Menu

Czy cena instalacji fotowoltaicznej jest najważniejsza?

Fotowoltaika to inwestycja na lata, która zakłada, że panele fotowoltaiczne w kilka lat zarobią na siebie, a potem będą przynosić duże oszczędności. Jak duże? W dużej mierze zależy to od tego, jak długo będą działać. Stąd obok ceny należy rozważyć też gwarancję, rzetelność instalatora oraz stabilność finansową producenta paneli. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, dlaczego te czynniki są tak ważne.

Gwarancja na produkt - dlaczego kluczowa?

Wszyscy marketerzy, sprzedając panele słoneczne, mówią o "gwarantowanych 25-ciu latach działania, ale zwykle mają tu na myśli gwarancję na uzysk lub liniową gwarancję mocy, w efekcie wprowadzając klienta w błąd. Otóż tego typu gwarancja obejmuje tylko wydajność paneli fotowoltaicznych O ILE będą sprawne - a nie to, czy w ogóle będą działać!

Od wad produkcyjnych i usterek ubezpiecza gwarancja na produkt lub gwarancja produktu, która obecnie wynosi od 10 do 30 lat. Oczywiście panele słoneczne z wyższą gwarancją produktu są droższe i należy obliczyć koszty by stwierdzić opłacalność danego rozwiązania. Przykładowo:

Marka paneli Jinko Q.Cells LG
Cena instalacji 16 000 PLN 19 200 PLN 27 700 PLN
Gwarancja produktu 10 lat 12 lat 25 lat
Czas zwrotu 7,7 lat 8,8 lat 12,7 lat
Gwarantowanych lat przynoszenia zysku 2,3 lata 3,2 lat 12,3 lat

Dane z naszego kalkulatora

Oczywiście należy pamiętać, że nawet najtańsze panele fotowoltaiczne faktycznie mogą pracować przez 25 lat, po prostu nie ma na to gwarancji. Jeśli po skończonej gwarancji pojawią się hot-spoty lub odklei się folia, zajdzie konieczność wymiany na własny koszt. Żeby mieć pewność inwestycji, najlepiej zainwestować w panele z dłuższą gwarancją produktu.

Porównajmy teraz kilka takich paneli, żeby sprawdzić ich ceny.

Oznaczenie panelu REC 300 TP2 LG NeON2 LG330N1C-V5 Vision 60M high power 305Wp
Producent REC LG SolarWatt
Moc nominalna (Tolerancja mocy) 300Wp (-0;+5Wp) 330Wp (-0;+9Wp) 305Wp (-15Wp;+15Wp)
Szacowana cena (Brutto): 590,00 zł 990,00 zł 1000,00 zł
Gwarancja na produkt 20-25 lat 25 lat 30 lat
Gwarantowany uzysk po 10 latach: ~91% mocy początkowej ~93,5% mocy początkowej ~93,5% mocy początkowej
Liniowa gwarancja mocy: 80,7% mocy pocz. po 25 latach 86% mocy pocz. po 25 latach 87% mocy pocz. po 30 latach
Cena za rok gwarancji produktu 23,60 - 29,50 PLN/rok 39,60 PLN/rok 33,33 PLN/rok

Ceny ze sklepów internetowych na Q2 2019

Wyraźnie widać, że jeśli chodzi o stosunek ceny do długości gwarancji produktu, obecnie najlepszą opcją jest REC Group. Oferują oni 20 lat gwarancji na produkt, a dodatkowe 5 lat, jeśli skorzystamy z usług instalatorów posiadających ich certyfikat. Najwyraźniej REC jest świadome, że wybór godnego zaufania instalatora to ważny czynnik sprawnej instalacji. Dlaczego tak jest?

Rzetelność instalatora

Poprawność montażu ma kluczowe znaczenie dla sprawności paneli fotowoltaicznych. Nawet najlepsze panele, niepoprawnie zamontowane, szybko się zepsują.

Wedle raportu z 2017 roku znanego na całym świecie instytutu TÜV Rheinland, nieprawidłowa instalacja to największe i najbardziej kosztowne zagrożenie dla domowych instalacji, powodując straty w średniej wysokości 20 PLN/kWp/rok. Oznacza to, że średnie koszty naprawy szkód wyrządzonych przez niewłaściwą instalację dla standardowej instalacji 10kWp wynoszą 5000 PLN w ciągu 25 lat. Takich (lub wyższych) kosztów zdecydowanie należy uniknąć! Jak?

Zatrudnij godną zaufania firmę instalatorską i nie oszczędzaj na ich usługach. Zwróć uwagę na długość kolejnej gwarancji - gwarancji na instalację, na podstawie której możesz ich poprosić, by przyjechali i naprawili to, co nie działa.

Więc zabezpiecz się przed stratami, uważnie wybierając i dobrze opłacając firmę instalacyjną. Najlepszych instalatorów operujących w Twojej okolicy znajdziesz wypełniając formularz o darmowe wyceny instalacji. Po wysłaniu zgłoszenia w krótkim czasie zgłosi się do Ciebie kilku instalatorów. Będziesz mógł porównać ich propozycje i wybrać najlepszą. Nie jesteś zobowiązany do skorzystania z ich usług, a wysłanie zgłoszenia jest całkowicie bezpłatne.

Stabilność finansowa producenta paneli słonecznych

Bez znaczenia, jak długie są gwarancje, jeśli producent paneli słonecznych splajtuje, stracą one ważność. Dlatego to bardzo ważne, by ocenić stabilność finansową danej firmy przez zakupem ogniw jej produkcji.

Wskazówki ułatwiające właściwą ocenę danego producenta oraz ich listę znajdziesz w artykule o producentach. Poniżej znajdziesz też pełne recenzje niektórych z nich:

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!