Jeszcze niedawno pisaliśmy, że cena prądu wzrośnie o 40% w ciągu 25 lat. Teraz piszemy, że może wzrosnąć nawet o 50% - i to w ciągu roku! Sami jesteśmy tym zaskoczeni!
Na początku ustalmy coś - jedynym powodem tego, że przeciętny Kowalski nie otrzymał wyższych rachunków za prąd już w 2019, były wybory. Dla wyborów może warto obniżyć akcyzę, zminimalizować opłatę przejściową i zawiesić prawa rynku. Ale niedługo będzie po wyborach. I wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o kolosalnych podwyżkach prądu w 2020.
Powody podwyżek są fundamentalnie głębokie i nie można ich rozwiązać za pomocą instrumentów prawnych. Wszelkie doraźne środki w rodzaju zamrażania cen energii nie zdadzą egzaminu, a obywatele zapłacą tak czy inaczej. Inwestycje w lepsze technologie też zaskutkuje początkowymi podwyżkami. O ile wzrosną ceny energii? Dlaczego muszą wzrosnąć? Jak się przed tym uchronić?
O ile wzrosną ceny energii 2020 roku?
Posłuchajmy ekonomistów i ekspertów rynku energii odnawialnej.
- "Uważamy, że polskie przedsiębiorstwa odczują wzrost cen prądu z początkiem 2020 r. i zgodnie z naszymi szacunkami wyniesie on ok. 40% r/r." ~ Tygodnik ekonomiczny 27 maja-2 czerwca przygotowany przez Credit Agricole
- "Koszt wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w latach 2018-2020 wzrośnie o niemal 50%" ~ wpis blogowy przygotowany przez Instytut Energii Odnawialnej
- "Zamrożenie cen energii elektrycznej w ustawie z 28 grudnia 2018 r. dotyczy jedynie 2019 r. W ścieżce centralnej przyjęto zatem, że od 2020 r. taryfy dla gospodarstw domowych będą kształtować się zgodnie z mechanizmami modelowymi, przy uwzględnieniu utrzymania obniżonej akcyzy i opłaty przejściowej" ~ Raport o inflacji przygotowany przez Narodowy Bank Polski
Ostatnia wypowiedź oznacza, że rząd wprawdzie może wyłożyć kasę i sztucznie zamrozić ceny energii w 2020 roku, ale Narodowy Bank Polski zakłada, że tak się nie stanie, a cena wzrośnie zgodnie z prawami rynku. W kontekście zamrażania cen energii mówi się osobno o ochronie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Przy czym nawet jeśli obywatele nie zapłacą za podwyżki prądu w sposób bezpośredni, to zrobią to w inny sposób. Ponadto Komisja Europejska uważa, że zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorstw jest nieracjonalne. A jeśli firmy będą musiały zapłacić więcej za energię, to odczujemy to po wzrastających cenach właściwie wszystkich towarów i usług.
Zapewne właśnie ze względu na nieskuteczność takich działań, NBP w swoich wyliczeniach przyjmuje, że ceny nie pozostaną zamrożone. A nawet jeśli, to nie dłużej niż na kolejny rok. Na marginesie warto odnotować opinię Credit Agricole, które zakłada, że "ceny energii dla gospodarstw domowych zostaną najprawdopodobniej utrzymane w 2020 r. na obecnym poziomie" (dzięki dopłacaniu pieniędzy z budżetu), a 'w zakresie cen energii dla firm w 2020 państwo będzie najprawdopodobniej w ograniczonym stopniu interweniować.
Istnieją więc realne obawy o wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych o 30-50% wobec 2018.
Dlaczego ceny energii wzrastają?
Instytut Energii Odnawialnej podaje zasadnicze powody, dla którego ceny energii elektrycznej 2020 wzrosną.
- Ceny węgla kamiennego - ciągle na wysokim poziomie, a koszty wydobycia wzrastają
- Rosną ceny uprawnień do emisji CO2
- Modernizacje istniejących elektrowni - część bloków energetycznych trzeba dostosować do norm emisji BAT
- Zapotrzebowanie na energię wzrasta - to wymaga zwiększenia mocy produkcyjnych i kolejnych elektrowni
- Korupcja - Prezes URE zawiadomił prokuraturę o monopolu na rynku energetycznym i jednostkowych manipulacjach cenami hurtowymi
Panie, co tu robić?
Słońce bezustannie dostarcza nam ogromnych ilości energii. Zainstaluj więc na dachu instalację fotowoltaiczną i zostaw za sobą rosnące ceny energii. Zgodnie z nowymi cenami energii, instalacja ze średniej półki zwróci Ci się w 6 lat.
Wejdź tutaj i poproś o darmowe wyceny instalacji. Od momentu wypełnienia wniosku do gotowej instalacji domowej mijają zaledwie jakieś 2 miesiące. O ile więc nie czytasz tego w listopadzie, to zdążysz postawić własne panele fotowoltaiczne jeszcze w 2019 roku.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
- Niezależność od podwyżek prądu
- Niskie rachunki za prąd
- Kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku w ciągu 25 lat
- Tylko 8% podatku Vat przy instalacji na dachu
- Czas zwrotu 6-10 lat
- Czas efektywnego działania ok. 25 lat
- Czysta energia
- Panele pv zwiększają opłacalność pompy ciepła
- Status Prosumenta
- Dotacje
- Możliwość odliczania instalacji od podatku przez 6 lat
- Korzystne kredyty bankowe
- Dla przedsiębiorstw: realna możliwość 100% auto-konsumpcji, leasing
- Dla rolników: status prosumenta, ulga inwestycyjna w podatku rolnym, leasing
Nasz kalkulator oblicza opłacalność instalacji fotowoltaicznej bez uwzględnienia cen energii. Spróbuj zwiększyć przewidywaną kwotę rocznych oszczędności o 30, 40 lub 50% i więcej procent, a dowiesz się, o ile więcej tak naprawdę możesz zyskać!
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Jak mocno nachylony jest Twój dach?
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji