Menu

Zmiany klimatyczne postępują szybciej, niż zakładano

Nie wszyscy zupełnie zdajemy sobie sprawę, że zmiany klimatyczne na ziemi postępują i są bardzo negatywne w skutkach zarówno dla naszej cywilizacji, jak i samej planety. Efekt cieplarniany daje o sobie znać w postaci tegorocznych morderczych upałów w środkowej i południowej Europie, płonących lasów Amazonii i wielu innych anomalii pogodowych, które już od wielu lat nękają naszą planetę.

Raport na temat zmian klimatycznych na ziemi

Ostatni Raport klimatyczny zaprezentowany na Szczycie Działań Klimatycznych ONZ w 2019 ukazuje, że mamy do czynienia ze zmianami, które już realnie zagrażają życiu całej planety. Od 1990 średnia temperatura w częściach arktycznych naszej planety wzrosła w okresie zimowym o 3°C, jak wynika z raportu. Skutkiem tego jest podnoszenia się wód mórz i oceanów oraz wymieranie rafy koralowej.

Podsumowanie faktów o różnicy pomiędzy celami klimatycznymi, a rzeczywistością, z września 2019 roku, od United In Science.

W najnowszym Raporcie Klimatycznym obejmującym okres 2015-2019 znajdują się analizy, które zmuszają nie tylko do zastanowienia się nad przyszłością naszej planety, ale też wdrożenia już konkretnych i zdecydowanych kroków ku poprawie tej sytuacji.

Według naukowców w ciągu w latach 2015-2019 średnia temperatura na ziemi osiągnęła wartość o 1,1°C wyższą w stosunku do średniej temperatury na naszej planecie w czasach sprzed rewolucji przemysłowej (1850-9000). W porównaniu do danych z lat 2011-2015 na ziemi obecnie jest średnio o 0.2°C cieplej. Zjawisko widocznie nabiera tempa. Zatem można mówić o dość poważnych zmianach, które już bezpośrednio zagrażają nam i życiu planety. Wpływy tych zmiana odczuwamy w ostatnich latach dość wyraźnie w postaci morderczych upałów, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, pożarów dużych połaci lasów w różnych obszarach naszego globu oraz naturalnych klęsk żywiołowych, które coraz częściej i intensywniej uderzają na naszej planecie.

Kierunek rozmów politycznych na Szczycie ONZ na temat zmian klimatycznych

Polityka proekologiczna na świecie jest prowadzone już od kilkudziesięciu lat, a pomimo to zanotowano rekordowe wyniki emisji CO2, bo aż 37 bilionów ton w 2018 roku. Aktualnie emisja dwutlenku węgla wzrosła jeszcze o 2% w ciągu roku (zgodnie z danymi rocznego raportu). Zatem przed rządzącymi stoi poważne zadanie wdrożenia konkretnych rozwiązań eliminacji emisji dwutlenku węgla na planecie.

"Jeśli masz dach fotowoltaiczny...

i zestaw baterii w domu oraz elektryczne auto, to ma to przełożenie na skalę świata. Możecie w ten sposób rozwiązać całe energetyczne równanie."
- Elon Musk

Zamiast pięknych, kwiecistych przemówień trzeba postawić na efekty, należy zmienić dotychczasowy schemat postępowania i wprowadzić zdecydowane działania, które już były uzgadniane w Porozumieniu Paryskim w 2015 roku. Zgodnie z postanowieniami z 2015 roku kraje zobowiązały się do wdrożenia szeroko rozumianych kroków w kierunku „dekarbonizacji”, czyli eliminacji wytwarzania energii na bazie węgla, jako głównego surowca do jej produkcji, a tym samym zastępowanie węglowych źródeł energii, źródłami odnawialnymi (OZE). Kolejnym etapem poprawy warunków środowiskowych na naszej planecie jest wzmocnienie biologicznej sfery ziemi (roślinność), jako głównego czynnika pochłaniającego CO2, co w dużej mierze przyczyni się do eliminacji dwutlenku węgla z atmosfery .

Założenia planistyczne Porozumienia Paryskiego sięgają zakrojonych na szeroką skalę działań, które mają być wykonane i wdrożone do roku 2050. Zatem przed nami okres intensywnych prac na rzecz ochrony nie tylko samego środowiska, ale też przeciwdziałania zgubnym wpływom zmian klimatycznych na ziemi.

Każdy z nas może dorzucić swoją cegiełkę dla poprawy środowiska naturalnego na ziemi. Już teraz pomyśl o instalacji fotowoltaicznej, dzięki której przyczynisz się do wytwarzania zielonej energii w dla siebie, twojej firmy, a także dla kraju. Wypełnij formularz po prawej stronie, a my prześlemy ci najlepsze oferty paneli pv i firm montujących instalacje fotowoltaiczne. Poznaj najlepsze rozwiązania i opcje, z których możesz skorzystać już teraz.

Dorzuć swoją cegiełkę w ratowanie świata!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

27/12/2018

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Czytaj dalej arrow