Menu

Jak oceniamy moduły fotowoltaiczne w naszych recenzjach?

Prowadzimy jeden z pierwszych w Polsce rankingów modułów fotowoltaicznych oraz inwerterów solarnych. Co bierzemy pod uwagę w naszych ocenach?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 15/12/2020

Czas lektury: 4 min

Ogólny ranking danej marki obliczamy na podstawie 4 ocen cząstkowych. Te z kolei ustalamy na podstawie różnych czynników. Oceny cząstkowe jak i czynniki mają zwykle przypisaną wagę. Działa to w taki sposób, że czynnik z wagą 3 ma trzykrotnie większy wpływ na ocenę od czynnika z wagą 1.

Oceny cząstkowe uwzględniane w rankingu:

  • Niezawodność
  • Wydajność
  • Wiarygodność
  • Opłacalność

Podstawą wielu ocen jest jeden, wybrany moduł flagowy. Jest nim wybrany moduł jednostronny danego producenta, który według nas najlepiej nadaje się na instalacje dachowe i małe instalacje gruntowe.

Niezawodność

W skrócie: im wyższa niezawodność, tym większa pewność, że panele przetrwają dłużej niż 25 lat bez usterek.

Dlaczego to ważne: załóżmy, że jeden panel przestał działać poprawnie. Taką usterkę ciężko wykryć, a wymiana modułu na inny to już cała operacja. Jeśli nie masz systemu monitorowania każdego modułu z osobna, to możesz nawet nie zauważyć, że jeden moduł po prostu przestał działać. Jeszcze gorszy scenariusz to taki, że wskutek błędu produkcyjnego cała seria modułów zaczyna szwankować po 15 latach, akurat gdy skończyła się gwarancja.

Co bierzemy pod uwagę:

Parametr Waga Max Standard
Gwarancja produktu 6 30 lat 10 lat
Oceny w PVEL 4 4x Top Performer -
Obciążalność mechaniczna 1 8000 Pa przód
3600 Pa tył
5400 Pa przód
2400 Pa tył

Uwagi: Gwarancja oraz obciążalność dla modułu flagowego, oceny PVEL dla najlepszego modułu danej marki w badaniu. Sprawdzamy wyniki w PVEL dla czterech podstawowych prób z ostatniego roku. Ocena cząstkowa 5 to TOP PERFORMER we wszystkich 4 próbach dla co najmniej jednego modułu danej firmy. Za jedną oceną TOP PERFORMER marka otrzymuje ocenę cząstkową 4.

Warto jeszcze wziąć pod uwagę: szczegóły gwarancji, certyfikaty, ogólną reputację modułów.

Wydajność

W skrócie: To ogólna ocena modułu flagowego, biorąca pod uwagę szereg jego parametrów związanych z uzyskami w różnych okolicznościach.

Wg. nas najlepsza definicja wydajności to ilość kWh wyprodukowanych rocznie z jednego metra instalacji (kWh/m2/rok) dla danych warunków klimatycznych, lecz nie mamy laboratorium badawczego, by zmierzyć to na tyle dokładnie. Stąd po prostu oceniamy osobno różne parametry związane z działaniem modułu według kart danych i z tego składamy ocenę końcową.

Co bierzemy pod uwagę:

Parametr Waga Max Standard
Sprawność STC 1 22,60% 16,80%
Współczynnik
wypełnienia F
1 81% 75%
Odporność na
temperaturę
1 95,10% 91%
Stosunek NOCT/STC 1 76,17% 72%
Sprawność względna
w warunkach niskiego
napromieniowania
1 97% 94%
Gwarancja uzysku 0,75 87% po
30 latach
80% po
25 latach

Uwagi: Wszystkie parametry dla modułu flagowego. Możemy dodać 0,1 do oceny cząstkowej, jeśli istnieją przesłanki, że panele fotowoltaiczne danej marki mają coś, dzięki czemu produkują więcej energii, ale skutki tego czegoś nie są widoczne w powyższych parametrach (np. powłoka grafenowa ZNShine).

Wiarygodność

W skrócie: Ta ocena ma pomóc oszacować jakość obsługi klienta w Polsce i ocenić szanse, że marka przetrwa tyle, ile gwarancja na ich panele.

Dlaczego to ważne: Co Ci po gwarancji, jeśli marka splajtuje i nikt nie przejmie jej zobowiązań gwarancyjnych? Co Ci po gwarancji, jeśli z roszczeniami będziesz musiał udać się do Pekinu, bo w Europie firma nie ma przedstawicielstwa?Oczywiście Twoim pierwszym kontaktem w sprawach gwarancyjnych jest Twój instalator, a dopiero w drugiej kolejności producent, jednak nie zmienia to faktu, że to bardzo ważny czynnik.

Co bierzemy pod uwagę:

Parametr Waga Max Standard
Obsługa klienta
w Polsce
2 Całkowicie polska marka Dobra klienta w Europie,
ale nie w Polsce.
Kontakt po angielsku.
Ocena zaufania
banków PV-TECH
1 AAA B
Wskaźnik Altmana 1
Wartość marki
i wielkość firmy
2 Gigant elektroniki Duża marka tier-1
produkująca tylko moduły

Uwagi: Obsługę klienta i wielkość przedsiębiorstwa oceniamy raczej subiektywnie. Zalecamy kierowanie się własnym rozeznaniem.

Opłacalność

W skrócie: Ta piosenka jest pisana dla pieniędzy. Jeśli najdroższe panele świata dadzą Ci niewiele więcej, niż te ze średniej półki, to czy naprawdę jest sens inwestować kokosy?

Co bierzemy pod uwagę:

  • Wszystkie powyższe oceny
  • Cenę za Wp modułu flagowego przy cenach detalicznych wg. dostępnych nam danych

Uwagi: Obecnie głównym źródłem informacji są dla nas sklepy internetowe. Ceny między sklepami mogą się różnić. Niektóre marki przesłały nam swoje oficjalne cenniki, lecz daleko nie wszystkie. Czasami zdażają się niezwykłe promocje. Możesz mieć dostęp do innych cen niż my, a wtedy inaczej ocenisz opłacalność. Zachęcamy do kierowania się własnym rozeznaniem.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow