Menu

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

Jeszcze niedawno pisaliśmy, że cena prądu wzrośnie o 40% w ciągu 25 lat. Teraz piszemy, że może wzrosnąć nawet o 50% - i to w ciągu roku! Sami jesteśmy tym zaskoczeni!

Na początku ustalmy coś - jedynym powodem tego, że przeciętny Kowalski nie otrzymał wyższych rachunków za prąd już w 2019, były wybory. Dla wyborów może warto obniżyć akcyzę, zminimalizować opłatę przejściową i zawiesić prawa rynku. Ale niedługo będzie po wyborach. I wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o kolosalnych podwyżkach prądu w 2020.

Powody podwyżek są fundamentalnie głębokie i nie można ich rozwiązać za pomocą instrumentów prawnych. Wszelkie doraźne środki w rodzaju zamrażania cen energii nie zdadzą egzaminu, a obywatele zapłacą tak czy inaczej. Inwestycje w lepsze technologie też zaskutkuje początkowymi podwyżkami. O ile wzrosną ceny energii? Dlaczego muszą wzrosnąć? Jak się przed tym uchronić?

O ile wzrosną ceny energii 2020 roku?

Posłuchajmy ekonomistów i ekspertów rynku energii odnawialnej.

 • "Uważamy, że polskie przedsiębiorstwa odczują wzrost cen prądu z początkiem 2020 r. i zgodnie z naszymi szacunkami wyniesie on ok. 40% r/r." ~ Tygodnik ekonomiczny 27 maja-2 czerwca przygotowany przez Credit Agricole
 • "Koszt wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w latach 2018-2020 wzrośnie o niemal 50%" ~ wpis blogowy przygotowany przez Instytut Energii Odnawialnej
 • "Zamrożenie cen energii elektrycznej w ustawie z 28 grudnia 2018 r. dotyczy jedynie 2019 r. W ścieżce centralnej przyjęto zatem, że od 2020 r. taryfy dla gospodarstw domowych będą kształtować się zgodnie z mechanizmami modelowymi, przy uwzględnieniu utrzymania obniżonej akcyzy i opłaty przejściowej" ~ Raport o inflacji przygotowany przez Narodowy Bank Polski

Ostatnia wypowiedź oznacza, że rząd wprawdzie może wyłożyć kasę i sztucznie zamrozić ceny energii w 2020 roku, ale Narodowy Bank Polski zakłada, że tak się nie stanie, a cena wzrośnie zgodnie z prawami rynku. W kontekście zamrażania cen energii mówi się osobno o ochronie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Przy czym nawet jeśli obywatele nie zapłacą za podwyżki prądu w sposób bezpośredni, to zrobią to w inny sposób. Ponadto Komisja Europejska uważa, że zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorstw jest nieracjonalne. A jeśli firmy będą musiały zapłacić więcej za energię, to odczujemy to po wzrastających cenach właściwie  wszystkich towarów i usług.

Zapewne właśnie ze względu na nieskuteczność takich działań, NBP w swoich wyliczeniach przyjmuje, że ceny nie pozostaną zamrożone. A nawet jeśli, to nie dłużej niż na kolejny rok. Na marginesie warto odnotować opinię Credit Agricole, które zakłada, że "ceny energii dla gospodarstw domowych zostaną najprawdopodobniej utrzymane w 2020 r. na obecnym poziomie" (dzięki dopłacaniu pieniędzy z budżetu), a 'w zakresie cen energii dla firm w 2020 państwo będzie najprawdopodobniej w ograniczonym stopniu interweniować.

Istnieją więc realne obawy o wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych o 30-50% wobec 2018.

Dlaczego ceny energii wzrastają?

Instytut Energii Odnawialnej podaje zasadnicze powody, dla którego ceny energii elektrycznej 2020 wzrosną.

 • Ceny węgla kamiennego - ciągle na wysokim poziomie, a koszty wydobycia wzrastają
 • Rosną ceny uprawnień do emisji CO2
 • Modernizacje istniejących elektrowni - część bloków energetycznych trzeba dostosować do norm emisji BAT
 • Zapotrzebowanie na energię wzrasta - to wymaga zwiększenia mocy produkcyjnych i kolejnych elektrowni
 • Korupcja - Prezes URE zawiadomił prokuraturę o monopolu na rynku energetycznym i jednostkowych manipulacjach cenami hurtowymi

Panie, co tu robić?

Słońce bezustannie dostarcza nam ogromnych ilości energii. Zainstaluj więc na dachu instalację fotowoltaiczną i zostaw za sobą rosnące ceny energii. Zgodnie z nowymi cenami energii, instalacja ze średniej półki zwróci Ci się w 6 lat.

Wejdź tutaj i poproś o darmowe wyceny instalacji. Od momentu wypełnienia wniosku do gotowej instalacji domowej mijają zaledwie jakieś 2 miesiące. O ile więc nie czytasz tego w listopadzie, to zdążysz postawić własne panele fotowoltaiczne jeszcze w 2019 roku.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

 • Niezależność od podwyżek prądu
 • Niskie rachunki za prąd
 • Kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku w ciągu 25 lat
 • Tylko 8% podatku Vat przy instalacji na dachu
 • Czas zwrotu 6-10 lat
 • Czas efektywnego działania ok. 25 lat
 • Czysta energia
 • Panele pv zwiększają opłacalność pompy ciepła
 • Status Prosumenta
 • Dotacje
 • Możliwość odliczania instalacji od podatku przez 6 lat
 • Korzystne kredyty bankowe
 • Dla przedsiębiorstw: realna możliwość 100% auto-konsumpcji, leasing
 • Dla rolników: status prosumenta, ulga inwestycyjna w podatku rolnym, leasing

Nasz kalkulator oblicza opłacalność instalacji fotowoltaicznej bez uwzględnienia cen energii. Spróbuj zwiększyć przewidywaną kwotę rocznych oszczędności o 30, 40 lub 50% i więcej procent, a dowiesz się, o ile więcej tak naprawdę możesz zyskać!

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

08/11/2018

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

Wyliczenia są alarmujące. Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, Warszawa zapłaci za prąd 67% więcej niż w poprzednim roku, Poznań i Bydgoszcz 57% więcej, a Gdańsk 55%. Nic dziwnego, bo cena energii na giełdach jest niemal dwukrotnie większa niż rok wcześniej. 

Czytaj dalej arrow
Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku

09/01/2019

Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku

1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty wydanej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wśród wykazu materiałów, urządzeń i usług, objętych rozporządzeniem, znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej.

Czytaj dalej arrow