Oto podsumowanie wyników kolejnej edycji najbardziej prestiżowych testów świata fotowoltaiki. To najlepsze panele fotowoltaiczne 2021 według PVEL.
Wyniki testów niezawodności i wydajności PVEL 2021
Poniższe 5 testów albo nie mają odpowiednika w podstawowych certyfikatach, albo wielokrotnie przewyższają je trudnością. Poniższe wyniki wyłaniają więc najlepsze panele fotowoltaiczne. Poniżej tabelki znajdziesz legendę.
| Producent | Panel | Testy | Nasza ocena |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TC600 | DH2000 | MSS | PID | LID+LETID | |||
| ET Solar | ET-M672BHxxxTW | 100 | |||||
| ET Solar | ET-M660BHxxxTW | 100 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-Axxx-G-AC | 100 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-MAX5-xxx-E3-AC | 100 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-Axxx | 100 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-MAX5-xxx | 100 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO L-G5.2 | * | 99 | ||||
| Boviet | BVM6612M-xxxL-H-BF-DG | 94 | |||||
| Boviet | BVM6610M-xxxL-H-BF-DG | 94 | |||||
| Longi | LR4-72HBD-xxxM | * | 93 | ||||
| Longi | LR4-60HBD-xxxM | * | 93 | ||||
| LG | LGxxxN1C-N5 | * | 92 | ||||
| Phono Solar | PSxxxM4GFH-24/TH | 89 | |||||
| Boviet | BVM6612M-xxxL-H-HC-BF-DG | * | 86 | ||||
| Boviet | BVM6610M-xxxL-H-HC-BF-DG | * | 86 | ||||
| Seraphim | SRP-xxx-BMA-BG | * | 86 | ||||
| LG | LGxxxN1C-V5 | * | 85 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK ML-G9+ | 83 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-7RL3-V | 83 | |||||
| Longi | LR4-72HPH-xxxM | 83 | |||||
| Longi | LR4-60HPH-xxxM | 83 | |||||
| Longi | LR4-60HPB-xxxM | 83 | |||||
| REC Group | TP3M Black | 81 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK-G6+/SC | * | 80 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO G5 | * | 80 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK-G6+ | * | 80 | ||||
| Boviet | BVM6612M-xxxL-H-BF | 76 | |||||
| Boviet | BVM6610M-xxxL-H-BF | 76 | |||||
| First Solar | FS-6xxxA | 76 | |||||
| JA Solar | JAM72S09-xxx/PR | 74 | |||||
| JA Solar | JAM60S09-xxx/PR | 74 | |||||
| JA Solar | JAM72S10-xxx/MR | 74 | |||||
| JA Solar | JAM78S10-xxx/MR | 74 | |||||
| JA Solar | JAM60S10-xxx/MR | 74 | |||||
| Talesun | TD6G72M-xxx | 74 | |||||
| Talesun | TD6G60M-xxx | 74 | |||||
| Adani/Mundra | ASB-7-AAA-p | * | 73 | ||||
| Adani/Mundra | ASB-6-AAA-p | * | 73 | ||||
| Hyundai | HiS-SxxxGI | * | 73 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO-G7 | * | 73 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO L-G6.2 | * | 73 | ||||
| REC Group | Alpha | * | 73 | ||||
| REC Group | Alpha Black | * | 73 | ||||
| Silfab | SIL-xxxBL | * | 73 | ||||
| SunPower / Maxeon | SPR-P3-xxx-COM-1500 | * | 73 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK-G5 | 70 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO-G6+ | 70 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-72H-TV | 70 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-72HL-TV | 70 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-60H-TV | 70 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-60HL-TV | 70 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-Axxx-BLK-G-AC | 70 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-MAX5-xxx-BLK-E3-AC | 70 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-Axxx-BLK | 70 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-MAX5-xxx-BLK | 70 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO L-G7 | * | 67 | ||||
| QCells | Q.PLUS DUO L-G5.2 | * | 67 | ||||
| QCells | Q.PLUS DUO-G5 | * | 67 | ||||
| HT-SAAE | HT72-156M(V) | 67 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-Axxx-COM | 67 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-MAX5-xxx-COM | 67 | |||||
| GCL | GCL-M3/72DH | * | 66 | ||||
| GCL | GCL-M3/72GDF | * | 66 | ||||
| GCL | GCL-M3/60DH | * | 66 | ||||
| GCL | GCL-M3/60GDF | * | 66 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO L-G8.3 | * | 66 | ||||
| QCells | Q.PEAK DUO-G8+ | * | 66 | ||||
| Longi | LR4-72HIBD-xxxM | 64 | |||||
| Longi | LR6-72HPH-xxxM | 64 | |||||
| Longi | LR6-60HPH-xxxM | 64 | |||||
| Longi | LR6-60HPB-xxxM | 64 | |||||
| Longi | LR4-60HIBD-xxxM | 64 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-P3-xxx-BLK | 64 | |||||
| Adani/Mundra | ASB-7-AAA-n | 63 | |||||
| Adani/Mundra | ASB-6-AAA-n | 63 | |||||
| Astronergy | CHSM72M(DG)/F-BH-xxx | 63 | |||||
| Astronergy | CHSM60M(DG)/F-BH-xxx | 63 | |||||
| Astronergy | CHSM72M-HC-xxx | 63 | |||||
| Astronergy | CHSM60M-HC-xxx | 63 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO L-G8.3/BFG | 63 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK-G6+/AC | 63 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO XL-G9.2 | 63 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-6RL3 | 63 | |||||
| Jinko | JKMxxxM-6RL3-B | 63 | |||||
| Longi | LR4-72HIH-xxxM | 63 | |||||
| Longi | LR4-60HIB-xxxM | 63 | |||||
| Jolywood | JW-HD144N-xxx | 63 | |||||
| Jolywood | JW-HD120N-xxx | 63 | |||||
| HHDC | SPICN6(MDF)-72-xxx | 63 | |||||
| HHDC | BIH | 63 | |||||
| HHDC | SPICN6(MDF)-60-xxx/BIH | 63 | |||||
| Risen | RSM144-7-xxxBMDG | 63 | |||||
| Risen | RSM120-7-xxxBMDG | 63 | |||||
| VSUN | VSUNxxx-72MH | * | 60 | ||||
| VSUN | VSUNxxx-60MH | * | 60 | ||||
| GCL | GCL-M3/72H | 57 | |||||
| GCL | GCL-M6/72GDF | 57 | |||||
| GCL | GCL-M3/60H | 57 | |||||
| GCL | GCL-M6/60GDF | 57 | |||||
| DMEGC | DMxxxM6-G72HST | 57 | |||||
| DMEGC | DMxxxM6-G60HST | 57 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK-G7 | 57 | |||||
| QCells | Q.PEAK DUO BLK-G8+ | 57 | |||||
| Longi | LR4-60HIBD-xxxM | 64 | |||||
| SunPower / Maxeon | SPR-P3-xxx-BLK-E3-AC | 57 | |||||
| Vikram | VSMDHT.72.AAA.05 | 57 | |||||
| Vikram | VSMDHT.78.AAA.05 | 57 | |||||
| Vikram | VSMDHT.60.AAA.05 | 57 | |||||
| Boviet | BVM6612M-xxxL-H | 56 | |||||
| Boviet | BVM6610M-xxxL-H | 56 | |||||
| Boviet | BVM6612M-xxxS-H-HC-BF-DG | 56 | |||||
| Boviet | BVM6610M-xxxS-H-HC-BF-DG | 56 | |||||
| ET Solar | ET-M660BHxxxBB | 56 | |||||
| ET Solar | ET-M672BHxxxBB | 56 | |||||
| HT-SAAE | HT72-156M | 56 | |||||
| HT-SAAE | HT60-156M | 56 | |||||
| JA Solar | JAM60S17-xxx/MR | 56 | |||||
| LG | LGxxxN2W-V5 | 56 | |||||
| LG | LGxxxQ1C-A6 | 56 | |||||
| Trina Solar | TSM-xxxDE15M(II) | 56 | |||||
| Trina Solar | TSM-xxxDD06M(II) | 56 | |||||
TC600 - próba cykli termicznych
DH2000 - próba wilgoci i ciepła
MSS - próba obciążeń dynamicznych
PID - próba PID
LID+LETID - próba LID i LETID
- status TOP PERFORMER; seria zwycięsko przeszła próbę.
- wariant zwycięskiej serii, dla której wyniki danego testu są reprezentatywne.
* - osiągnięto TOP PERFORMER po wykonaniu stabilizacji BO.
xxx - tutaj powinna być moc panelu
Porównaj wyceny i oszczędź do 30%
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności

Więcej o badaniach
Każda seria figurująca w tym zestawieniu, musiała zostać poddany testom od 1 do 5. W tym celu producent miał wysłać 2 moduły z każdego wariantu danego modułu sprzedawanego pod identycznym oznaczeniem. O przyznaniu statusu TOP PERFORMER decydowano na podstawie wyniku uśrednionego. To znaczy, że w przypadku gdy dwie fabryki jednej marki produkują identycznie nazwane moduły, przy czym jedna robi to z gorszych materiałów, to taka seria raczej nie uzyska statusu TOP PERFORMER.
Różnica między a jest taka, że pierwsza seria modułów została fizycznie zbadana, a tej drugiej nadano status TOP PERFORMER, bo jest albo z badaną serią identyczna, albo różnice nie miałyby wpływu na testy. Przykład: jeśli poddamy próbie obciążeń mechanicznych duży moduł, to jeśli mamy drugi taki moduł, z tej samej fabryki i wykonany z tych samych materiałów, ale nieco mniejszy, to na pewno poradzi on sobie tak samo dobrze albo wręcz lepiej niż moduł badany, bo mniejsze moduły są bardziej odporne na obciążenia mechaniczne.
"Nasza ocena" w powyższej tabelce ma ułatwić porównanie poszczególnych modułów ze sobą. Została przyznana przez nas według klucza opisanego w przypisach.
Te testy są powtarzane co roku. Na naszej stronie możesz znaleźć też wyniki z 2019 i 2020 roku.
Moduły pv są ważne, ale to nie jedyna rzecz, na jaką powinieneś zwrócić uwagę. Pamiętaj, że...
Dobry instalator to podstawa!
Nawet najlepsze moduły świata mogą być zmarnowane przez zły montaż. Pamiętaj:
- Niewłaściwy montaż to nieważna gwarancja.
- Niewłaściwy montaż to najważniejsza przyczyna usterek paneli.
- Instalator to Twój pierwszy kontakt w wypadku jakichkolwiek problemów.
Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.
Przejdźmy do omówienia przebiegu poszczególnych prób.
Próba cykli termicznych TC600
Sprawdza: jakość połączeń między warstwami, jakość spoiw lutowniczych.
Procedura: 3 serie po 200 cykli temperaturowych od -40°C przez 85°C do -40°C przy traktowaniu wysokim prądem podczas nagrzewania.
Najlepsze panele fotowoltaiczne tracą mniej niż 2% mocy to takim teście.
Normalne panele fotowoltaiczne certyfikowane według IEC 61215 muszą stracić mniej niż 5% mocy po 200 takich cyklach.
Zauważ, że w 2019 roku ten test był bardziej rygorystyczny. Sprawdź odnośnik do niego u dołu strony i wyszukaj dawniejsze konstrukcje o jeszcze wyższej odporności.
Zauważ, że moduły z mniejszą ilością busbarów, a zatem z mnieszą ilością lutów, statystycznie wypadają w tym teście lepiej. Dokładność w procesie produkcji jest bardzo ważna.
Próba wilgoci i ciepła DH2000
Sprawdza: jakość połączeń między warstwami, odporność na delaminację.
Procedura: Dwie sesje po 1000 godzin (razem 84 dni!) w 85°C i względnej wilgotności na poziomie 85%
Najlepsze panele słoneczne tracą mniej niż 2% mocy po takim teście.
Normalne panele słoneczne certyfikowane według IEC 61215 muszą wytrzymać w takich warunkach 1000 godzin i nie stracić więcej niż 5% mocy.
Zauważ, że ta próba jest szczególnie trudna dla modułów PERC, u których dochodzi do destabilizacji tlenków boronu. Jednak eksperci są zgodni, że w warunkach polowych do tej destabilizacji nie dojdzie przez pierwsze 10 lat użytkowania instalacji. Wielu twierdzi ponadto, że nie dojdzie do niej w ogóle, chociaż zdania są podzielone. Dlatego niektóre moduły poddano najpierw stabilizacji BO, a dopiero potem zmierzono utratę mocy. Takie wyniki TOP PERFORMER są oznaczone dodatkową gwiazdką.
Zauważ, że panele szkło-szkło w tym roku radzą sobie tak samo dobrze jak moduły szkło-folia. Wygląda na to, że marki modułów szkło-szkło z dobrymi wynikami udoskonaliły swój proces produkcyjny.
Próba obciążeń dynamicznych MSS
Sprawdza: odporność na mikropęknięcia ogniw.
Procedura: 3 godzinne cykle obciążenia statystycznego o nacisku 2400 Pa od wierzchu modułu i jeden taki cykl od spodu modułu, następnie 1000 dynamicznych cykli naprzemiennego nacisku o sile 1000 Pa, potem 50 cykli termicznych (od -40 do 85°C), potem 10 cykli zawilgacania i zamarzania.
Najlepsze panele pv tracą mniej niż 2% mocy po takim teście.
Zauważ, że to jeden z najtrudniejszych testów.
Próba PID
Sprawdza: odporność na zjawisko PID.
Procedura:dwie, 96 godzinne sesje, podczas których panele poddawane są ich maksymalnemu napięciu (-1000 lub -1500V) w warunkach 85°C oraz względnej wilgotności na poziomie 85%.
Najlepsze moduły fotowoltaicznetracą mniej niż 2% mocy po takim teście.
Próba LID + LETID
Sprawdza: odporność na zjawisko LID oraz LETID
Procedura: w celu wystawienia na zjawisko LID 17 modułów z danej serii montuje się na dworze, podłącza do inwertera i poddaje obserwacjom, aż zjawisko LID nie nastąpi zgodnie z IEC 61215:2016; Następnie, w celu przetestowania odporności na zjawisko LETID, dwa takie moduły wkładane są do komory, gdzie przez 486 godzin są traktowane niewysokim prądem w temperaturze 75°C.
Najlepsze moduły fotowoltaiczne tracą po tym teście mniej niż 2% mocy.
Bonus - wyliczenia PAN
Sprawdza: Ile kwh wyprodukuje 1kWp instalacji w ciągu roku, w warunkach rzeczywistych. Uwzględnia zmienną wydajność w zależności od temperatury oraz nasłonecznienia.
Procedura:wyznacza się sprawność danego panelu w zależności od nasłonecznienia (od 100W/m2 do 1100W/m2) i w zależności od temperatury (od 15°C do 75°C) na podstawie badań trzech próbek. Następnie wylicza się wydajność na podstawie alg>orytmu przygotowanego przez PVsyst.
Tegoroczni TOP PERFORMERZY tego testu to co do jednego panele bifacial:
- Astronergy CHSM72M(DG)/F-BH-xxx
- Boviet BVM6610M-xxxL-H-BF
- Boviet BVM6612M-xxxL-H-BF-DG
- ET Solar ET-M672BHxxxTW
- GCL GCL-M6/72GDF
- Longi LR4-72HBD-xxxM
- Seraphim SRP-xxx-BMA-BG
Najlepsze moduły fotowoltaiczne wyprodukują w Bostonie 1245-1260kWh z 1 kWp.
Normalne moduły fotowoltaiczne wyprodukują w Bostonie ok. 1200kWh z 1 kWp.
Zauważ, że wyniki tego testu są symulacją, ale dokładną i popartą statystykami.
Ładowanie kalkulatora…
Najwięksi zwycięscy
Cieszą doskonałe wyniki SunPower, który w poprzednim roku wypadł średnio, a w tym wyszedł na prowadzenie.
Ale gwiazdą edycji jest ET Solar, nieznany mi bliżej producent modułów, który w testach PVEL uczestniczył pierwszy raz i od razu pokazał, jak to się robi.
Największe rozczarowanie
To zdecydowanie Trina i Astronergy. Trina to jeden z największych producentów modułów na świecie, jest Tier-1 od wielu, wielu lat, a w badaniach PVEL uczestniczy od samego początku. Co się stało?
Z kolei Astronergy w zeszłym roku zrobiło to, co ET Solar w tym - niczym grom z jasnego nieba przyszło i zebrało wszystkie nagrody. A w tym roku przeciętnie. Rozczarowanie.
Porównaj wyceny i oszczędź do 30%
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności

Źródła i przypisy
Źródło: przeczytaj lub pobierz oryginalną wersję raportu (po angielsku).
Jak ocenialiśmy: Każdy panel dostał 50 punktów za sam fakt wystąpienia w tej tabelce. Pozostałe 50 punktów były przydzielane w zależności od tego, wyróżnienia w których testach dany moduł zdobył. Generalnie im mniej modułów zdobyło dane wyróżnienie, tym więcej punktów za dane wyróżnienie przyznawaliśmy. Za wyróżnienia we wszystkich 5 testach przyznawaliśmy 100 punktów. Moduły, które przeszły pozytywnie próbę DH200 bez konieczności stabilizacji BO, otrzymały niewielką przewagę nad tymi, które tego zabiegu wymagały, żeby osiągnąć pozytywny rezultat.


