Menu

Fotowoltaika Bytom

XIX i XX wiek to dla Bytomia przede wszystkim kopalnie, a pod koniec tego okresu problemy z osiadaniem terenu o nawet metr rocznie. Choć w większości dzielnic miasta obecnie zmniejszyło się ono do 0,15 m na rok – w północnym i zachodnim obszarze nadal jest bardzo duże.

tools Firmy: 4

star Ocena 4/5

euro 0,55zł/kWh

Bytom

Mimo tych ogromnych problemów, miasto od dawna stara się zrównoważyć swój przemysłowy charakter działaniami na rzecz środowiska naturalnego. Okazuje się, że 20 procent powierzchni Bytomia zajmują tereny zielone, wraz z założonym już w 1840 r. parkiem miejskim. Większość roślin została nasadzona sztucznie, a nawet wpisany w 2017 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO rezerwat przyrody Segiet jest fragmentem krajobrazu pogórniczego.

Trudna pod względem ekologicznym sytuacja nie przeszkadza jednak obecnym władzom miasta, a także świadomym problemów mieszkańcom, konsekwentnie stosować sprzyjające przyrodzie i bytomianom rozwiązania. W ostatnim czasie zaobserwować można w mieście lawinowy wzrost inwestycji w fotowoltaikę. Właściciele domów jednorodzinnych montują na swoich dachach panele słoneczne, co jest wynikiem z jednej strony wysokiej świadomości ekologicznej, a z drugiej – ekonomicznej opłacalności rozwiązań w ostatnich latach.

Bytom jest doskonałym miejscem dla fotowoltaiki. Korzystając z kalkulatora PVGIS dostępnego na stronach internetowych Komisji Europejskiej, możesz sprawdzić, że z 1 kWp mocy zainstalowanej, uzyskasz w mieście blisko 1037 kWh energii elektrycznej rocznie. Są to oczywiście wartości przybliżone, ponieważ żeby ocenić sprawność instalacji, należy uwzględnić indywidualne parametry lokalizacji, m. in. kąt nachylenia dachu, ekspozycję paneli na słońce czy stopień zacienienia posesji. Dokładniej możesz oszacować opłacalność twojej inwestycji odpowiadając na kilka prostych pytań tutaj:

Oszacuj zwrot inwestycji w 5 minut

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Uwarunkowania geograficzne i techniczne to jednak nie wszystkie czynniki wpływające na tempo zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Istotne są tu również ceny energii elektrycznej, którą pobierasz z sieci elektroenergetycznej. Im są one wyższe, tym szybciej zwróci ci się kwota, którą musisz wydać na instalację. A jak kształtują się ceny za prąd w Bytomiu? Za 1 kWh płacisz obecnie od 0,55 do 0,60 zł. Choć są to jedne z najniższych cen w Polsce, i tak należą do najwyższych w Europie. I niestety niemal na pewno wzrosną. Z uwagi na wysoką emisyjność CO2 w Polsce, nasz kraj ponosi duże koszty, które mają swoje odzwierciedlenie w cenach detalicznych za energię elektryczną. Obecnie są one utrzymywane przez rząd sztucznie na niskim poziomie, jednak sytuacja taka nie może trwać długo.

Kolejnym, równie istotnym argumentem przemawiającym za inwestycją w fotowoltaikę jest możliwość uzyskania dofinansowania oraz skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, co zmniejsza koszt poniesiony na instalację.

Instalatorzy fotowoltaiki w Bytomiu

Podjęcie decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest pierwszym krokiem na drodze do własnych paneli słonecznych. Kolejny, nie mniej ważny to wybór instalatora. Proponujemy ci skorzystanie z naszej bazy firm – są w niej wyłącznie przedsiębiorcy, którzy przeszli naszą surową ocenę. Lista instalatorów stale rośnie, przybywa również opinii od inwestorów, którzy skorzystali z usług rekomendowanych przez nas firm.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
SunUp.pl Fotowoltaika

location Rybnik

SunUp Fotowoltaika to: realizacja usług „pod klucz”, załatwienie formalności, złożenie za Ciebie wniosku do państwowego programu „Mój Prąd”, pomoc w odliczeniu kosztów montażu instalacji od podatku, komplet dokumentów, szkolenie z użytkowania.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
PV Expert

location Katowice

Specjalizujemy się w fotowoltaice od roku 2014, kiedy zakładaliśmy pierwsze instalacje PV w Polsce. Zgodnie z dewizą "wyróżnia nas jakość" zapewniamy doskonały technicznie i estetycznie montaż markowych urządzeń poprzedzony fachowym projektem. Wyróżnia nas także rzetelność i uczciwość.

recommended Polecany instalator

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
DP Fotowoltaika

location Katowice

DP Fotowoltaika to firma cechująca się indywidualnym podejściem, ciesząca się bezwzględnym zadowoleniem klientów. Zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji jak i również w przyszłości.

bookmark Weź wycenę eye Zobacz profil
Extra Energia

location Bielsko-Biała

EXTRA ENERGIA - "Instalacje dla wymagających" - projekt, dostawa, montaż, uruchomienie. Posiadamy własne ekipy montażowe, certyfikację UDT. Działamy w wielu regionach Polski.  Szybka i terminowa realizacja. Oferujemy sprzęt z przedłużonymi gwarancjami. Pomagamy w pozyskaniu dotacji.    

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Bytomiu?

Za 1 kWp mocy zainstalowanej w Bytomiu zapłacisz od 4 do 6,5 tys. zł. Przeciętny dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 150 m2 potrzebuje instalacji o mocy 5 kWp. Stąd prosty wniosek, że koszt przedsięwzięcia będzie wynosił od 20 do 32,5 tys. zł. Różnica w cenie jest dość znaczna, jednak nie kieruj się przy wyborze jedynie tym czynnikiem. Rozpatrz różne możliwości – w tym celu porównaj wyceny twojej instalacji:

Warto mieć na uwadze, że cena jaką proponuje instalator nie jest ostateczna. Zawsze możesz ją negocjować, a poza tym, obniżysz kwotę ubiegając się o dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł z programu „Mój prąd” lub „Czyste powietrze”. Dodatkowo, będąc osobą fizyczną, otrzymasz zwrot podatku dochodowego (zwrot 18% z inwestycji do 53 tys. zł) z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Mieszkasz w okolicy?

Sprawdź polecanych instalatorów z pobliskich miast