Menu

Panele fotowoltaiczne LG Solar - recenzja

Wydajne panele z prawdziwą gwarancją na 25 lat od stabilnego giganta elektroniki. Warte zainteresowania, choć drogie.

Korea Południowa

employees > 220 000 pracowników

clock Od 1958

LG to jeden z najważniejszych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Jak wypadają ich produkty na tle konkurencji? Odpowiedzmy sobie na to pytanie oraz omówmy historię firmy.

Co nam się podoba

 • Gigant elektroniki, przemysłu chemicznego i nie tylko
 • 25 lat gwarancji
 • Wysoka wytrzymałość mechaniczna
 • Bardzo wysoka sprawność
 • Wartościowa marka = dobre wsparcie klienta

Co nam się nie podoba

 • Ceny, a właściwie CENY

LG w pigułce

LG to południowokoreański gigant związany z wieloma gałęziami biznesu, najłatwiej utożsamiany z szeroko rozumianą elektroniką użytkową. Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, której zabezpieczeniem jest długie istnienie producenta i jego zdolność do wypełnienia gwarancji po wielu latach. Patrząc w ten sposób, ciężko o bardziej stabilne przedsiębiorstwo, niż LG.

Materiał promocyjny.

Jak oceniamy LG?

Wynik: Rewelacjny

4.7
LG to najbardziej wartościowa marka spośród wszystkich producentów modułów pv. Polecamy z czystym sumieniem - o ile Cię stać.
Tier 1

Marka Tier 1?

Tak

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy LG Solar?

Niezawodność

4.8

Opłacalność

3.9

Wydajność

4.9

Wiarygodność

5.0

Niezawodność

W naszych recenzjach definiujemy niezawodność jako miarę pewności, że panele fotowoltaiczne danej marki będą nam służyć dłużej niż 25 lat. Badamy gwarancję produktową, wyniki testów niezawodności oraz wytrzymałość mechaniczną.

Gwarancja produktu: Poprzednie serie paneli LG miały 12-letnią gwarancję produktu, lecz nowsze serie - NeON 2 oraz NeON R są już objęte prawdziwą gwarancją premium na 25 lat bez żadnych usterek.

25 lat gwarancji na produkty LG to naprawdę ważna zaleta, kluczowa dla tej oceny. Ktoś, kto decyduje się na panele premium, inwestuje w pewność jutra. LG to rozumie i dlatego jest właściwą propozycją dla takich klientów.

Jakość wg. DNV GL i PVEL: Panele fotowoltaiczne LG w 4/4 nagrody w wynikach PVEL 2020 zdobyły wyróżnienia w trzech testach niezawodności DNV GL z pięciu, co stanowi bardzo dobry wynik.

Wytrzymałość mechaniczna: LG szczyci się wysoką wytrzymałością mechaniczną swoich paneli, zdolnych do wytrzymania naporu śniegu do 6000 Pa oraz naporu wiatru do 5400 Pa. Standard w branży wynosi 5400 Pa na śnieg i 2400 Pa na wiatr.

Podsumowując, panele słoneczne LG mają gwarantowane 25 lat pracy i można bezpiecznie założyć, że popracują znacznie dłużej.

Nawet najlepsze panele są na nic bez dobrego instalatora

Czy wiesz, że:

 • Niewłaściwy montaż może oznaczać utratę cennej gwarancji.
 • Błędna instalacja to najważniejsza przyczyna usterek paneli.
 • Jeśli coś idzie nie tak, najpierw dzwonisz do instalatora.

Pomagamy Ci wybrać panele, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Wydajność

Zwykle porównujemy produkty danej firmy w dwóch klasach wagowych - paneli budżetowych i premium. Jednak tutaj nie jest to możliwe. LG Solar specjalizuje się w wysokowydajnych panelach monokrystalicznych (co za różnica? Sprawdź, czym się różnią panele monokrystaliczne od polikrystalicznych ) i w ogóle nie oferuje paneli budżetowych. LG po prostu nie schodzi poniżej 330 Wp, co dla większości producentów stanowi nie początek, a koniec oferty. W poniższych recenzjach znajdziesz szczegółowe porównanie paneli o mocy 340Wp oraz 370Wp z dwóch oferowanych obecnie serii - NeON 2 oraz NeON R.

Sprawność - Ich panele sięgają sprawnością 21,4%, ich najmocniejsze panele słoneczne z 60 ogniwami mają 370Wp (nie licząc paneli dwustronnych).

Odporność na temperaturę - Panele LG są wyjątkowo odporne na temperaturę i z tego co wiemy, ustępują pod tym względem jedynie Panasonicowi i REC Alphα

Wiarygodność

Rzetelność w naszych recenzjach definiujemy jako przewidywaną zdolność i gotowość producenta do faktycznego wywiązania się z zobowiązań gwarancyjnych. To połączenie stabilności i uczciwości przedsiębiorstwa wobec klienta. LG Solar gwarantuje 25 lat pracy bez żadnych problemów, musimy się więc upewnić, że ta firma przetrwa ten okres. I ciężko sobie wyobrazić, by miało być inaczej. Wyraźnie wynika to z analizy wielkości przedsiębiorstwa, wartości marki i innych parametrów.

Warto przy tym wiedzieć, że gwarantem paneli słonecznych nie jest LG Solar, tylko LG Electronics.

Wielkość przedsiębiorstwa: LG Group to gigant, składający się z wielu odgałęzień, osobnych niemałych przedsiębiorstw, które są obecne na odmiennych rynkach. Do korporacji należą podmioty takie jak LG Display, LG Electronics, LG Chem i właśnie LG Solar. To, że cała grupa składa się z wielu filarów sprawia, że jako całość LG jest bardziej odporne na czynniki makroekonomiczne. Jeśli kryzys uderza w jedną część spółki, może ona przetrwać dzięki wsparciu całej grupy. To jeden z najważniejszych czynników, dla którego LG dostaje okrągłe 5 gwiazdek za rzetelność.

Obroty LG Electronics na tle branży fotowoltaicznej

Obroty gwaranta paneli fotowoltaicznych w roku 2017. LG Electronics jest bez porównania większą firmą.

Zaufanie ze strony banków - LG Electronics znajduje się na liście Tier-1 i chociaż nie należą do czołówki, to jest to dowód na zaufanie banków i inwestorów do ich produktów.

Wartość marki - Marka LG jest obecnie warta 18,486 miliardów $ i o ile wiemy, to najbardziej wartościowa marka spośród wszystkich firm produkujących panele fotowoltaiczne.

Wartość marki buduje się marketingiem, dobrym kontaktem z klientem oraz wysoką jakością produktów. Takie marki zwykle nie robią problemów z reklamacją, bo to by negatywnie wpłynęło na markę. Kupując "markowe" panele fotowoltaiczne płacisz więcej, ale zyskujesz pewność, że zawsze będziesz miał się do kogo zwrócić w sprawie gwarancji i zostaniesz wysłuchany.

Stabilność finansowa: LG Solar znajduje się w szarej strefie jeśli chodzi o wynik ich stabilności finansowej licząc algorytmem Altmana. Oznacza to, że ich prawdopodobieństwo bankructwa w ciągu najbliższych dwóch lat jest trudne do określenia. Oczywiście to wskaźnik dotyczący jedynie części całej korporacji. Gwarantem jest LG Electronics, stabilna firma z 50 letnim doświadczeniem.

Stabilność finansowa LG Solar

Obecność LG Solar w szarej strefie, przy spółce tej wielkości i przy wsparciu LG Electronics, nie stanowi powodu do niepokoju.

Ciężko wyobrazić sobie świat bez LG. Prawdopodobieństwo plajty oceniamy na wyjątkowo niskie, podobnie prawdopodobieństwo, by firma nie chciała wywiązać się z zobowiązań gwarancyjnych.

Opłacalność

Jak widać, panele słoneczne LG należą do ścisłej światowej czołówki jeśli chodzi o efektywność i wydajność. Czy jednak panele fotowoltaiczne o tak dużej mocy są opłacalne? Temat wymaga osobnego porównania

Oznaczenie panelu LG NeON LG350Q1C-A5 Q.PEAK-G4.1 305 Q.PLUS BFR-G4.1 270
Producent LG Solar Q.Cells Q.Cells
Moc nominalna (Tolerancja mocy) 350Wp (-0;+10Wp) 305Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp)
Szacowana cena za panel: 1300 PLN 630 PLN 500 PLN
Cena instalacji 5kWp 19500 PLN (15 paneli) 10710 PLN (17 paneli) 9500 PLN (19 paneli)
Cena za 1Wp 3,71 PLN/Wp 2,07 PLN/Wp 1,85 PLN/Wp
Współczynnik temperaturowy mocy Pmax: -0,30%/°C -0,39%/°C -0,4%/°C
Gwarancja na produkt 25 lat 12 lat 12 lat
Gwarantowany uzysk po 10 latach: 93,9% mocy początkowej 92,6% mocy początkowej 92% mocy początkowej
Gwarantowany uzysk po 25 latach: 88,4% mocy początkowej 83,6% mocy początkowej 83% mocy początkowej
Powierzchnia instalacji: 25,9 27,2 30,4
Masa instalacji: 277,5 kg 319,6 kg 357,2 kg
Możliwe zyski w skali 25 lat (bez uwzględnienia powyższego): 44 530,08 PLN 50 660,99 PLN 51 955,24 PLN

Uwaga: Tutaj porównujemy jedynie panel za panel w danej instalacji. Nie uwzględniono ceny falowników, wymiany falowników po 10 latach, mycia itp, gdyż te koszty będą bardzo zbliżone w porównywanych instalacjach. Z drugiej strony, licząc zyski nie uwzględniono praktycznie pewnych, sporych podwyżek prądu. W dopłaty wliczono koszty związane z możliwymi awariami paneli po skończonej gwarancji na produkt. Możliwe zyski to oszczędności wynikające z oszczędności generowanych przez panele (max 5000 kWh rocznie) pomniejszone o koszty inwestycji oraz awaryjne dopłaty. Cenę prądu przyjęto za 0,55PLN za 1kWh przez cały okres. Ceny na Q1 2019

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Porównajmy te dwa scenariusze. Z czysto finansowego punktu widzenia wyraźnie widać, że mniej wydajne panele są bardziej opłacalne, przynajmniej w skali 25 letniej i nic dziwnego, że to tego typu panele częściej trafiają na farmy fotowoltaiczne.

Mniejsza powierzchnia i waga instalacji to często najważniejszy, decydujący argument za wysoką wydajnością. Gdy brakuje dostępnej powierzchni, trzeba zainwestować w wydajniejsze panele, a tutaj LG dominuje.

Doskonały współczynnik temperaturowy mocy świadczy o tym, że panele LG będą bardzo dobrze sprawować się w upalne, letnie dni i będą bardziej wydajne, niż konkurencja. Dobrze to też świadczy o ich trwałości.

Mniejsze koszty montażu ze względu na mniejszą ilość paneli.

Brak kosztów wymiany paneli. QCells daje 12letnią gwarancję produktu. Tu założyliśmy, że w ciągu 25 lat nie zajdzie konieczność ich wymiany, ale gdyby tak się nie stało, wtedy koszty wzrosłyby gwałtownie, nawet nie ze względu na cenę paneli, co ze względu na koszt robocizny. Każde wezwanie technika do wymiany panelu to spory wydatek. Farmy fotowoltaiczne inwestują w tańsze panele, bo tam wymiana nawet większej ilości z nich nie stanowi takiego problemu. Wymiana jednego panelu na dachu to już kosztowna operacja.

Świetne warunki gwarancji to najważniejszy argument zwolenników LG. Chociaż spodziewamy się, że panele Tier 1 pozbawione są wad fabrycznych i będą pracować przez 25 lat, to konkretna, 25-letnia gwarancja na produkt od LG jest czymś znacznie lepszym. Po prostu instalujesz i przez ćwierć wieku nie przejmujesz się niczym (oprócz falownika).

Serie produktów

Omówmy poszczególne serie paneli.

NeONR od LG

LG NeON R

Flagowe moduły monokrystaliczne z wszystkimi elektrodami podłączonymi z tyłu ogniwa, co pozwala na zwiększenie sprawności. Wysoka odporność mechaniczna oraz długa gwarancja produktu dopełniają obrazu panelu z najwyższej półki.

Jeśli chodzi o ceny, to można tylko powiedzieć, że NeON 2 są drogie, a NeON R jeszcze droższe. Jednak inwestując w panele o wyższej sprawności mniej płacimy za montaż, co w pewnym stopniu rekompensuje straty.

Czarna odmiana tej serii nosi nazwę NeON R Prime.

Najważniejsze cechy:

 • 25 lat gwarancji produktu
 • 1 nagroda w testach PVEL w 2021 roku
 • Moduły all-back contact
 • Maksymalne obciążenie z przodu 6000, maksymalne obciążenie z tyłu 5400 Pa.
NeON2 od LG

LG NeON 2

Panele NeON 2 to rozwinięcie serii NeON, od której różni się między innymi posiadaniem 12 przewodów na każdym ogniwie w miejscu 3 drutów zbiorczych, co zwiększa uzyski, poprawia odporność na mikropęknięcia i polepsza wygląd.

Czarna odmiana tej serii nosi nazwę NeON 2 Black.

Najważniejsze cechy:

 • 25 lat gwarancji produktu
 • 3/5 nagrody w testach PVEL 2021!
 • 12 przewodów zbiorczych
 • Maksymalne obciążenie z przodu 6000, maksymalne obciążenie z tyłu 5400 Pa.
Wydajność modułu LG NeON R

Wydajność panelu o mocy 375Wp z serii NeON R:

Wydajność LG NeON 2

Wydajność panelu o mocy 355 Wp z serii NeON 2:

Porównaj wyceny i oszczędź do 30%

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Wybrane panele z tych serii:
NeON 2 NeON R NeON 2 BiFacial
LG340N1C-V5 LG370Q1C-A5 LG395N2T-A5
LG335N1C-V5 LG365Q1C-A5 LG390N2T-A5
LG360Q1C-A5

Panele fotowoltaiczne LG - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q3 2020):

"LG twierdzi, że spośród 360 000 paneli LG zainstalowanych w Australii, zaledwie 9 zostało zwróconych - głównie na skutek błędnej instalacji". - Solarquotes.com

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4.8 (755 opinii)

"Kluczowym powodem, dla którego uznajemy LG za markę paneli słonecznych nr 1 nie jest jakość paneli, a siła całego przedsiębiorstwa."

— Solarreviews.com (USA) 4.76 (906 opinii)

Panele PV LG Solar cieszą się bardzo dobrą opinią na świecie.

Instalatorzy współpracujący z LG Solar

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.