Menu

Nowa prognoza cen energii od Instytutu Energii Odnawialnej

Instytut Energii Odnawialnej w oparciu o Krajowy Plan Działań na Rzecz Energii i Klimatu przygotował nowy raport traktujący o wzroście kosztów wytwarzania energii do 2040 roku. Jakie są jego najważniejsze punkty?

Nieunikniony wzrost cen energii

Tutaj nie ma niespodzianki - ceny prądu będą wzrastać. Bazując na założeniach projektu KPEiK oraz uwzględniając istniejącą infrastrukturę, inwestycje, politykę energetyczną rządu IEO doszedł do następujących wniosków:

Dla wszystkich:

  • Wzrost cen prądu w latach 2020-2025 będzie najszybszy oraz dotknie wszystkich (w tym gospodarstwa domowe, rolników, szkoły itp.)...
  • ... co pociągnie za sobą dodatkowo wzrost cen żywności i usług
  • Sumaryczny koszt produkcji energii może osiągnąć 80 mld PLN'18 w 2040 roku, czyli o ponad 50% więcej niż obecnie (na to jednak wpływa też ogólny wzrost zapotrzebowania energetycznego)
  • Dodatkowo rachunki za prąd podwyższą opłata mocowa i kogeneracyjna

Dla firm:

  • Wysoki wzrost cen w 2020 dla firm i samorządów jest nieunikniony (przeczytaj więcej w artykule o podwyżkach 2020 )
  • Możliwość osiągnięcia wcześniejszego "salda dodatniego" w systemie aukcyjnym OZE

Jak się uchronić?

Fotowoltaika to najlepszy sposób dla gospodarstw prywatnych na ograniczenie rachunków i długotrwałe oszczędności. Inwestując w panele fotowoltaiczne musisz wyłożyć na początku sporo środków, jednak te zwracają się w ciągu kilku lat. W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo artykułów, które pomogą Ci sprawić, żeby Twoja instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i niezawodna. Sprawdź nastęþujące:

Co mogą zrobić firmy?

Duże zakłady mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy inwestując w instalacje fotowoltaiczne o mocy mniejszej niż ich zużycie energii. Przy całkowitej autokonsumpcji instalacja zwraca się w 5-7 lat.

Mniejsze przedsiębiorstwa zapewne wkrótce będą mogły zostać prosumentami biznesowymi . Umożliwia to całkowitą samowystarczalność dzięki opcji magazynowania energii w sieci energetycznej.

pln/mies.

Jak zamierzasz sfinansować inwestycję?

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Powiązane posty

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

25/01/2021

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Czytaj dalej arrow
Farmy fotowoltaiczne 1MW nawet poniżej 3 mln PLN

25/01/2021

Farmy fotowoltaiczne 1MW nawet poniżej 3 mln PLN

Według Instytutu Energii Odnawialnej jeszcze trzy lata temu inwestycja w farmę fotowoltaiczną o mocy 1MW kosztowała 4 mln PLN. W roku 2019 cena oscyluje już poniżej 3 mln PLN. Ponadto banki w naszym kraju coraz chętniej finansują przedsięwzięcia tego typu.

Czytaj dalej arrow
Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

25/01/2021

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

Podwyżki cen prądu w 2020 roku. Co mówią na ten temat Instytut Energii Odnawialnej, Credit Agricole i Narodowy Bank Polski? Jak może pomóc fotowoltaika?

Czytaj dalej arrow
Rada Ministrów daje zielone światło dla firm - prosumentów

25/01/2021

Rada Ministrów daje zielone światło dla firm - prosumentów

Prawdopodobnie wkrótce przedsiębiorca będzie mógł być prosumentem i wytwarzać prąd na własne potrzeby. Sprawdź, co jeszcze przygotowano w nowelizacji.

Czytaj dalej arrow