Menu

Nowa prognoza cen energii od Instytutu Energii Odnawialnej

Instytut Energii Odnawialnej w oparciu o Krajowy Plan Działań na Rzecz Energii i Klimatu przygotował nowy raport traktujący o wzroście kosztów wytwarzania energii do 2040 roku. Jakie są jego najważniejsze punkty?

Nieunikniony wzrost cen energii

Tutaj nie ma niespodzianki - ceny prądu będą wzrastać. Bazując na założeniach projektu KPEiK oraz uwzględniając istniejącą infrastrukturę, inwestycje, politykę energetyczną rządu IEO doszedł do następujących wniosków:

Dla wszystkich:

  • Wzrost cen prądu w latach 2020-2025 będzie najszybszy oraz dotknie wszystkich (w tym gospodarstwa domowe, rolników, szkoły itp.)...
  • ... co pociągnie za sobą dodatkowo wzrost cen żywności i usług
  • Sumaryczny koszt produkcji energii może osiągnąć 80 mld PLN'18 w 2040 roku, czyli o ponad 50% więcej niż obecnie (na to jednak wpływa też ogólny wzrost zapotrzebowania energetycznego)
  • Dodatkowo rachunki za prąd podwyższą opłata mocowa i kogeneracyjna

Dla firm:

  • Wysoki wzrost cen w 2020 dla firm i samorządów jest nieunikniony (przeczytaj więcej w artykule o podwyżkach 2020 )
  • Możliwość osiągnięcia wcześniejszego "salda dodatniego" w systemie aukcyjnym OZE

Jak się uchronić?

Fotowoltaika to najlepszy sposób dla gospodarstw prywatnych na ograniczenie rachunków i długotrwałe oszczędności. Inwestując w panele fotowoltaiczne musisz wyłożyć na początku sporo środków, jednak te zwracają się w ciągu kilku lat. W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo artykułów, które pomogą Ci sprawić, żeby Twoja instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i niezawodna. Sprawdź nastęþujące:

Co mogą zrobić firmy?

Duże zakłady mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy inwestując w instalacje fotowoltaiczne o mocy mniejszej niż ich zużycie energii. Przy całkowitej autokonsumpcji instalacja zwraca się w 5-7 lat.

Mniejsze przedsiębiorstwa zapewne wkrótce będą mogły zostać prosumentami biznesowymi . Umożliwia to całkowitą samowystarczalność dzięki opcji magazynowania energii w sieci energetycznej.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

27/12/2018

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Czytaj dalej arrow
Farmy fotowoltaiczne 1MW nawet poniżej 3 mln PLN

19/04/2019

Farmy fotowoltaiczne 1MW nawet poniżej 3 mln PLN

Według Instytutu Energii Odnawialnej jeszcze trzy lata temu inwestycja w farmę fotowoltaiczną o mocy 1MW kosztowała 4 mln PLN. W roku 2019 cena oscyluje już poniżej 3 mln PLN. Ponadto banki w naszym kraju coraz chętniej finansują przedsięwzięcia tego typu.

Czytaj dalej arrow
Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

03/06/2019

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

Podwyżki cen prądu w 2020 roku. Co mówią na ten temat Instytut Energii Odnawialnej, Credit Agricole i Narodowy Bank Polski? Jak może pomóc fotowoltaika?

Czytaj dalej arrow
Rada Ministrów daje zielone światło dla firm - prosumentów

26/06/2019

Rada Ministrów daje zielone światło dla firm - prosumentów

Prawdopodobnie wkrótce przedsiębiorca będzie mógł być prosumentem i wytwarzać prąd na własne potrzeby. Sprawdź, co jeszcze przygotowano w nowelizacji.

Czytaj dalej arrow