Menu

Solar Sharc - powłoka zabezpieczająca panele słoneczne

Zabrudzenie może zmniejszyć wydajność paneli o kilkadziesiąt procent. Źródłem zanieczyszczeń jest pył, kurz i spaliny. Deszcz w pewnym stopniu oczyszcza panele, jednak nie jest w stanie zrobić tego całkowicie. Stąd konieczność czyszczenia paneli dwa razy do roku.

Powłoka Solar Sharc ma łączyć w sobie kilka ważnych zalet. Według zapewnień producentów zapobiega przed przywieraniem pyłu i innych zabrudzeń. Posiada silne właściwości hydrofobowe, co oznacza, że odpycha od siebie cząsteczki wody. Powoduje to, że wszelkie zanieczyszczenia mają być łatwo usuwane wraz z wiatrem, a szczególnie podczas deszczu, nawet przelotnego.

Natura od wieków zna podobne rozwiązania. Na przykład liście aloesu są silnie hydrofobowe, dzięki czemu wylana na nie woda nie wnika w głąb, nie rozlewa się, tylko tworzy pojedyncze krople, które szybko spływają, zabierając ze sobą zanieczyszczenia.

Ponadto nowa powłoka ma być wytrzymała mechanicznie, odporna na chemię i wysoką temperaturę – których nie posiadają nieliczne powłoki antyzabrudzeniowe dostępne na rynku fotowoltaicznym.

Te korzystne właściwości udało się uzyskać, wiążąc nanocząsteczki krzemionki w matrycy siloksanowej. Grubość powłoki wynosi zaledwie kilka mikronów.

Nanocząsteczki są mniejsze od długości fali światła, nie rozpraszają go więc i nie odbijają. Cała powłoka ma właściwości anty-refleksyjne.

Ten produkt ma w zamyśle pomóc zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych oraz znacząco zmniejszyć koszty konserwacji.

Projekt Solar Sharc rozpoczął się w 2017 roku i cieszy się wsparciem takich organizacji jak londyński Uniwersytet Banku Południowego, francuskiego komitetu do spraw energii atomowej i alternatywnej - Millidyne, Opus Materials Technologies oraz Onyx Solar. Spodziewamy się, że chroniące przed zabrudzeniem produkty znajdą się na rynku już w przyszłym roku.

Czy cena tej powłoki pozwoli na jej szerokie zastosowanie w domowych elektrowniach? Czy ta technika sprawdzi się w praktyce? Wygląda na to, że poznamy odpowiedź na to pytanie już w najbliższej przyszłości.

pln/mies.

Jak zamierzasz sfinansować inwestycję?

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Powiązane posty

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

21/01/2021

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

W Japonii naukowcom udalo się stworzyć panel słoneczny zbudowany na bazie krzemu, który uzyskał wydajność na poziomie 26,3% (tyle światła słonecznego jest zamieniana na energię odnawialną).

Czytaj dalej arrow
Narzędzie Sunroof od Google

21/01/2021

Narzędzie Sunroof od Google

W Stanach Zjednoczonych można już skorzystać z Narzędzia Sunroof od Google, do analizy opłacalności montażu instalacji solarnej na konkretnym budynku.

Czytaj dalej arrow