Jesteś instalatorem PV?

Instalacja fotowoltaiczna – odliczenie od podatku 2019

1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty wydanej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wśród wykazu materiałów, urządzeń i usług, objętych rozporządzeniem, znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej.

Ulga podatkowa 2019 na fotowoltaikę

W kwocie odliczenia od podatku uwzględnić można wszystkie “materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia”. W wypadku instalacji fotowoltaicznych będzie to koszt paneli, falownika, podłączenia i robocizny.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 PLN. Jeśli kwota odliczenia nie została pokryta w rocznym dochodzie podatnika, można resztę z niej odliczać w kolejnych zeznaniach PIT - aż do 6 lat.

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane w formie dotacji lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ulga podatkowa i opłacalność instalacji fotowoltaicznej - przykład

Jan Kowalski chce sprawdzić cenę instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu. Ma duży dach skierowany na południe. Rocznie jego dom zużywa 4000 kWh. Po tym, jak wypełnił prośbę o darmową wycenę otrzymał kilka ofert do porównania. Według nich instalacja będzie kosztować około 15 000 PLN.

Jan Kowalski planuje uwzględnienie wydatku w rozliczeniu PIT. Dzięki ustawie może odliczyć od podstawy podatku całą wartość inwestycji, co zmniejszy jego podatek o około 2700 PLN (18% z 15 000 PLN). Jan odlicza sobie w pierwszym roku 1500 PLN, a w drugim pozostałe 1200 (razem 2700). Licząc wszystko razem, fotowoltaika zwróciła się w mniej niż 6 lat. Jan Kowalski korzysta przez ponad 20 lat z bezpłatnego prądu.

Odliczenie od podatku dotyczy nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale też wszystkich przedsięwzięć w domach jednorodzinnych “mających na celu poprawę efektywności energetycznej I zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery”. Chodzi na przykład o termoizolację budynku lub wymianę pompy ciepła.

Nie dziwią szacunki Ministerstwa Finansów, które ocenia, że z ulgi na termodynamikę 2019 skorzysta jakieś 100 000 Polaków.

Nowe przepisy dla instalatorów paneli słonecznych.
Nowe przepisy dla instalatorów paneli słonecznych.

05/05/2017

W obliczu prężnie rozwijającego się rynku energii odnawialnej Ministerstwo Energetyki opublikowało dwa projekty rozporządzeń dotyczących szkoleń oraz certyfikowania instalatorów odnawialnych źródeł energii. Nowe przepisy mają zastąpić rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 marca 2014 r., które wygasło w dniu 5 listopada 2016 r.

Czytaj więcej
Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?
Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

27/12/2018

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Czytaj więcej