Menu

Tesla Powerwall - Polska ma na co czekać?

Daj się porwać wizji Elona Muska i kup Powerwall 2! Albo nie daj się porwać i zostań przy prostej instalacji fotowoltaicznej. Albo po prostu dowiedz się, o co tyle szumu.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 06/05/2020

Czas lektury: 10 min

Ale zanim omówimy szczegóły techniczne, zasadę działania oraz opłacalność, odpowiedzmy sobie na kilka ważnych pytań:

TESLA Powerwall 2 czy 1, a może 3?

Obecnie dostępna na rynku wersja Powewall oznaczona jest numerem 2. Jednak ponieważ pierwsza wersja zniknęła z rynku prawie tak szybko, jak się pojawiła, to nikt o niej nie pamięta i my również nie będziemy o niej pisać. Stąd gdy w artykule piszemy o baterii fotowoltaicznej Tesla Powerwall, mamy na myśli jej najnowszą, drugą wersję.

Całkiem sporo ludzi wpisuje też w wyszukiwarki frazę "Tesla Powerwall 3", żeby więc udzielić odpowiedzi naszym czytelnikom, a robotom Google'a dać więcej okazji do znalezienie naszej strony, wyjaśnijmy krótko, że Tesla Powerwall 3 nie istnieje.

Przejdźmy do kolejnego ważnego pytania:

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Czy TESLA Powerwall jest dostępna w Polsce?

Jeszcze nie! (ten wpis będzie aktualizowany)

Tesla Powerwall 2 nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Nie sposób znaleźć ich w sklepach internetowych, a oficjalne dokumenty gwarancyjne nie wspominają jeszcze o naszym pięknym kraju.

W Europie Powerwall można spokojnie kupić w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Luksemburdu, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Polska musi jeszcze trochę poczekać.

Ile? Raczej sporo. Tesla od zawsze miała genialny marketing i słabe moce przerobowe. Od samego początku Tesla miała ogromne problemy z dostarczeniem zamawianej ilości baterii. Klienci w USA musieli czekać po kilka miesięcy, co doprowadzało do szału niecierpliwych i bogatych Amerykanów.

Pozwólcie, że posłużę się przykładem: akumulatory Tesli schodzą jak świeże bułeczki w mieście, w którym jest tylko jedna piekarnia, a tym miastem jest Warszawa. Taka piekarnia nieprędko otworzy filie w Krakowie.

Budowa i zasada działania

Tesla Powerwall to tak naprawdę kilka urządzeń:

 • akumulator - magazynuje energię elektryczną
 • inwerter - umożliwia ładowanie akumulatora prądem z sieci oraz zasilanie sieci prądem z akumulatora
 • bramka - odpowiada za komunikację. Decyduje, kiedy akumulator ma się ładować, a kiedy ma oddawać prąd. To osobne urządzenie. Występuje w dwóch wersjach:
  • bez systemu zasilania awaryjnego
  • z systemem zasilania awaryjnego - montuje się obok licznika i może natychmiastowo przełączyć instalację domową na tryb wyspowy (off-grid), na przykład gdy zabraknie prądu w sieci energetycznej.

Przy tym pozostaje wspomnieć o tym, czego zestaw NIE zawiera:

 • inwerter fotowoltaiczny - do podłączenia Powerwall 2 do instalacji fotowoltaicznej wymagany jest osobny inwerter. Lista kompatybilnych marek to SMA, SolarEdge, Fronius, Enphase, Delta i ABB.

Przyjrzyjmy się teraz dokładnie danym i parametrom tego urządzenia.

Wymiary baterii Tesla Powerwall

Estetyczny wygląd wręcz zachęca do powieszenia baterii w przedpokoju. Nie będzie zawadzać, bo wystaje tylko 15 cm poza ścianę!

Co wyróżnia Powerwall na tle konkurencji? Jako jeden z niewielu producentów, Tesla wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe typu NCA. Rezultatem jest najbardziej "gęsta" bateria świata, czyli przechowuje najwięcej energii przy ograniczonej masie. Zobaczmy, jak przedstawia się to na wykresie.

Wydajność Tesla Powerwall na tle konkurencji

W tym dość niedużym pudle zmieści się 13,5 kWh, czyli jeden Powerwall może bez problemu obsłużyć dom o rocznym zużyciu na poziomie 3800-4500 kWh (przy założeniu jednego cyklu dziennie). Jeśli zużywasz dużo więcej, wystarczy dokupić kolejne baterie, a Powerwalle można łączyć aż do maksymalnej liczby 10 sztuk.

Gęstość energii to jednak nie wszystko. Zobaczmy pozostałe dane akumulatora:

 • Pojemność użyteczna: 13,5kWh (czyli tyle, co potrzebuje dom z ok. 4kWh zużycia rocznego przy jednym cyklu dziennie)
 • Głębokość rozładowania: 100% (czyli te 13,5kWh to nie ściema)
 • Skuteczność: 90% w pełnym cyklu ładowanie/rozładowanie (czyli wkładasz 10kWh i wyciągasz 9kWh)
 • Moc: 7kW chwilowa, 5kW stała (czyli pociągnie system samodzielnie, o ile nie włączysz na raz pralki, piekarnika, telewizora i pompy ciepła)
 • Gwarancja: 10 lat; 80% pojemności początkowej po 10 latach w Niemczech i Belgii i w przyszłości być może w Polsce (czyli po 10 latach pojemność będzie wynosić 10,8kWh)
 • Dopuszczalny zakres temperatury otoczenia: od -20°C do 50°C (czyli sobie radzi wewnątrz i na dworze)
 • Klasa ochronności: IP67 (czyli bez problemu można montować na dworze, byle nie pod wodą)
 • Wymiary: 1150 x 753 x 147 mm (czyli naprawdę mało, przy tej pojemności)
 • Masa: 114 kg (czyli naprawdę mało, przy tej pojemności)

Powerwall 2 to przemyślane dzieło inżynierii. Sprawność i trwałość baterii w dużym stopniu zależy od utrzymywania właściwej temperatury ogniw. Powerwall 2 ma wbudowany system ogrzewania / chłodzenia dzięki czemu temperatura jest bliska optymalnej, a podane powyżej zakresy temperaturowe nie są przesadą.

Ciężko dokładnie oceniać żywotność baterii, lecz 15 lat jest rozsądnym założeniem, przy czym pojemność pod koniec tego okresu silnie zależy od sposobu użytkowania.

Kolejną zaletą jest 10-letnia gwarancja na działanie produktu i na jego wydajność. To ponadprzeciętny wynik. Na dodatek, wbrew medialnym doniesieniom, Tesla radzi sobie całkiem nieźle pod względem finansowym.

stabilność finansowa marki Tesla

Tesla jest stabilna pod względem finansowym.

Skupmy się teraz na tym, do czego Tesla Powerwall może być wykorzystane.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

W jaki sposób można użytkować Tesla Powerwall?

Istnieje wiele sposobów na korzystanie z Tesla Powerwall:

 • do kupowania prądu w niższej cenie w taryfach G12 i G12w
 • do magazynowania energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną

Istnieje też ważny sposób, w jaki NIE można korzystać z Tesla Powerwall 2:

 • nie za bardzo nadaje się do ładowania samochodów elektrycznych Tesli.

Omówmy te rzeczy, zaczynając od ostatniej.

Ładowanie Tesli Teslą, czyli Powerwall + samochód elektryczny

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że Tesla to nie tylko akumulatory, ale przede wszystkim samochody elektryczne. W dodatku zdolne do lotów międzygwiezdnych.

Tesla w kosmosie

Tesla Roadster kosmosie.

Wydaje się całkiem naturalne, że te dwa produkty Tesli będą ze sobą kompatybilne i że ktoś, kto zainwestował w wizję Elona Muska będzie mógł jeździć swoją własną Teslą 3, zasilaną ze swojej własnej baterii fotowoltaicznej Powerwall, zasilanej Tesla Solar Roof nawet gdy cała cywilizacja wokół się rozpadnie, a w gniazdkach nie będzi prądu. Nie mówiąc już o zasilaniu Tesli 3 z Powerwalla ze względów ekonomicznych.

Czy to możliwe?

Teoretycznie, ale w praktyce nie jest to użyteczne. Powerwall jest po prostu zbyt mały.

Jako rzekliśmy, pojemność Powerwalla to 13,5 kWh.

Tymczasem akumulatory Tesla 3 LongRange mają pojemność 75 kWh, czyli tyle co 4 Powerwalle. Oczywiście można kupić kilka Powerwalli i połączyć ich w jedną instalację, pozostaje jednak pytanie o sens takiego rozwiązania.

Na dodatek Powerwall oddaje z mocą 5 kW, czyli w godzinę może oddać około 5 kWh. Załadowanie Tesli 3 trwałoby więc 15 godzin. A przy użyciu Superchargera naładujesz ją w 15 minut.

Powerwall nie jest reklamowany jako bateria do ładowania samochodów elektrycznych, zobaczmy więc, jak sprawdza się w tym, do czego została zaprojektowana.

Kup prąd w nocy, zużyj w dzień

Po pierwsze mając Powerwalla możemy kupować prąd, kiedy jest najtańszy, a zużywać go, kiedy potrzebujemy. Z czego wynika różnica w cenach prądu?

Największe zapotrzebowanie na prąd elektryczny występuje w dzień, od 6 do 13 i od 15 do 22. W tych godzinach szczytu najbardziej aktywne są fabryki, zakłady i domy prywatne. Ale elektrowni nie można "zgasić" na noc i musi pracować całą dobę, produkując energię, z której mało kto w rzeczywistości korzysta.

Skutkiem tego sprzedawcy energii oferują tańsze ceny na prąd zużywany poza godzinami szczytu. Umożliwiają to taryfy G12 i G12W. Z kolei taryfa G11 to standardowa stawka, w której za wszystkie godziny płaci się tyle samo.

Zobaczmy przykładowe różnice w opłatach oraz oszczędności, które umożliwia Tesla.

Ceny Enea Q1 2020 Oszczędności z Teslą
(90% różnicy)
Taryfa Cena szczytowa Cena pozaszczytowa Różnica wobec G11
G11 0,3547 PLN/kWh - cena normalna - -
G12 0,4477 PLN/kWh 0,2073 PLN/kWh 0,1474 PLN/kWh 0,1327 PLN/kWh
G12W 0,5149 PLN/kWh 0,2161 PLN/kWh 0,1386 PLN/kWh 0,1247 PLN/kWh

90% wynika tutaj z faktu, że pełen cykl działania (ładowanie/rozładowanie) Powerwall'a ma właśnie 90% skuteczność - czyli ładując 10kWh otrzymamy spowrotem 9kWh. Reszta zamieniana jest w ciepło.

Pracując w tym trybie Tesla umożliwia zaoszczędzenie jakichś 12-14 groszy na każdej kilowatogodzinie, wobec standardowej stawki G11, czyli obniży koszt o 36%. Gdy już z innych powodów zdecydowaliśmy się na stawkę G12 lub G12W, Powerwall pomoże nam zaoszczędzić 22-28 groszy na każdej kWh zużytej w godzinach szczytu, czyli obniży koszt o 55%.

Dodajmy, że Powerwall może w Polsce odbyć w ciągu dnia dwa cykle, ładując się w godzinach 13-15, co zwiększa opłacalność tego rozwiązania.

W najlepszym scenariuszu Tesla Powerwall umożliwi więc zaoszczędzenie jakichś 18 500 PLN w ciągu 10 lat pracy.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Bateria fotowoltaiczna

Najważniejsze pytanie jednak brzmi - czy Powerwall może współpracować z instalacją fotowoltaiczną? Owszem może! Jednak niestety w warunkach polskich ta współpraca nie jest zbyt owocna.

Nie jest to jednak problem Tesli. Po prostu prosumenci w Polsce są w bardzo dobrej sytuacji prawnej i nie potrzebują akumulatorów, żeby fotowoltaika się opłacała.

Temat ten szerzej opisany jest w artykule o akumulatorach, tutaj podamy więc tylko skrót informacji:

Jako prosument masz darmowy dostęp do akumulatora o nieskończonej pojemności i sprawności 80%.

Tesla Powerwall ma pojemność 13,5kWh i sprawność 90%. I nie jest darmowa.

Jako prosument możesz "nazbierać" sobie prądu do wykorzystania zimą. Tesla działa tylko w cyklu dziennym.

I tak Tesla Powerwall zwiększy uzyski o jakieś 5%. To niedużo, zważywszy spory koszt.

Pamiętaj!

Nie potrzebujesz akumulatora, by fotowoltaika była opłacalna!

Oczywiście jeśli nie mamy podłączenia prądowego, wtedy cała sprawa wygląda inaczej.

Być może chcesz wybudować dom na odludziu, a zakład energetyczny każe Ci zapłacić mnóstwo kasy za pociągnięcie prądu i zamontowanie przyłącza prądowego. Wówczas akumulator staje się niezbędny, a koszt - bardziej uzasadniony. Jak więc wygląda koszt Tesli Powerwall 2 w porównaniu do konkurencyjnych baterii fotowoltaicznych?

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Cena

Tesla Powerwall 2 jest drogi - ceny netto w Belgii to:

 • Akumulator Powerwall 2 - 7500 EUR
 • Bramka i inny osprzęt - 740 EUR
 • Przy zamówieniu trzeba złożyć depozyt 99 EUR
 • Instalacja - 1100 - 3300 EUR

Koszt to główna przeszkoda w zainwestowaniu w Tesla Powerwall. Cena to jednak generalny problem "gęstych" akumulatorów. I trzeba przyznać - sam nie wierzę, że to mówię - że Tesla wcale nie jest zbójecko drogai jest bardziej opłacalna od większości konkurencji. Po prostu ta technologia tyle kosztuje.

Cena Tesla Powerwall i innych baterii fotowoltaicznych

Ceny baterii fotowoltaicznych widoczne są z kosmosu, Tesla wcale nie jest najgorszą opcją.

Porównajmy opłacalność Powerwalla do tego, co oferują inne marki.

Australijski serwis solarquote.com.au zamieścił na swojej stronie porównanie cen i opłacalności systemów baterii fotowoltaicznych. Przyjrzyjmy się wynikom:

Porównanie opłacalności akumulatorów fotowoltaicznych

Opłacalność baterii fotowoltaicznych w Australii, wyłącznie do celów porównawczych.

Oczywiście powyższe wyniki są obliczane dla warunków australijskich, które się znacznie różnią od sytuacji w Polsce. Ten wykres należy więc traktować poglądowo.

I chociaż sam nie wierzę, że to mówię, opłacalność Tesla Powerwall 2 wypada całkiem nieźle w porównaniu do innych marek.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow