Menu

Zakończenie naboru wniosków do programu Mój Prąd 5.0 - co dalej?

Koniec Mojego Prądu 5.0

To już koniec naboru do piątej odsłony programu Mój Prąd. Była to jedna z najpopularniejszych dotacji, które oferowały dopłaty zarówno na fotowoltaikę, pompy ciepła, jak i magazyny energii - lecz również inne przedsięwzięcia.

Popularność programu Mój Prąd

O popularności dotacji Mój Prąd 5.0 świadczy fakt, że w sierpniu 2023 roku NFOSiGW zwiększył budżet programu aż o 450 milionów złotych – do kwoty 950 milionów złotych. Jak podaje ta instytucja, pula środków została już w całości wyczerpana.

Nowością od czwartej odsłony programu Mój Prąd są magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią, a od piątej odsłony – także pompy ciepła. Jednakże według danych podanych przez NFOŚiGW instalacje fotowoltaiczne mają wciąż największy procentowy udział we wszystkich wnioskach sięgający aż 98,4%, następnie mamy pompy ciepła z wynikiem 15,11%, a później 8,13% dla magazynów energii. Są to jednak dane z wszystkich edycji, dlatego przypuszczamy, że od czwartej edycji koszty kwalifikowane z wyłączeniem fotowoltaiki miały znacznie większy udział.  

Czy to rzeczywiście koniec?

Uspokajamy jednak – NFOŚiGW już zapowiedziało, że zostanie uruchomiona kolejna, szósta edycja programu. Według biura prasowego NFOŚiGW koncepcja dotacji Mój Prąd ma zostać zachowana. Niestety jednak nie wiadomo jeszcze nic o szczegółach, ani planowanej dacie uruchomienia możliwości składania wniosków z programu.

Pozostaje nam zatem czekać – jesteśmy jednak przekonani, że będzie warto!

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!