Menu

Agroenergia - dla kogo? Ile można zyskać?

Dotacje do paneli fotowoltaicznych dla rolników

Nowoczesne gospodarstwa rolne muszą się liczyć z koniecznością pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, a także wzrastających jej cen. Mechanizacja i automatyzacja rolnictwa ma swoją cenę, no ale jak z niej zrezygnować, kiedy współczesny rynek rolniczy wymaga większej efektywności produkcji?

Rosnące ceny paliw i energii elektrycznej szczególnie biją po kieszeni rolników, którzy zmuszeni są do ciągłego oszczędzania i racjonalnego wykorzystywania zasobów. Z drugiej zaś strony zwiększające się koszty produkcyjne mogą spowodować podwyżki cen żywności, które będa miały wpływ finansowy na wszystkich konsumentów. Niemniej jednak same ceny w skupach są niemiłosiernie niskie, co w żaden sposób nie zrekompensuje im włożonej pracy, energii i zasobów ludzkich. Zatem co zrobić, aby rolnicy mogli zaoszczędzić na energii elektrycznej ?

Panele fotowoltaiczne jako sposób na własną energię w gospodarstwie rolnym

Sytuacja na rynku energetycznym nie przedstawia się ciekawie. Do tej pory najbardziej wspierany i dotowany przemysł rolniczy w przyszłym roku nie będzie mógł liczyć na rekompensatę galopujących cen energii elektrycznej (https://fotowoltaikaonline.pl/nowosci/podwyzki-cen-pradu-2020-drozej-o-50%). Dlatego warto już teraz pomyśleć o alternatywnych źródłach wytwarzania energii elektrycznej, do których należą m.in. panele pv, aby uniezależnić się od wzrastających cen na rynku energii elektrycznej, a przy okazji skorzystać z 40% dotacji unijnej na instalację paneli fotowoltaicznych. Oszczędności, jakie może przynieść Ci instalacja paneli fotowoltaicznych w Twoim gospodarstwie rolnym, możesz przeanalizować tutaj.

Agroenergia, czyli 40% dofinansowania na panele fotowoltaiczne dla rolników

Od 8 lipca 2019 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dofinansowania rozwiązań mających na celu wsparcie działań ograniczających negatywne działanie na środowisko naturalne. Projekt dotyczy instalacji nowych rozwiązań i modernizacji dotychczasowych instalacji źródeł energii na takie, które ograniczają emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Jednym z takich działań jest instalacja paneli fotowoltaicznych.

Agroenergia – dla kogo?

Beneficjentami projektu są wyłącznie indywidualni rolnicy. Za rolnika uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, dzierżawcą lub posiadaczem nieruchomości rolnych nieprzekraczających łącznej wartości powierzchni użytków 300 ha, która od co najmniej 5 lat prowadzi działalność rolniczą i zamieszkuje gminę, na której obszarze położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, prowadzonego osobiście przez przynajmniej 5 lat na tym terenie.

Agroenergia – ile można zyskać?

Program obejmuje dwa rodzaje wsparcia:

  • Dofinansowanie 40% do instalacji paneli fotowoltaicznych. Maksymalna jednostkowa kwota inwestycji nie może przekroczyć 800 tys zł.
  • Pożyczka na preferencyjnych zasadach, którą można wziąć do 100 % wartości inwestycji, udzielana na okres nie dłuższy niż 15 lat. Kwota pożyczki może wynieść od 100 tyś zł do 2 mln zł.

Na program Argroenergia przeznaczono 200 000 tys zł. W tym na dotację unijną 80 000 tys zł, na pożyczkę 120 000 tys zł.

Osoba wnioskująca o dotację może skorzystać z jednej tylko formy pomocy unijnej, czyli albo z dofinansowania 40 % lub z pożyczki 100 % kosztów inwestycji.

Termin składania wniosków i realizacja projektu

Nabór ma charakter ciągły, czyli urzędnicy na bieżąco rozpatrują wnioski aż do wyczerpania środków lub do 20.12.2019. Projekt przewiduje termin realizacji inwestycji i wydatkowania dotacji w terminie od 01.01.2019 do 31.12.2025.

Więcej szczegółów na stronie NFOSiGW.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

03/06/2019

Podwyżki cen prądu 2020 - drożej o 50%?

Podwyżki cen prądu w 2020 roku. Co mówią na ten temat Instytut Energii Odnawialnej, Credit Agricole i Narodowy Bank Polski? Jak może pomóc fotowoltaika?

Czytaj dalej arrow
Najlepsze inwertery 2019 do fotowoltaiki wg. instytutu PVEL

12/06/2019

Najlepsze inwertery 2019 do fotowoltaiki wg. instytutu PVEL

Jakie inwertery są najbardziej niezawodne w 2019 roku? Sprawdź badania instytutu PVEL. Wyniki testów zebraliśmy w jednej, przejrzystej tabelce.

Czytaj dalej arrow
Nowa prognoza cen energii od Instytutu Energii Odnawialnej

04/07/2019

Nowa prognoza cen energii od Instytutu Energii Odnawialnej

Instytut Energii Odnawialnej przygotował nowy raport traktujący o wzroście kosztów wytwórstwa energii do 2040 roku. Jak możesz się zabezpieczyć?

Czytaj dalej arrow
Mój Prąd - rządowy program dofinansowań z 5000 PLN dopłaty

25/07/2019

Mój Prąd - rządowy program dofinansowań z 5000 PLN dopłaty

Rząd zapowiada przełomowy program dofinansowań do instalacji pv "Mój Prąd". W praktyce oznacza on 5 tysięcy złotych dopłaty. Dowiedz się więcej!

Czytaj dalej arrow