COVID-19: Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?

Komisja Europejska wycofuje restrykcje celne na chińskie panele fotowoltaiczne!

Dobre wiadomości dla osób które rozważały montaż instalacji fotowoltaicznych, lecz obawiały się zbyt wysokich cen paneli. Obecne na rynku cło karne które Unia Europejska nakładała przez ostatnie pięć lat na importerów chińskich paneli pv z dniem dzisiejszym zostało zniesione.

Od grudnia 2013 roku na europejskim rynku fotowoltaicznym miejsce miało kontrowersyjne ‘porozumienie cenowe’, które określało minimalne ceny importowanych modułów PV, a także ilość sprowadzanych towarów. Rozporządzenie wynegocjowane przez rząd Chin i Unią Europejską skutkowało tym, że Europejczycy nie mogli skorzystać na spadających w ostatnich latach cenach paneli fotowoltaicznych. Importerzy omijający rozporządzenie przez sprowadzanie towarów producentów którzy nie byli na liście porozumienia cenowego, ryzykowali wysokimi karami, a także dodatkowymi cłami ‘antydumpingowymi i antysubsydyjnymi’.

W ubiegłych latach porozumienie spowodowało kontrowersje – wielu producentów na znak protestu wycofało się z uczestnictwa w programie. Z dniem dzisiejszym jednak Unia Europejska ponownie otwiera się na tańszy import modułów fotowoltaicznych.

Czy zniesienie MIP poskutkuje spadkiem cen modułów fotowoltaicznych?

Z pewnością. Chiny są jednych z czołowych producentów modułów fotowoltaicznych, a mitem jest ich niska jakość. Oczywiście, niektórych producentów należy się wystrzegać, jednak wiele chińskich paneli słonecznych nie odbiega jakością do czołowych amerykańskich i niemieckich marek.

Kolejną falę optymizmu przynosi również nadpodaż u chińskich producentów. Rząd Chin zadecydował o zmniejszeniu inwestycji w fotowolkaikę w Chinach, dzięki czemu przez jakiś czas będziemy mogli kupić sprzęt w okazyjnych cenach.

Otrzymaj oferty od sprawdzonych instalatorów


Twoje dane (nigdy nie wyślemy ich nigdzie bez Twojej zgody)
+ Drugi telefon (opcjonalnie)

Lokalizacja instalacji (abyśmy mogli połączyć Cię z firmami w okolicy)

Powiedz nam o swoim projekcie
Czym pokryty jest dach? Czy dom jest w budowie? Czy reprezentujesz firmę?
pln/mies.

Finansowanie inwestycji i

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Twoje dane są bezpieczne

Powiązane posty

07/04/2020

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

W Japonii naukowcom udalo się stworzyć panel słoneczny zbudowany na bazie krzemu, który uzyskał wydajność na poziomie 26,3% (tyle światła słonecznego jest zamieniana na energię odnawialną).

07/04/2020

Polska nie osiągnie w 2020 roku wyznaczonego celu.

Według raportu Ecofys, wszystko wskazuje na to, że Polska nie osiągnie w 2020 roku 15-procentowego poziomu wytwarzania ekologicznej energii elektrycznej, który został wyznaczony przez Unię Europejską.

Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone