Menu

Już wkrótce fotowoltaika dla blokowisk nabierze kształtu

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Piotr Woźny zapowiedział, że do końca roku strona rządowa przedstawi propozycję dotyczącą rozwoju fotowoltaiki w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Na początku października prezes NFOŚiGW oraz minister technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz rozmawiali z poznańskimi przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych na temat przyszłości fotowoltaiki w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Prezes NFOŚiGW wymienił korzyści, które wynikną z inwestycji w energie słoneczną w blokowiskach. Instalacje PV mają przyczynić się do ustabilizowania cen energii elektrycznej oraz obniżki rachunków za prąd.

Pan Piotr Woźny zaznaczył, że największym problem w rozwoju fotowoltaiki jest brak odpowiednich instrumentów finansowych dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Następnie poinformował, że NFOŚiGW pracuje nad komercyjnymi rozwiązaniami dotyczącymi inwestycji w fotowoltaikę.

Prezes Wóźny powiedział, że blokowiska to wspaniałe miejsca dla inwestycji w energię słoneczną. Posiadają one budynki mieszkalne z wolną przestrzenią na dachach, którą można zagospodarować. Piotr Woźny przewiduje, że instalacje fotowoltaiczne zaspokoją zapotrzebowanie na energię części wspólnej budynków oraz pozwolą uniezależnić się spółdzielniom od wahań cen energii elektrycznej. Po spłaceniu kredytów przez wspólnoty mieszkaniowe pozwolą na realną obniżkę rachunków za prąd.

Uzyskaj oferty do porównania na instalację dla śpółdzielni

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Minister Jadwiga Emilewicz oświadczyła, że została przygotowana ocena możliwości zainstalowania instalacji PV na 13 blokach Osiedla Zwycięstwa wchodzącego w skład Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winograd. Z przygotowanego na potrzeby inwestycji raportu wynika, że prognozowany koszt inwestycji przekroczy 2 mln zł. Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości przewiduje, że czas zwrotu inwestycji wyniesie 7 lat, a spodziewane oszczędności w okresie 25 lat przekroczą 8,3 mln zł.

Minister Emilewicz podkreśliła wkład obecnego rządu w rozwój energetyki prosumenckiej, który ma doprowadzić do zwiększenia udziału podmiotów prywatnych w produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Źródło: PAP

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

08/11/2018

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

Wyliczenia są alarmujące. Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, Warszawa zapłaci za prąd 67% więcej niż w poprzednim roku, Poznań i Bydgoszcz 57% więcej, a Gdańsk 55%. Nic dziwnego, bo cena energii na giełdach jest niemal dwukrotnie większa niż rok wcześniej. 

Czytaj dalej arrow
Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

03/06/2019

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

Podwyżki cen prądu w 2020 roku. Co mówią na ten temat Instytut Energii Odnawialnej, Credit Agricole i Narodowy Bank Polski? Jak może pomóc fotowoltaika?

Czytaj dalej arrow
Rada Ministrów daje zielone światło dla firm - prosumentów

26/06/2019

Rada Ministrów daje zielone światło dla firm - prosumentów

Prawdopodobnie wkrótce przedsiębiorca będzie mógł być prosumentem i wytwarzać prąd na własne potrzeby. Sprawdź, co jeszcze przygotowano w nowelizacji.

Czytaj dalej arrow