COVID-19: Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

Jeszcze niedawno pisaliśmy, że cena prądu wzrośnie o 40% w ciągu 25 lat. Teraz piszemy, że może wzrosnąć nawet o 50% - i to w ciągu roku! Sami jesteśmy tym zaskoczeni!

Na początku ustalmy coś - jedynym powodem tego, że przeciętny Kowalski nie otrzymał wyższych rachunków za prąd już w 2019, były wybory. Dla wyborów może warto obniżyć akcyzę, zminimalizować opłatę przejściową i zawiesić prawa rynku. Ale niedługo będzie po wyborach. I wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią o kolosalnych podwyżkach prądu w 2020.

Powody podwyżek są fundamentalnie głębokie i nie można ich rozwiązać za pomocą instrumentów prawnych. Wszelkie doraźne środki w rodzaju zamrażania cen energii nie zdadzą egzaminu, a obywatele zapłacą tak czy inaczej. Inwestycje w lepsze technologie też zaskutkuje początkowymi podwyżkami. O ile wzrosną ceny energii? Dlaczego muszą wzrosnąć? Jak się przed tym uchronić?

O ile wzrosną ceny energii 2020 roku?

Posłuchajmy ekonomistów i ekspertów rynku energii odnawialnej.

 • "Uważamy, że polskie przedsiębiorstwa odczują wzrost cen prądu z początkiem 2020 r. i zgodnie z naszymi szacunkami wyniesie on ok. 40% r/r." ~ Tygodnik ekonomiczny 27 maja-2 czerwca przygotowany przez Credit Agricole
 • "Koszt wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w latach 2018-2020 wzrośnie o niemal 50%" ~ wpis blogowy przygotowany przez Instytut Energii Odnawialnej
 • "Zamrożenie cen energii elektrycznej w ustawie z 28 grudnia 2018 r. dotyczy jedynie 2019 r. W ścieżce centralnej przyjęto zatem, że od 2020 r. taryfy dla gospodarstw domowych będą kształtować się zgodnie z mechanizmami modelowymi, przy uwzględnieniu utrzymania obniżonej akcyzy i opłaty przejściowej" ~ Raport o inflacji przygotowany przez Narodowy Bank Polski

Ostatnia wypowiedź oznacza, że rząd wprawdzie może wyłożyć kasę i sztucznie zamrozić ceny energii w 2020 roku, ale Narodowy Bank Polski zakłada, że tak się nie stanie, a cena wzrośnie zgodnie z prawami rynku. W kontekście zamrażania cen energii mówi się osobno o ochronie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Przy czym nawet jeśli obywatele nie zapłacą za podwyżki prądu w sposób bezpośredni, to zrobią to w inny sposób. Ponadto Komisja Europejska uważa, że zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorstw jest nieracjonalne. A jeśli firmy będą musiały zapłacić więcej za energię, to odczujemy to po wzrastających cenach właściwie  wszystkich towarów i usług.

Zapewne właśnie ze względu na nieskuteczność takich działań, NBP w swoich wyliczeniach przyjmuje, że ceny nie pozostaną zamrożone. A nawet jeśli, to nie dłużej niż na kolejny rok. Na marginesie warto odnotować opinię Credit Agricole, które zakłada, że "ceny energii dla gospodarstw domowych zostaną najprawdopodobniej utrzymane w 2020 r. na obecnym poziomie" (dzięki dopłacaniu pieniędzy z budżetu), a 'w zakresie cen energii dla firm w 2020 państwo będzie najprawdopodobniej w ograniczonym stopniu interweniować.

Istnieją więc realne obawy o wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych o 30-50% wobec 2018.

Dlaczego ceny energii wzrastają?

Instytut Energii Odnawialnej podaje zasadnicze powody, dla którego ceny energii elektrycznej 2020 wzrosną.

 • Ceny węgla kamiennego - ciągle na wysokim poziomie, a koszty wydobycia wzrastają
 • Rosną ceny uprawnień do emisji CO2
 • Modernizacje istniejących elektrowni - część bloków energetycznych trzeba dostosować do norm emisji BAT
 • Zapotrzebowanie na energię wzrasta - to wymaga zwiększenia mocy produkcyjnych i kolejnych elektrowni
 • Korupcja - Prezes URE zawiadomił prokuraturę o monopolu na rynku energetycznym i jednostkowych manipulacjach cenami hurtowymi

Panie, co tu robić?

Słońce bezustannie dostarcza nam ogromnych ilości energii. Zainstaluj więc na dachu instalację fotowoltaiczną i zostaw za sobą rosnące ceny energii. Zgodnie z nowymi cenami energii, instalacja ze średniej półki zwróci Ci się w 6 lat.

Wejdź tutaj i poproś o darmowe wyceny instalacji. Od momentu wypełnienia wniosku do gotowej instalacji domowej mijają zaledwie jakieś 2 miesiące. O ile więc nie czytasz tego w listopadzie, to zdążysz postawić własne panele fotowoltaiczne jeszcze w 2019 roku.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

 • Niezależność od podwyżek prądu
 • Niskie rachunki za prąd
 • Kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku w ciągu 25 lat
 • Tylko 8% podatku Vat przy instalacji na dachu
 • Czas zwrotu 6-10 lat
 • Czas efektywnego działania ok. 25 lat
 • Czysta energia
 • Panele pv zwiększają opłacalność pompy ciepła
 • Status Prosumenta
 • Dotacje
 • Możliwość odliczania instalacji od podatku przez 6 lat
 • Korzystne kredyty bankowe
 • Dla przedsiębiorstw: realna możliwość 100% auto-konsumpcji, leasing
 • Dla rolników: status prosumenta, ulga inwestycyjna w podatku rolnym, leasing

Nasz kalkulator oblicza opłacalność instalacji fotowoltaicznej bez uwzględnienia cen energii. Spróbuj zwiększyć przewidywaną kwotę rocznych oszczędności o 30, 40 lub 50% i więcej procent, a dowiesz się, o ile więcej tak naprawdę możesz zyskać!

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Otrzymaj oferty od sprawdzonych instalatorów


Twoje dane (nigdy nie wyślemy ich nigdzie bez Twojej zgody)
+ Drugi telefon (opcjonalnie)

Lokalizacja instalacji (abyśmy mogli połączyć Cię z firmami w okolicy)

Powiedz nam o swoim projekcie
Czym pokryty jest dach? Czy dom jest w budowie? Czy reprezentujesz firmę?
pln/mies.

Finansowanie inwestycji i

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Twoje dane są bezpieczne

Powiązane posty

06/04/2020

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

Wyliczenia są alarmujące. Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, Warszawa zapłaci za prąd 67% więcej niż w poprzednim roku, Poznań i Bydgoszcz 57% więcej, a Gdańsk 55%. Nic dziwnego, bo cena energii na giełdach jest niemal dwukrotnie większa niż rok wcześniej. 

06/04/2020

Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku

1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty wydanej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wśród wykazu materiałów, urządzeń i usług, objętych rozporządzeniem, znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej.

Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone