Menu

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

W Japonii naukowcom udalo się stworzyć panel słoneczny zbudowany na bazie krzemu, który uzyskał wydajność na poziomie 26,3% (tyle światła słonecznego jest zamieniana na energię odnawialną). Tym samym pobito wcześniejszy rekord wydajności, który wynosił 25,6%.

Dla porównania, efektywność paneli fotowoltaicznych występujących w przyrodzie (liści) osiąga wartości z przedziału od 3% do  6%.

Poprawa efektywności fotokonwersji krzemowych ogniw słonecznych ma zasadnicze znaczenie dla dalszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii elektrycznej.Zespół z Kaneka Corporation w Osace

Naukowcy stwierdzili także, że są na dobrej drodze do uzyskania teoretycznie maksymalnego wyniku dla paneli opartych na krzemie - 29,1%!

Aby jednak te panele PV mogły wejść na rynek, potrzebne są jeszcze dalsze prace nad montażem pojedyńczych komórek w panelu slonecznym. Więc, by zakupić "rekordowe" panele będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Panele słoneczne o rekordowej mocy

05/05/2017

Panele słoneczne o rekordowej mocy

Firma REC, wywodząca się z Norwegii, w 2015 roku przejęta przez chińską Bluestar Elkem Investment, wcześniej należąca do elitarnego grona Tier-1, wprowadza na rynek fotowoltaiczny panele słoneczne REC350TP2S 72 o rekordowej mocy nominalnej - 350W.

Czytaj dalej arrow
Globalna moc instalacji PV przekroczyła 300GW

05/05/2017

Globalna moc instalacji PV przekroczyła 300GW

Według raportu IEA PVPS, globalna moc zainstalowanych systemów fotwoltaicznych przekroczyła w 2016 roku 303GW i jest w stanie zaspokoić prawie 2% zapotrzebowania światowego na energię oraz wyprodukować około 375 miliardów kWh w ciągu roku.

Czytaj dalej arrow