Menu

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

Wzrost cen energii zaskakuje samorządy, które w budżetach zaplanowały niższe wydatki. Czy światła będą gasnąć na ulicach miast?

Wyliczenia są alarmujące. Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, Warszawa zapłaci za prąd 67% więcej niż w poprzednim roku, Poznań i Bydgoszcz 57% więcej, a Gdańsk 55%. Nic dziwnego, bo cena energii na giełdach jest niemal dwukrotnie większa niż rok wcześniej. 

To duży problem dla samorządów, które nie były przygotowane na taki skok cen i w budżetach zaplanowały mniejsze wydatki.

Sekretarz miasta Koszalin Tomasz Czuczak donosi, że podwyżki w tym mieście sięgają aż 70%. Na temat trudnej sytuacji powiedział: „W tym roku na energię wydamy w Koszalinie niecałe 7 milionów złotych, podczas gdy najlepsza oferta złożona na rok przyszły to ponad 12 milionów złotych. Właśnie zastanawiamy się, gdzie znaleźć brakujące pieniądze”. Jakie mogą być tego następstwa?

Niektóre miasta zapewne będą zmuszone szukać oszczędności w ograniczeniu zużycia energii. Marek Wójcik obawia się, „że będziemy musieli wygaszać oświetlenie na drogach oświetlanych przez samorządy”. Z pewnością jednak nie zapełni to gigantycznej różnicy między budżetem a rzeczywistością. Nie wszędzie zresztą można po prostu zgasić światło. W szpitalach tomografy i rezonanse zużywają bardzo dużo energii i muszą być w ciągłej gotowości, zużywając energię 24 godziny na dobę. Szacuje się, że wydatki szpitali na energię wzrosną o 80%.

Nie dziwi zatem brutalna ocena rzeczywistości: „Nie mamy wyjścia, kupimy tę energię droższą, ale odbije się to na odbiorcach” - mówi Marek Wójcik.

Czy ta podwyżka jest tylko jednorazowa, czy też cena prądu będzie dalej wzrastać? Czy istnieje realna szansa, że cena prądu zacznie w ciągu kilku najbliższych lat spadać? Fakty wskazują na coś wprost przeciwnego.

Dlaczego prąd w Polsce musi drożeć?

Prąd drożeje w całej Europie, ale w Polsce ceny wzrosną bardziej gwałtownie, niż w krajach z lepiej rozwiniętą energetyką. W naszym kraju 80% energii produkowana jest z węgla, którego ceny rosną. Ponadto, zgodnie z polityką Unii Europejskiej, stopniowo rosną też ceny za prawa do emisji CO2. Na przestrzeni roku cena uprawnień wzrosła pięciokrotnie, z 5 euro za tonę CO2 aż do 25 euro. Dzięki interwencji ministra energii Krzysztofa Wchórzewskiego ostatecznie ograniczono cenę do ok. 20 euro za tonę, wciąż jest to znaczna podwyżka.

Wymusza to na Polsce dalszą reformę sektora energetycznego. Koszt tych reform ostatecznie dotknie odbiorców, bo góra pieniędzy potrzebna do zrealizowania inwestycji musi znaleźć odbicie w cenach prądu.

Fakty wskazują, że ceny energii muszą rosnąć. Możesz się przed tym uchronić inwestując w panele  fotowoltaiczne. Sprawdź, co wpływa na ceny paneli fotowoltaicznych w roku 2018 i zdecyduj sam, czy nie jest to dobry czas na postawienie własnej, domowej elektrowni.

Podwyżki prądu uzasadniają dotacje na panele fotowoltaiczne

Jak rząd może zażegnać kryzys i jak my możemy uniknąć podwyżek? Samorządowcy apelują do rządu o rekompensaty, które choć częściowo zrównoważyłyby koszty oświetlenia dróg i utrzymania szpitali. Ministerstwo Energii zapowiada, że poinformuje o ewentualnych działaniach zaradczych 28 listopada, na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnoty Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jednak ani pakiety osłonowe dla gospodarstw domowych, ani ulgi nie zmienią podstawowego problemu – energetyka w Polsce za mało korzysta z odnawialnych źródeł energii. Rozwiązaniem są natomiast dotacje na instalacje fotowoltaiczne, które można otrzymać dzięki licznym projektom organizowanym przez miasta i gminy. Przykładem jest Program Słonecznik, organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on formę pożyczki z częściowym umorzeniem. Szczegółowe informacje o dotacjach w Twojej okolicy znajdziesz w najbliższym urzędzie gminy lub miasta.

Możemy się spodziewać, że ten kryzys spowoduje wzrost dotacji na energię odnawialną, w tym na instalacje fotowoltaiczne.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

30/03/2017

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

W Japonii naukowcom udalo się stworzyć panel słoneczny zbudowany na bazie krzemu, który uzyskał wydajność na poziomie 26,3% (tyle światła słonecznego jest zamieniana na energię odnawialną).

Czytaj dalej arrow
Narzędzie Sunroof od Google

30/03/2017

Narzędzie Sunroof od Google

W Stanach Zjednoczonych można już skorzystać z Narzędzia Sunroof od Google, do analizy opłacalności montażu instalacji solarnej na konkretnym budynku.

Czytaj dalej arrow
Globalna moc instalacji PV przekroczyła 300GW

05/05/2017

Globalna moc instalacji PV przekroczyła 300GW

Według raportu IEA PVPS, globalna moc zainstalowanych systemów fotwoltaicznych przekroczyła w 2016 roku 303GW i jest w stanie zaspokoić prawie 2% zapotrzebowania światowego na energię oraz wyprodukować około 375 miliardów kWh w ciągu roku.

Czytaj dalej arrow
Polska zdobywa Antynagrodę “Fossil of the Day”

13/12/2018

Polska zdobywa Antynagrodę “Fossil of the Day”

Polska, organizator Szczytu Klimatycznego ONZ 2018 w Katowicach otrzymuje antynagrodę klimatyczną za kontrowersyjne podejście do gospodarki energetycznej

Czytaj dalej arrow