Menu

Zmiany klimatyczne postępują szybciej, niż zakładano

Nie wszyscy zupełnie zdajemy sobie sprawę, że zmiany klimatyczne na ziemi postępują i są bardzo negatywne w skutkach zarówno dla naszej cywilizacji, jak i samej planety. Efekt cieplarniany daje o sobie znać w postaci tegorocznych morderczych upałów w środkowej i południowej Europie, płonących lasów Amazonii i wielu innych anomalii pogodowych, które już od wielu lat nękają naszą planetę.

Raport na temat zmian klimatycznych na ziemi

Ostatni Raport klimatyczny zaprezentowany na Szczycie Działań Klimatycznych ONZ w 2019 ukazuje, że mamy do czynienia ze zmianami, które już realnie zagrażają życiu całej planety. Od 1990 średnia temperatura w częściach arktycznych naszej planety wzrosła w okresie zimowym o 3°C, jak wynika z raportu. Skutkiem tego jest podnoszenia się wód mórz i oceanów oraz wymieranie rafy koralowej.

Podsumowanie faktów o różnicy pomiędzy celami klimatycznymi, a rzeczywistością, z września 2019 roku, od United In Science.

W najnowszym Raporcie Klimatycznym obejmującym okres 2015-2019 znajdują się analizy, które zmuszają nie tylko do zastanowienia się nad przyszłością naszej planety, ale też wdrożenia już konkretnych i zdecydowanych kroków ku poprawie tej sytuacji.

Według naukowców w ciągu w latach 2015-2019 średnia temperatura na ziemi osiągnęła wartość o 1,1°C wyższą w stosunku do średniej temperatury na naszej planecie w czasach sprzed rewolucji przemysłowej (1850-9000). W porównaniu do danych z lat 2011-2015 na ziemi obecnie jest średnio o 0.2°C cieplej. Zjawisko widocznie nabiera tempa. Zatem można mówić o dość poważnych zmianach, które już bezpośrednio zagrażają nam i życiu planety. Wpływy tych zmiana odczuwamy w ostatnich latach dość wyraźnie w postaci morderczych upałów, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, pożarów dużych połaci lasów w różnych obszarach naszego globu oraz naturalnych klęsk żywiołowych, które coraz częściej i intensywniej uderzają na naszej planecie.

Kierunek rozmów politycznych na Szczycie ONZ na temat zmian klimatycznych

Polityka proekologiczna na świecie jest prowadzone już od kilkudziesięciu lat, a pomimo to zanotowano rekordowe wyniki emisji CO2, bo aż 37 bilionów ton w 2018 roku. Aktualnie emisja dwutlenku węgla wzrosła jeszcze o 2% w ciągu roku (zgodnie z danymi rocznego raportu). Zatem przed rządzącymi stoi poważne zadanie wdrożenia konkretnych rozwiązań eliminacji emisji dwutlenku węgla na planecie.

"Jeśli masz dach fotowoltaiczny...

i zestaw baterii w domu oraz elektryczne auto, to ma to przełożenie na skalę świata. Możecie w ten sposób rozwiązać całe energetyczne równanie."
- Elon Musk

Zamiast pięknych, kwiecistych przemówień trzeba postawić na efekty, należy zmienić dotychczasowy schemat postępowania i wprowadzić zdecydowane działania, które już były uzgadniane w Porozumieniu Paryskim w 2015 roku. Zgodnie z postanowieniami z 2015 roku kraje zobowiązały się do wdrożenia szeroko rozumianych kroków w kierunku „dekarbonizacji”, czyli eliminacji wytwarzania energii na bazie węgla, jako głównego surowca do jej produkcji, a tym samym zastępowanie węglowych źródeł energii, źródłami odnawialnymi (OZE). Kolejnym etapem poprawy warunków środowiskowych na naszej planecie jest wzmocnienie biologicznej sfery ziemi (roślinność), jako głównego czynnika pochłaniającego CO2, co w dużej mierze przyczyni się do eliminacji dwutlenku węgla z atmosfery .

Założenia planistyczne Porozumienia Paryskiego sięgają zakrojonych na szeroką skalę działań, które mają być wykonane i wdrożone do roku 2050. Zatem przed nami okres intensywnych prac na rzecz ochrony nie tylko samego środowiska, ale też przeciwdziałania zgubnym wpływom zmian klimatycznych na ziemi.

Każdy z nas może dorzucić swoją cegiełkę dla poprawy środowiska naturalnego na ziemi. Już teraz pomyśl o instalacji fotowoltaicznej, dzięki której przyczynisz się do wytwarzania zielonej energii w dla siebie, twojej firmy, a także dla kraju. Wypełnij formularz po prawej stronie, a my prześlemy ci najlepsze oferty paneli pv i firm montujących instalacje fotowoltaiczne. Poznaj najlepsze rozwiązania i opcje, z których możesz skorzystać już teraz.

Dorzuć swoją cegiełkę w ratowanie świata!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

pln/mies.

Jak zamierzasz sfinansować inwestycję?

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Powiązane posty

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

23/04/2021

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Czytaj dalej arrow