Menu

Panele fotowoltaiczne Suntech Power – recenzja, opinie

Panele fotowoltaiczne Suntech mają dużo do zaoferowania, jednakże marka ma pewną… sromotną porażkę w swojej historii. Dowiedz się więcej!

China

employees ? pracowników

clock Od 2001

Czy panele fotowoltaiczne Suntech Power są godne uwagi? Sprawdzamy w poniższej recenzji. Weźmiemy pod uwagę sprawność, wiarygodność, warunki gwarancyjne i wiele innych. Przedstawimy też konkretne serie wraz z ich opisami. Zapraszamy serdecznie!

Historia marki Suntech

Suntech Power, założona w 2001 roku, szybko stała się znaczącym graczem w przemyśle fotowoltaicznym. Z siedzibą główną w Wuxi, Chiny, firma rozszerzyła swoją działalność, otwierając biura i zakłady produkcyjne w wielu krajach, w tym w USA, Niemczech, Szwajcarii, Japonii, Australii, Włoszech i Hiszpanii. Do końca 2011 roku Suntech osiągnął roczną zdolność produkcyjną 2000 MW, a do tej pory dostarczył ponad 13 milionów paneli słonecznych do tysięcy odbiorców w ponad 80 krajach. Suntech odgrywa również kluczową rolę w komercyjnych instalacjach fotowoltaicznych na całym świecie, w tym w projektach takich jak elektrownia solarna Alamosa w Kolorado, USA, i Beijing National Stadium w Chinach.

Niestety w 2013 roku firma „zaliczyła” niewypłacalność w wyniku trudności finansowych i wyzwań rynkowych. Pomimo tego kontynuuje swoją działalność po przeprowadzeniu restrukturyzacji i radzi sobie obecnie wyjątkowo dobrze.

Nasza opinia o marce Suntech

Co nam się podoba

Co nam się nie podoba

  • Skaza na wiarygodności

Pomożemy Ci wybrać najlepsze panele!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Gwarancja

Gwarancja Suntech na moduły PV obejmuje 12-letnią gwarancję na wykonanie produktu oraz 25-letnią gwarancję na wydajność dla standardowych modułów fotowoltaicznych, a dla modułów dwuszybowych - 30 lat. Gwarancja produktu obejmuje naprawę, wymianę lub zwrot kosztów w przypadku wad materiałowych, które powstały na etapie produkcyjnym.

Gwarancja wydajności zapewnia natomiast, że moduły utrzymają określony poziom wydajności przez cały okres gwarancji. Gwarancja wydajności różni się w zależności od serii:

  • Dla modułu P-type Mono PERC, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 98% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,55% rocznie, kończąc na 84,8% w 25. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.
  • Dla modułu P-type Mono PERC dwustronnego dwuszybowego, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 98% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,45% rocznie, kończąc na 84,95% w 30. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.
  • Dla modułu N-type Mono TOPCon, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 99% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,4% rocznie, kończąc na 89,4% w 25. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.
  • Dla modułu N-type Mono TOPCon dwustronnego dwuszybowego, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 99% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,4% rocznie, kończąc na 87,4% w 30. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Pomimo, że gwarantem jest chiński podmiot Wuxi Suntech Power Co., Ltd. to firma jest obecna w Europie. Dlatego nie powinno być większych problemów z realizacją ewentualnych roszczeń gwarancyjnych. 

Sprawność

Sprawność modułów Suntech jest na bardzo solidnym poziomie. Dla większości serii przekracza ona 21%, jednak mowa raczej o modułach „przystosowanych” do wysokiej sprawności – mowa o seriach Ultra V Pro i Ultra X.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Wiarygodność

Suntech to firma, która istnieje w branży już od ponad 20 lat. To zasługuje na plus. Znajduje się także w zestawieniu Tier 1 Bloomberga, co oznacza, że firma dostarczyła duże ilości modułów na inwestycje komercyjne, jak również… nie grozi jej niewypłacalność.

Być może w tym momencie, jednak nie da się zmienić historii – w 2014 roku firma ogłosiła bankructwo, z którego jednak szybko podniosła. Warto jednak wspomnieć, że okres był wyjątkowo bolesny dla producentów fotowoltaiki – branża przeżywała w tamtych latach potężny kryzys.

Zaskoczeniem jest także to, że giełdowy wskaźnik Altmana plasuje się na poziomie 11 – co oznacza, że firma obecnie przeżywa naprawdę dynamiczny rozwój, zapewniając marce stabilność. Tym samym Suntech ma oczywiście skazę na wiarygodności z powodu bankructwa, ale w ostatnich latach udowodnił, że jest godną zaufania marką.

Cena i opłacalność

Biorąc pod uwagę dobrą sprawność, dobre warunki gwarancyjne i stosowanie nowoczesnych technologii – panele fotowoltaiczne Suntech stanowią opłacalny wybór. Półka cenowa to „wyższa klasa budżetowa” – oferta Suntech powinna spełniać oczekiwania osób, które celują właśnie w tę półkę.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Jakie są serie paneli fotowoltaicznych Suntech?

Pora na opisy serii modułów fotowoltaicznych, które Suntech ma w swojej ofercie. Zapraszamy!

alt-here

Ultra V Pro

Seria Ultra V Pro to moduły fotowoltaiczne cięte na pół. Zastosowano w nich duże ogniwa typu N – czyli „te lepsze” niż PERC i nowocześniejsze. Producent deklaruje, że druga strona modułu jest w stanie wygenerować aż 30% z całego uzysku w sprzyjających warunkach, co jest bardzo atrakcyjnym wynikiem.

W serii Ultra V Pro mamy naprawdę sporo do wyboru – od monofacjalnych małych paneli z serii „mini” do bifacjalnych modułów o większej mocy. Seria „mini” to moduły o mocy od 405 Wp do 440 Wp, Ultra V Pro bez dodatkowego oznaczenia to moce od 560 do 580 Wp, natomiast seria z oznaczeniem „plus” to moduły o mocy od 615 do 635 Wp.

alt-here

Ultra V

Natomiast seria Ultra bez oznaczenia Pro, cechuje się nieco mniejszą sprawnością w zamian za nieco lżejsze i cieńsze moduły – powód jest prosty, jest to seria szkło-folia, a nie szkło-szkło. Jednakże mniejsza sprawność nie jest aż tak bolesna, biorąc pod uwagę znacznie mniejsze wymiary modułów. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu technologii wielu szyn zbiorczych, która zmniejsza ścieżkę rozchodzenia się prądu w komórce.

W tej serii mamy też nieco oczywiście mniejszą ilość modułów niż w przypadku serii Pro. W serii mini moc wynosi od 390 do 410 Wp, natomiast bez tego dodatkowego oznaczenia – 530 do 555 Wp.

alt-here

Ultra X

Z kolei seria Ultra X to naprawdę duże „okazy”. Nie ma tutaj modułów szkło-szkło. Jednakże mamy dostępne dwa warianty: moduły bifacjalne i monofacjalne. Moc tych modułów mieści się w przedziale od 650 do 675 Wp.

Pomożemy Ci wybrać najlepsze panele!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Panele fotowoltaiczne Suntech – opinie

„[System fotowoltaiczny] działa wyjątkowo dobrze. Nawet w pochmurne zimowe dni wciąż generowana jest energia.”

-Vicky (zweryfikowany użytkownik), solarquotes.com.au

Instalatorzy współpracujący z Suntech

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Doradca OZE

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa w "zielonej energetyce".