Menu

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Topniejąca grota lodowa

Lodowa grota w topniejącym lodowcu Vatnajökull - pobliże Jökulsárlón

Szczyt Klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach – cel

Celem COP24 było ustalenie drogi realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku, mającego na celu ograniczenie globalnego ocieplenia o max 2°C powyżej temperatury sprzed epoki przemysłowej.

Co udało się osiągnąć - Pakiet Katowicki

Pakiet Katowicki (Katowice Package) zawiera przejrzyste zasady mierzenia postępów danego kraju we wprowadzaniu w życie Porozumienia Paryskiego. Dotyczą one analizy, raportowania, porównywania i weryfikowania środków podjętych do ograniczenia emisji gazów.

To kluczowa sprawa – bez takiej standaryzacji niemożliwe byłoby dokładne mierzenie postępów poszczególnych krajów oraz pociąganie do odpowiedzialności tych, którzy się z nich nie wywiązują. Bez takich instrumentów nie sposób skłonić do wspólnych wysiłków państw, które konkurują ze sobą politycznie i ekonomicznie.

Uzgodniono także rozwiązanie dla krajów uboższych, zaniepokojonych o wpływ wprowadzanych zmian na ich sytuacje ekonomiczną. Kraje rozwijające się, jeśli nie sprostają wyznaczonym standardom, przedstawią powody zaistniałej sytuacji, wraz z planem korygującym.

Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych w skali świata wymaga nowych rozwiązań technicznych i upowszechniania ich. W Pakiecie określono więc sposoby monitorowania rozwoju technicznego.

Szczyt Klimatyczny ONZ 2018 - porażki

Główny menadżer Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego, Utz Tillmann rzekł: “Niestety, w podręczniku [czyli w Pakiecie Katowickim] nie udało się umieścić ujednoliconych zasad dotyczących cen [uprawnień do emisji dwutlenku] węgla oraz odpowiednich instrumentów rynkowych. To znacznie utrudnia przedsiębiorstwom w Europie poważne inwestowanie w rozwiązania niskowęglowe”. Brakuje zjednoczonego rynku emisji CO2, z tymi samymi zasadami dla całego świata.

Za kolejną porażkę można uznać sprzeciw USA, Arabii Saudyjskiej, Rosji i Kuwejtu wobec włączenia do protokołu kluczowego raportu naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Przewiduje on, że aby osiągnąć założenia Porozumienia Paryskiego emisja CO2 musi być do roku 2030 ograniczona do 45% względem poziomu z 2010, a całkowite należy ją wyhamować do roku 2050.

To opracowanie, Specjalny Raport dotyczący Globalnego Ocieplenia o 1,5 °C, opisuje katastrofalne skutki dla klimatu: susze, głód, wymieranie gatunków, stratę całych ekosystemów, zmniejszenie powierzchni ziemi zdatnej do zamieszkania oraz wpędzenie ponad 100 milionów ludzi w ubóstwo, nawet jeśli uda się zrealizować postanowienia Porozumienia Paryskiego.

Raport nie został w pełni uwzględniony i omówiony, a jedynie “wzięty pod uwagę” podczas Szczytu.

Topniejący lodowiec Pasoruri

 

Topniejący lodowiec Pastoruri w Peru

Słaby marketing branży fotowoltaicznej podczas COP24

Nils Røkke w wywiadzie dla pv-magazine powiedział: “Mam wątpliwości, jeśli chodzi o przemysł [fotowoltaiczny]… po prostu ich tu nie ma. Nie widać ogromnych stanowisk dużych producentów. A widzieliśmy to wcześniej, na przykład w Kopenhadze. Myślę, że powinni tu być. To przecież ludzie do tego zadania, kto jak nie oni zrobi te wszystkie potrzebne urządzenia, powinni się więc pokazać podczas tych negocjacji.”

Chociaż obecność branży na Szczycie Klimatycznym 2018 nie jest zadowalająca, fakt pozostaje faktem – fotowoltaika musi być jednym z instrumentów w rękach polityków chcących poskromić globalne ocieplenie. Zapewne będzie to oznaczać zwiększenie dotacji na instalacje fotowoltaiczne.

Jeśli jesteś zainteresowany osobistą instalacją fotowoltaiczną, wypełnij formularz z prośbą o bezpłatne oferty instalacji fotowoltaicznych. My zadbamy, by zgłosili się do Ciebie najlepsi instalatorzy z okolicy, a Ty sprawdzisz, jak możesz zawalczyć o klimat, oszczędzając przy tym pieniądze.

Źródła: pv-magazine.com oraz un.org

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Polska nie osiągnie w 2020 roku wyznaczonego celu.

05/05/2017

Polska nie osiągnie w 2020 roku wyznaczonego celu.

Według raportu Ecofys, wszystko wskazuje na to, że Polska nie osiągnie w 2020 roku 15-procentowego poziomu wytwarzania ekologicznej energii elektrycznej, który został wyznaczony przez Unię Europejską.

Czytaj dalej arrow
Komisja Europejska wycofuje restrykcje celne na chińskie panele fotowoltaiczne!

03/09/2018

Komisja Europejska wycofuje restrykcje celne na chińskie panele fotowoltaiczne!

Komisja Europejska z dniem 3 września 2018 roku wycofuje cła karne które nakładane były na importowane z Chin panele słoneczne. Czy możemy spodziewać się tańszych instalacji?

Czytaj dalej arrow