Menu

Fotowoltaika Częstochowa

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego albo miejskiej kamienicy w Częstochowie, to z pewnością zastanawiałeś się jak ograniczyć wysokie koszty związane z eksploatacją budynku.

tools Firmy: 2

star Ocena 4/5

euro 0,62zł/kWh

Częstochowa

Na pewno rozpatrywałeś możliwość instalacji na swoim dachu paneli fotowoltaicznych, jednak jeśli jeszcze z nich nie korzystasz, prawdopodobnie zniechęcił cię do podjęcia ostatecznej decyzji brak rzetelnych i sprawdzonych informacji na ten temat. Masz rację, ogólnikowe stwierdzenia, że fotowoltaika jest opłacalna nie wystarczą, żeby włożyć w niepewną inwestycję swoje oszczędności albo ubiegać się o kredyt, który przecież trzeba spłacić.

Jak więc faktycznie wygląda kwestia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę w Częstochowie?

Zacznijmy od ilości energii elektrycznej, którą da się rocznie wyprodukować z każdego 1 kWp zainstalowanego na twoim dachu. W jej ustaleniu pomocny jest kalkulator PVGIS dostępny w zasobach serwisu nauki i wiedzy Komisji Europejskiej. To uniwersalne narzędzie służy na całym świecie ludziom takim jak ty, czyli właścicielom domów, którzy mogą skorzystać z dobrodziejstw energii solarnej, jednak chcą mieć pewność, że warto umieścić panele na swoim dachu.

Bazując na PVGIS odczytujemy, że z każdego 1 kWp w Częstochowie możesz otrzymać rocznie 1038 kWh energii. To sporo, jak na warunki w Polsce. Pamiętaj jednak, że to tylko potencjał, a rzeczywisty uzysk zależy również od innych czynników, takich jak m. in. kąt nachylenia dachu czy kierunek połaci oraz jej ekspozycja na słońce.

Najważniejsze z tych czynników uwzględnia poniższy kalkulator.

Oszacuj zwrot inwestycji w 5 minut

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Dobra lokalizacja i odpowiednia ekspozycja na słońce to najważniejsze argumenty przemawiające za montażem paneli, jednak nie jedyne. Warto wiedzieć, że w Częstochowie za 1kWh energii elektrycznej kupowanej od dostawcy energii, zapłacimy od 0,55 do 0,60 zł/kWh. Nie są to ceny najwyższe w Polsce, ale wcale nie oznacza to, że koszty energii elektrycznej są niskie i na dodatek w najbliższej przyszłości najprawdopodobniej wzrosną. Poza wysoką ceną 1kWh energii, argumentem przemawiającym za fotowoltaiką są również możliwe do uzyskania dotacje, preferencyjne pożyczki a także podatkowe ulga termomodernizacyjna.

Instalatorzy fotowoltaiki w Częstochowie

Kolejną ważną decyzją na drodze do własnych paneli jest wybór firmy, która zamontuje ogniwa na naszym dachu. Rzetelny i sprawdzony instalator, który dobrze zaplanuje układ, dobierze odpowiednie panele, mocowania i inwerter, a także starannie wykona instalację, to 90% sukcesu. Świadomi tego, weryfikujemy zgłaszające się do nas firmy stosując surowe kryteria oceny, a także zachęcamy do sprawdzenia profilu każdego z wykonawców po to, żeby wybrać najlepszego.

Poza naszymi rekomendacjami oraz bazą wiedzy, do skorzystania z której zachęcamy, pomocne w podjęciu decyzji okazać się mogą opinie klientów, którzy skorzystali już z usług danej firmy, i którzy chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
DP Fotowoltaika

location Katowice

DP Fotowoltaika to firma cechująca się indywidualnym podejściem, ciesząca się bezwzględnym zadowoleniem klientów. Zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji jak i również w przyszłości.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
Minutor

location Mysłowice

Firma funkcjonująca w przemyśle energetycznym i wydobywczym od 2014 roku, zatrudniająca 220 osób. Jako jedyni na rynku do instalacji dołączmy certfikat ubezpieczeniowy! Każdy nasz klient jest ponad to objęty 10- letnią Gwarancją Energetyczną MINUTOR Energia. 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Częstochowie?

Koszt instalacji fotowoltaicznej w Częstochowie i okolicach to wydatek rzędu 4 – 6 tys. zł za każdy 1 kWp mocy zainstalowanej na twoim dachu. Jeśli więc potrzebujesz instalację o mocy np. 5 kWp, będziesz musiał zapłacić od 20 do 24 tys. zł.

Na szczęście możesz otrzymać środki z ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze” lub „Mój prąd” (od maja 2020 r. programy są połączone), skąd można uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo, jako właściciel domu zyskasz zwrot z podatku (maksymalnie to 53 tys. zł) z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Niestety, w chwili obecnej nie skorzystasz z programów regionalnych związanych z promocją fotowoltaiki, jednak zawsze warto upewnić się w tej kwestii w Urzędzie Miasta, kiedy podejmiemy decyzję o zakupie paneli, ponieważ sytuacja może ulec zmianie.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Nie mieszkasz w samej Częstochowie?

Sprawdź polecanych instalatorów z okolicznych miast