Menu

Pytania czytelników - Czy z Tigo można łączyć moduły fotowoltaiczne różnej mocy?

W serii "pytania czytelników" odpowiadamy na nadesłane maile.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 09/12/2020

Czas lektury: 2 min

8 grudnia 2020 na naszą skrzynkę mailową wpłynęło następujące pytanie:

"Witam

Czytając artykuł o optymalizatorach:
https://fotowoltaikaonline.pl/optymalizator-mocy mam pytanie:

Czy optimizer tigo da możliwość podłączenia do instalacji składających się z modułów 300W modułów o większej mocy, np. 340W? Czy dodatkowa moc z mocniejszych paneli nie będzie tracowa, jeśli wykorzystać optimizery TIGO?

Pozdrawiam"

Pani [imię do wiadomości redakcji],

Jak najbardziej będzie to działać, a moc nie będzie tracona. Tigo umożliwia łączenie kilku modułów o różnej mocy, o ile moc, napięcie i natężenie tych modułów nie będzie różnić się o 25 procent. 340 i 300 mieszczą się w tym zakresie.

Źródło: support.tigoenergy.com

Nawet pomiędzy dwoma panelami 300Wp występują drobne różnice (rzędu kilku %). Dlatego też Tigo nawet w normalnych okolicznościach, gdzie wszystkie panele mają tę samą moc i nie są zacienione, potrafi zwiększyć wydajność o 3% dla całej instalacji.

Jeśli więc różnica między panelami nie przekroczy 25% to producent zapewnia, że wszystko powinno być ok, a gwarancja 25 lat działania będzie nadal obowiązywać.

Jednak w moim skromnym odczuciu nie jest to optymalne rozwiązanie, a zazwyczaj do takich systemów zaleca się mikroinwertery.

Optymalizatory Tigo optymalizują te moduły, które dają MNIEJ mocy w stringu - czyli w tym wypadku trzebaby zamontować Tigo na tych 300-tkach. Te optymalizatory miałyby pełne ręce roboty, bo ciągle miałyby sporo do optymalizowania, jako że nie mówimy o drobnych różnicach między panelami o tej samej mocy, ani o przejściowych różnicach na skutek zacienienia, tylko o WYRAŹNEJ różnicy, przez CAŁY CZAS działania, na WSZYSTKICH 300setkach. W mojej ocenie zwiększy to szansę wystąpienia usterki.

W moim odczuciu ogromną zaletą Tigo jest to, że działają tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba i - ponownie w moim odczuciu - przekłada się to na dłuższą żywotność, w porównaniu do SolarEdge, które działają zawsze i bez przerwy. Jednak w tym zastosowaniu Tigo musiałyby działać cały czas.

Z drugiej strony, Tigo szczycą się wyjątkowo mają ilością usterek (w przeciwieństwie do mikroinwerterów), a skoro producent zapewnia, że taka instalacja jest ok i gwarancja będzie zachowana - to może przesadzam i niepotrzebnie Panią martwię :)

Mimo to mam nadzieję, że pomogłem i pozdrawiam,

Dawid Kaczmarczyk

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow