Menu

Pytania czytelników - Czy z Tigo można łączyć moduły fotowoltaiczne różnej mocy?

W serii "pytania czytelników" odpowiadamy na nadesłane maile.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 09/12/2020

Czas lektury: 2 min

8 grudnia 2020 na naszą skrzynkę mailową wpłynęło następujące pytanie:

"Witam

Czytając artykuł o optymalizatorach:
https://fotowoltaikaonline.pl/optymalizator-mocy mam pytanie:

Czy optimizer tigo da możliwość podłączenia do instalacji składających się z modułów 300W modułów o większej mocy, np. 340W? Czy dodatkowa moc z mocniejszych paneli nie będzie tracowa, jeśli wykorzystać optimizery TIGO?

Pozdrawiam"

Pani [imię do wiadomości redakcji],

Jak najbardziej będzie to działać, a moc nie będzie tracona. Tigo umożliwia łączenie kilku modułów o różnej mocy, o ile moc, napięcie i natężenie tych modułów nie będzie różnić się o 25 procent. 340 i 300 mieszczą się w tym zakresie.

Źródło: support.tigoenergy.com

Nawet pomiędzy dwoma panelami 300Wp występują drobne różnice (rzędu kilku %). Dlatego też Tigo nawet w normalnych okolicznościach, gdzie wszystkie panele mają tę samą moc i nie są zacienione, potrafi zwiększyć wydajność o 3% dla całej instalacji.

Jeśli więc różnica między panelami nie przekroczy 25% to producent zapewnia, że wszystko powinno być ok, a gwarancja 25 lat działania będzie nadal obowiązywać.

Jednak w moim skromnym odczuciu nie jest to optymalne rozwiązanie, a zazwyczaj do takich systemów zaleca się mikroinwertery.

Optymalizatory Tigo optymalizują te moduły, które dają MNIEJ mocy w stringu - czyli w tym wypadku trzebaby zamontować Tigo na tych 300-tkach. Te optymalizatory miałyby pełne ręce roboty, bo ciągle miałyby sporo do optymalizowania, jako że nie mówimy o drobnych różnicach między panelami o tej samej mocy, ani o przejściowych różnicach na skutek zacienienia, tylko o WYRAŹNEJ różnicy, przez CAŁY CZAS działania, na WSZYSTKICH 300setkach. W mojej ocenie zwiększy to szansę wystąpienia usterki.

W moim odczuciu ogromną zaletą Tigo jest to, że działają tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba i - ponownie w moim odczuciu - przekłada się to na dłuższą żywotność, w porównaniu do SolarEdge, które działają zawsze i bez przerwy. Jednak w tym zastosowaniu Tigo musiałyby działać cały czas.

Z drugiej strony, Tigo szczycą się wyjątkowo mają ilością usterek (w przeciwieństwie do mikroinwerterów), a skoro producent zapewnia, że taka instalacja jest ok i gwarancja będzie zachowana - to może przesadzam i niepotrzebnie Panią martwię :)

Mimo to mam nadzieję, że pomogłem i pozdrawiam,

Dawid Kaczmarczyk

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać