Menu

Koronawirus obniża ceny paneli fotowoltaicznych?

Stare prawo rynku głosi, że cena zależy od podaży i popytu. Czego w związku z tym możemy się spodziewać?

Niższy popyt na moduły w 2020

Agencja Bloomberg New Energy Finance ocenia, że w 2020 łączna moc nowych instalacji będzie ok. 20% niż w ubiegłym roku. Spowodowane jest to głównie niepewnością wywołaną przez pandemię.

Podaż modułów bez większych zmian

Chociaż intuicja może podpowiadać inaczej, wydaje się, że największe chińskie spółki chcą jeszcze zwiększyć swoje moce przerobowe. Na przykład Jinko zapowiada uruchomienie nowych linii o mocach wytwórczych niemal 5GW, a mają plany, by do roku 2022 łączne moce wytwórcze wynosiły aż 25GW. Jakie mogą być tego skutki?

Jeszcze więcej tanich chińskich paneli

Pierwszym skutkiem jest obniżenie cen. Na poziomie międzynarodowym widać to już teraz. Na przykład według serwisu PV InfoLink średnie ceny paneli monokrystalicznych na rynku europejskim spadły o 30% względem cen ze stycznia. Wedle przewidywań Bloomberga ceny paneli fotowoltaicznych spadną w pierwszej połowie 2020 o 10%, a ceny wafli krzemowych mają spaść nawet o 15% w drugiej połowie 2020 roku.

Kolejnym skutkiem tego może być bankructwo producentów, którzy nie poradzili sobie z konkurencją w dobie kryzysu. Zapewne wiele marek nie będzie mogło obniżyć cen - i część z nich odpadnie z rynku. Radzimy sprawdzić nasz artykuł o stabilności marek mierzonej wskaźnikiem Altmana.

Bardzo możliwe też, że upadające firmy wyprzedadzą swoje fabryki tym, które lepiej sobie radzą z kryzysem (lub mają lepsze wsparcie rządu). Skutkiem tego może być dalsza monopolizacja rynku przez spółki chińskie. Już teraz Chiny wytwarzają niemal 75% modułów świata. Bardzo możliwe, że ten trend będzie kontynuowany.

Ale z trzeciej strony coraz wyraźniej widać ekonomiczne zmagania USA z Chinami, których wynik wcale nie jest przesądzony. W takich czasach jakiekolwiek zapowiedzi przyszłości należy podawać w wątpliwość.

Jedno jest pewne - instalacje fotowoltaiczne nadal są bardzo tanie i bardzo opłacalne.

Sprawdź opłacalność w Twojej sytuacji

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Nowa prognoza cen energii od Instytutu Energii Odnawialnej

04/07/2019

Nowa prognoza cen energii od Instytutu Energii Odnawialnej

Instytut Energii Odnawialnej przygotował nowy raport traktujący o wzroście kosztów wytwórstwa energii do 2040 roku. Jak możesz się zabezpieczyć?

Czytaj dalej arrow
Najlepsze panele fotowoltaiczne 2020 według instytutu PVEL

09/06/2020

Najlepsze panele fotowoltaiczne 2020 według instytutu PVEL

Które panele fotowoltaiczne są najbardziej niezawodne i wydajne w 2020 roku? Instytut PV Evolution Lab już od ponad 10 lat poddaje badaniom i wybiera najlepsze panele słoneczne. Na łamach naszego serwisu już drugi rok publikujemy, omawiamy i oceniamy wyniki ich pracy.
Czytaj dalej arrow