Instytut Energii Odnawialnej w oparciu o Krajowy Plan Działań na Rzecz Energii i Klimatu przygotował nowy raport traktujący o wzroście kosztów wytwarzania energii do 2040 roku. Jakie są jego najważniejsze punkty?
Nieunikniony wzrost cen energii
Tutaj nie ma niespodzianki - ceny prądu będą wzrastać. Bazując na założeniach projektu KPEiK oraz uwzględniając istniejącą infrastrukturę, inwestycje, politykę energetyczną rządu IEO doszedł do następujących wniosków:
Dla wszystkich:
- Wzrost cen prądu w latach 2020-2025 będzie najszybszy oraz dotknie wszystkich (w tym gospodarstwa domowe, rolników, szkoły itp.)...
- ... co pociągnie za sobą dodatkowo wzrost cen żywności i usług
- Sumaryczny koszt produkcji energii może osiągnąć 80 mld PLN'18 w 2040 roku, czyli o ponad 50% więcej niż obecnie (na to jednak wpływa też ogólny wzrost zapotrzebowania energetycznego)
- Dodatkowo rachunki za prąd podwyższą opłata mocowa i kogeneracyjna
Dla firm:
- Wysoki wzrost cen w 2020 dla firm i samorządów jest nieunikniony (przeczytaj więcej w artykule o podwyżkach 2020 )
- Możliwość osiągnięcia wcześniejszego "salda dodatniego" w systemie aukcyjnym OZE
Jak się uchronić?
Fotowoltaika to najlepszy sposób dla gospodarstw prywatnych na ograniczenie rachunków i długotrwałe oszczędności. Inwestując w panele fotowoltaiczne musisz wyłożyć na początku sporo środków, jednak te zwracają się w ciągu kilku lat. W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo artykułów, które pomogą Ci sprawić, żeby Twoja instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i niezawodna. Sprawdź nastęþujące:
- Którzy producenci paneli są godni zaufania?
- Ile wynoszą rachunki z fotowoltaiką?
- Jak wybrać dobrego instalatora paneli słonecznych?
Co mogą zrobić firmy?
Duże zakłady mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy inwestując w instalacje fotowoltaiczne o mocy mniejszej niż ich zużycie energii. Przy całkowitej autokonsumpcji instalacja zwraca się w 5-7 lat.
Mniejsze przedsiębiorstwa zapewne wkrótce będą mogły zostać prosumentami biznesowymi . Umożliwia to całkowitą samowystarczalność dzięki opcji magazynowania energii w sieci energetycznej.