Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?
Lodowa grota w topniejącym lodowcu Vatnajökull - pobliże Jökulsárlón
Szczyt Klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach – cel
Celem COP24 było ustalenie drogi realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku, mającego na celu ograniczenie globalnego ocieplenia o max 2°C powyżej temperatury sprzed epoki przemysłowej.
Co udało się osiągnąć - Pakiet Katowicki
Pakiet Katowicki (Katowice Package) zawiera przejrzyste zasady mierzenia postępów danego kraju we wprowadzaniu w życie Porozumienia Paryskiego. Dotyczą one analizy, raportowania, porównywania i weryfikowania środków podjętych do ograniczenia emisji gazów.
To kluczowa sprawa – bez takiej standaryzacji niemożliwe byłoby dokładne mierzenie postępów poszczególnych krajów oraz pociąganie do odpowiedzialności tych, którzy się z nich nie wywiązują. Bez takich instrumentów nie sposób skłonić do wspólnych wysiłków państw, które konkurują ze sobą politycznie i ekonomicznie.
Uzgodniono także rozwiązanie dla krajów uboższych, zaniepokojonych o wpływ wprowadzanych zmian na ich sytuacje ekonomiczną. Kraje rozwijające się, jeśli nie sprostają wyznaczonym standardom, przedstawią powody zaistniałej sytuacji, wraz z planem korygującym.
Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych w skali świata wymaga nowych rozwiązań technicznych i upowszechniania ich. W Pakiecie określono więc sposoby monitorowania rozwoju technicznego.
Szczyt Klimatyczny ONZ 2018 - porażki
Główny menadżer Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego, Utz Tillmann rzekł: “Niestety, w podręczniku [czyli w Pakiecie Katowickim] nie udało się umieścić ujednoliconych zasad dotyczących cen [uprawnień do emisji dwutlenku] węgla oraz odpowiednich instrumentów rynkowych. To znacznie utrudnia przedsiębiorstwom w Europie poważne inwestowanie w rozwiązania niskowęglowe”. Brakuje zjednoczonego rynku emisji CO2, z tymi samymi zasadami dla całego świata.
Za kolejną porażkę można uznać sprzeciw USA, Arabii Saudyjskiej, Rosji i Kuwejtu wobec włączenia do protokołu kluczowego raportu naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Przewiduje on, że aby osiągnąć założenia Porozumienia Paryskiego emisja CO2 musi być do roku 2030 ograniczona do 45% względem poziomu z 2010, a całkowite należy ją wyhamować do roku 2050.
To opracowanie, Specjalny Raport dotyczący Globalnego Ocieplenia o 1,5 °C, opisuje katastrofalne skutki dla klimatu: susze, głód, wymieranie gatunków, stratę całych ekosystemów, zmniejszenie powierzchni ziemi zdatnej do zamieszkania oraz wpędzenie ponad 100 milionów ludzi w ubóstwo, nawet jeśli uda się zrealizować postanowienia Porozumienia Paryskiego.
Raport nie został w pełni uwzględniony i omówiony, a jedynie “wzięty pod uwagę” podczas Szczytu.
Topniejący lodowiec Pastoruri w Peru
Słaby marketing branży fotowoltaicznej podczas COP24
Nils Røkke w wywiadzie dla pv-magazine powiedział: “Mam wątpliwości, jeśli chodzi o przemysł [fotowoltaiczny]… po prostu ich tu nie ma. Nie widać ogromnych stanowisk dużych producentów. A widzieliśmy to wcześniej, na przykład w Kopenhadze. Myślę, że powinni tu być. To przecież ludzie do tego zadania, kto jak nie oni zrobi te wszystkie potrzebne urządzenia, powinni się więc pokazać podczas tych negocjacji.”
Chociaż obecność branży na Szczycie Klimatycznym 2018 nie jest zadowalająca, fakt pozostaje faktem – fotowoltaika musi być jednym z instrumentów w rękach polityków chcących poskromić globalne ocieplenie. Zapewne będzie to oznaczać zwiększenie dotacji na instalacje fotowoltaiczne.
Jeśli jesteś zainteresowany osobistą instalacją fotowoltaiczną, wypełnij formularz z prośbą o bezpłatne oferty instalacji fotowoltaicznych. My zadbamy, by zgłosili się do Ciebie najlepsi instalatorzy z okolicy, a Ty sprawdzisz, jak możesz zawalczyć o klimat, oszczędzając przy tym pieniądze.
Źródła: pv-magazine.com oraz un.org