Menu

Fotowoltaika Gliwice

Możliwość produkcji prądu na własnym dachu to oczywiste źródło oszczędności, jednak czy zawsze? Czy warunki pogodowe w Gliwicach, w których mieszkasz, są odpowiednie do tego, żeby w kilkuletniej perspektywie cieszyć się darmową energią elektryczną? Jak najbardziej!

tools Firmy: 3

star Ocena 4/5

euro 0,60zł/kWh

Gliwice

Według ogólnie przyjętej klasyfikacji klimatów Köppena, klimat panujący w Gliwicach został określony jako Cfb, czyli umiarkowanie łagodny, bez wyraźnie zaznaczonej pory suchej, z ciepłym latem. Zgodnie z założeniami, średnie miesięczne temperatury nie przekraczają 22 stopni Celsjusza oraz co najmniej 4 następujące po sobie miesiące mają średnią temperaturę powyżej 10 stopni - w Gliwicach próg ten jest przekroczony od maja do września. Okazuje się, że takie uwarunkowania pogodowe sprzyjają produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych przy zachowaniu stosunkowo długiej żywotności paneli.

Gliwice są zatem doskonałym miejscem dla instalacji fotowoltaicznych. Możesz się o tym przekonać korzystając z ogólnodostępnego, niezależnego narzędzia, jakim jest kalkulator PVGIS dostępny dla każdego na stronach internetowych Komisji Europejskiej.

Za jego pomocą łatwo oszacować opłacalność montażu paneli słonecznych na własnym dachu lub gruncie. Okazuje się, że z 1 kWp mocy zainstalowanej można w Gliwicach uzyskać nieco ponad 1039 kWh energii elektrycznej rocznie. To całkiem dobry wynik, zwłaszcza, że narzędzie uwzględnia już straty systemu. Oczywiście rzeczywisty uzysk energii zależy od kilku czynników, które ocenić trzeba indywidualnie – np. stopnia zacienienia połaci dachowej czy jej kierunku geograficznego.

Możesz ustalić opłacalność montażu paneli na własnym dachu w kilka minut, podając zaledwie parę istotnych informacji:

Oszacuj zwrot inwestycji w 5 minut

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Dobre warunki klimatyczne oraz techniczne są podstawą szybkiego zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę szacując opłacalność montażu paneli? Na pewno ceny energii elektrycznej. Obecnie w Gliwicach zapłacisz za 1 kWh od 0,55 do 0,60 zł. Niestety, w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać wzrostu cen energii elektrycznej, co związane jest z opłatami za przekroczenie przez Polskę dopuszczalnych norm emisji CO2. Od połowy roku 2018 ceny emisji wpływające na cenę energii elektrycznej wzrosły kilkukrotnie. Jako odbiorcy energii elektrycznej nie widzimy tego, ponieważ rząd sztucznie utrzymuje poziom cen detalicznych, co jednak kiedyś się skończy.

I wreszcie ostatni, istotny argument przemawiający za fotowoltaiką – dotacje oraz możliwość odliczenia od podatku kosztów inwestycji.

Instalatorzy fotowoltaiki w Gliwicach

Ważnym krokiem na drodze do własnego źródła prądu z energii słonecznej jest wybór instalatora. Na rynku jest wiele firm oferujących montaż ogniw, jednak jak wybrać tę właściwą? Wiedząc, że inwestorowi trudno podjąć decyzję ze względu na dużą ilość danych, które trzeba przeanalizować, proponujemy skorzystanie z usług polecanych przez nas instalatorów.

Rekomendacje uzyskują tylko te firmy, które przeszły weryfikację i ocenę według naszych surowych kryteriów. Baza wiedzy o instalatorach uzupełniana jest o opinie klientów, którzy skorzystali z ich usług, dlatego jeśli zdecydujesz się na wybór polecanych przez nas wykonawców, prosimy cię o pozostawienie komentarza.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
SunUp.pl Fotowoltaika

location Rybnik

SunUp Fotowoltaika to: realizacja usług „pod klucz”, załatwienie formalności, złożenie za Ciebie wniosku do państwowego programu „Mój Prąd”, pomoc w odliczeniu kosztów montażu instalacji od podatku, komplet dokumentów, szkolenie z użytkowania.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
PV Expert

location Katowice

Specjalizujemy się w fotowoltaice od roku 2014, kiedy zakładaliśmy pierwsze instalacje PV w Polsce. Zgodnie z dewizą "wyróżnia nas jakość" zapewniamy doskonały technicznie i estetycznie montaż markowych urządzeń poprzedzony fachowym projektem. Wyróżnia nas także rzetelność i uczciwość.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
DP Fotowoltaika

location Katowice

DP Fotowoltaika to firma cechująca się indywidualnym podejściem, ciesząca się bezwzględnym zadowoleniem klientów. Zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji jak i również w przyszłości.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Gliwicach?

Za 1 kWp w Gliwicach trzeba zapłacić od 4,2 do 6,5 tys. zł dla ogniw krzemowych. W cenę tę wliczono koszty pozostałych elementów instalacji oraz robociznę. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego zapotrzebowanie na moc wynosi 5 KW, co daje wydatek od 21 do 32,5 tys. zł. To dość spora inwestycja, na szczęście koszty można obniżyć. Warto skorzystać z programu „Mój prąd” lub „Czyste powietrze” (od maja 2020 r. wystarczy złożyć wniosek w jednym z nich), żeby otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł.

Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która polega na zwrocie podatku (maksymalna kwota zwrotu to 53 tys. zł) w przypadku inwestycji w fotowoltaikę. Niestety obecnie na terenie miasta Gliwice i w okolicznych gminach nie wprowadzono innych programów pomocowych, jednak decydując się na montaż ogniw, warto zawsze zapytać o dodatkowe możliwości w urzędzie miasta lub gminy.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Mieszkasz w pobliżu?

Sprawdź polecanych instalatorów dla okolicznych miast.