z programu „Mój Prąd” na razie trzeba będzie jednak poczekać – cała suma przeznaczona na dotacje została już rozdysponowana między wnioskujących (i to mimo uzupełnienia puli o kolejną sumę pod koniec 2020 r.). Rząd nie mógł jednak zignorować tak dużego zainteresowania ze strony inwestorów indywidualnych, dlatego też dotacja znów pojawi się w 2021 r. na liście dofinansowań.

Program „Mój Prąd” nie jest jednak jedynym, w ramach którego można otrzymać środki finansowe od państwa na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Oprócz niego nadal funkcjonuje program „Czyste Powietrze”. Należy jednocześnie pamiętać, że przy ubieganiu się o środki z tego programu budowa domu musi być już zakończona - dom zostać oddany do użytku.

Ceny nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną

Cena wykończonego domu z już zamontowaną instalacją fotowoltaiczną będzie w dużej mierze zależeć od wartości samej nieruchomości czy gruntu, na którym się znajduje, jednak instalacja z pewnością sprawi, że dom będzie znacznie droższy. Warto jednak pamiętać, że np. domy na sprzedaż w Warszawie – bez instalacji i w stanie surowym – będą i tak kosztować znacznie więcej niż świetnie zrealizowane inwestycje w mniej popularnych częściach Polski, a instalacja fotowoltaiczna nie będzie tak mocno zmieniać obrazu sytuacji. Należy jednak szacować, że nieruchomość z zamontowaną fotowoltaiką będzie droższa o co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych – przy większych instalacjach o dużej mocy nawet do 60 czy 70 tys. zł.

Warto pamiętać, że wynika to także z faktu, że kupujący od razu zyskuje możliwość korzystania z instalacji – co wiąże się ze znacznie mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. To właśnie z tego względu wielu właścicieli budynków planujących ich sprzedaż, przeprowadzają nie tylko gruntowny remont, ale także inwestują właśnie w nowoczesne rozwiązania, takie jak instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu wartość nieruchomości wzrasta. Kupujący zazwyczaj są gotowi zaakceptować taką cenę ze względu na możliwość natychmiastowego korzystania z instalacji – bez potrzeby angażowania się w proces jej zakupu i montażu.

Inwestycję w instalację fotowoltaiczną można zatem potraktować zarówno jako sposób na obniżenie kosztów energii lub – jako inwestycję na przyszłość, podnoszącą znacząco wartość nieruchomości.

Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!