Menu

Kalkulator Kosztów Fotowoltaiki [TOP 5 rozwiązań na rynku]

Popularność kalkulatorów fotowoltaiki rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ceny modułów fotowoltaicznych są najniższe w historii (40% tańsze niż 5 lat temu) a kalkulacja szczególnie się opłaca przy skorzystaniu z programu rządowego “Mój Prąd”, który jest metodą na sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę. Tym samym okres zwrotu kosztów instalacji w fotowoltaikę staje się coraz krótszy.

 

Fotowoltaika Kalkulator

 

Popularność zapytania fotowoltaika w wynikach Google w Polsce wg narzędzia Google Trends.  

   

Nic zatem dziwnego że wiodące portale o tematyce fotowoltaicznej i OZE (Odnawialne Źródłą Energii) wyposażają swoje strony w narzędzia umożliwiające skalkulowanie opłacalności i efektywności paneli słonecznych. Poszczególne strony internetowe idą jeszcze dalej, dostarczając swoim użytkownikom kontakty do najbliższych instalatorów paneli fotowoltaicznych, a także dają możliwość oceny jakości usług instalacyjnych oraz poszczególnych producentów paneli.

 

Na potrzeby niniejszego artykułu porównaliśmy portale o tematyce fotowoltaicznej z wbudowanymi kalkulatorami oszczędności z tytułu instalacji fotowoltaiki. W naszym porównaniu przeanalizowaliśmy przede wszystkim:

 
  • parametryzację składowych algorytmu kalkulacji wyceny systemu fotowoltaicznego
  • zakres cenowy uzyskanych wyników wyceny kosztu instalacji paneli fotowoltaicznych
  • szczegółowość przykładowej wyceny systemów oraz jej uzasadnienie
  • możliwość szybkiego wysłania zapytania z prośbą o szczegółową wycenę do pobliskich firm instalacyjnych
  • obecność bazy wiedzy i wsparcia informacyjnego w obszarze fotowoltaiki
  • obecność recenzji firm instalujących fotowoltaikę i rankingów systemów paneli słonecznych określonych producentów
  • odniesienie do wielkości rządowego wsparcia finansowego i charakteru instalacji (firma/osoba fizyczna)
 

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Poniżej przedstawiamy obecnie najpopularniejsze kalkulatory fotowoltaiki dostępne na rynku:

 

1. Fotowoltatikaonline.pl - ekspercki portal o branży fotowoltaicznej

 

Fotowoltaika Kalkulator 2

 

Źródło: fotowoltaikaonline.pl  

 

Kalkulator zawarty na portalu fotowoltaikaonline.pl pozwoli Ci na obliczenie zwrotu z inwestycji w system fotowoltaiczny. Algorytm kalkulatora oparty jest na odpowiedziach użytkowników w zakresie:  

  • średniego kosztu miesięcznego rachunku za prąd, 
  • szacunkowego stopnia nachylenia dachu (płaski, prawie płaski, normalnie nachylony, bardzo nachylony), 
  • kierunku ekspozycji dachu (wschód, zachód, północ, południe), 
  • stopnia zacienienia (bez cienia, trochę cienia, dużo cienia)  

Po wypełnieniu powyższej ankiety system przedstawia kalkulację zwrotu kosztów instalacji fotowoltaiki oraz 3 przykładowe wyceny systemów według rekomendowanych elementów systemów fotowoltaicznych. Tym samym otrzymujesz w zasadzie już wstępną wycenę kosztów (szacunkowe widełki cenowe). Oferty różnicują jakość instalowanych systemów, tym samym określając różne progi cenowe inwestycji względem osiąganych korzyści.

Podczas wypełniania ankiety masz również możliwość zaznaczenia, że oczekujesz na oferty lokalnych instalatorów, tym samym zgadzając się na przesłanie zapytania do lokalnych dostawców (uprzednio sprawdzonych przez administratorów portalu) systemów fotowoltaicznych, którzy przygotują szczegółową wycenę. Zaletą tak skonstruowanych wyników kalkulacji jest fakt, że jesteś w stanie w dość wymierny sposób oszacować marżę jaką instalator narzuca w swojej wycenie i porównać ją z ofertą, którą otrzymasz. Tym samym nie tylko omijasz nierzetelnych instalatorów, stawiając na tych, dostępnych na portalu fotowoltaikaonline.pl, ale również, jesteś zabezpieczony przed nieuczciwymi i wygórowanymi wycenami firm instalacyjnych.



Fotowoltaika Kalkulator 3

 

Przykładowa kalkulacja ceny paneli fotowoltaicznych oraz szacunkowego okresu zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę  

 

Oszacuj wydajność w Twojej sytuacji

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Na portalu fotowoltaikaonline.pl masz okazję poznać wiele przydatnych informacji, jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej. Masz okazję skorzystać z obszernej i eksperckiej bazy wiedzy na temat paneli słonecznych, a także zapoznać się z rankingami producentów paneli czy recenzjami firm instalatorskich, dodawanymi przez użytkowników. 

 

Zalety

  • Uwzględnia największą liczbę elementów wpływających na szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej
  • współpraca tylko z zaufanymi ekspertami ocenianymi przez użytkowników i administratorów portalu
  • 3 przykładowe oferty zawierająca dokładną listę komponentów i ich specyfikację w 3 zakresach (1. najszybszy zwrot z inwestycji, 2. najlepszy stosunek cena/jakość, 3. najwyższa wydajność)
  • portal stricte ekspercki w zakresie fotowoltaiki
  • możliwość szybkiego wysłania zapytania do instalatorów na temat szczegółowej wyceny
  • warianty cenowe oferty pozwalające określić szacunkową marżę instalatorów
  • szczegółowa wycena zawierająca markę, rodzaj, koszt paneli, gwarancję produktu i gwarancję uzysku, szacowany uzysk w 25 latach, rodzaj inwentera, koszt kabli i robocizny pozwala na określenie składowych kosztu instalacji

Wady

  • Brak kalkulacji potencjalnych wartości programu dofinansowań rządowych bezpośrednio w wycenie teoretycznie może podwyższyć okres zwrotu (należy zaznaczyć że dofinansowania przez Państwo nie są gwarantowane i przyznawane każdemu, natomiast wartość zwrotu z “Mój prąd” to maksymalnie 5000 zł)
  • Nieuwzględnione zyski z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, na mocy której możesz obniżyć podatki o 18% z kwoty inwestycji (max 53 000 zł) w ciągu 6 kolejnych lat.

 

 

Zobacz także rekomendowanych przez portal instalatorów fotowoltaiki w Polsce

 

2. Panelefotowoltaiczne.pl - prosty kalkulator dla każdego

 

Fotowoltaika Kalkulator 4

 

Źródło: panelefotowoltaiczne.pl  

 

Kolejnym z kalkulatorów kosztów fotowoltaicznych jest system udostępniony na stronie panelefotowoltaiczne.pl. W tym wypadku użytkownik proszony jest przed wyliczeniem kalkulacji opłacalności fotowoltaiki o oznaczenie podmiotu zamawiającego (osoba fizyczna, przedsiębiorstwo, spółdzielnia mieszkaniowa). Kalkulator jednak nie uwzględnia stopnia zacienienia, tak jak w poprzednim przykładzie. Dodatkowo szacunkowa oferta pozbawiona jest wariantów cenowych i szczegółowej rozpiski uzyskanej wyceny. Wynik kalkulatora z założenia uwzględnia wielkość dofinansowania z programu rządowego “Mój Prąd” oraz szacunkową kwotę odliczeń od podatku dochodowego.

 

Zalety

  • Kalkulacja kosztów fotowoltaiki uwzględnia poziom dofinansowania z programu “Mój prąd” oraz kwotę odliczeń od podatku dochodowego
  • Przedstawienie wyników kalkulacji w postaci krzywej oszczędności

Wady

  • Brak uwzględnienia wariantów cenowych przy zastosowaniu różnych systemów
  • Brak uwzględnienia stopnia zacienienia w kalkulacji
  • Brak elementów składowych wyceny

 

 

Na stronie panelefotowoltaiczne.pl można znaleźć dział “Aktualności” w których użytkownik będzie mógł zapoznać się z artykułami branżowymi oraz spis firm instalacyjnych.

Przeczytaj również o Ranking paneli fotowoltaicznych

 

3. Kalkulator Energa Obrót

 

Fotowoltaika Kalkulator 5

 

Źródło: kalkulator.energa.pl  

 

Kalkulator kosztów fotowoltaiki na stronie energa.pl od początku na głównej stronie skupia się na podziale kalkulacji na dwa podmioty, czyli firmę i gospodarstwo domowe. Przechodząc przez kolejne pytania w przypadku kliknięcia w “Oblicz Korzyści dla Twojego Domu” natrafiamy na pytanie z zakresu rocznych rachunków za prąd (stanowi to różnicę względem innych kalkulatorów, gdzie pada pytanie o bardziej kojarzące się koszty rachunków miesięcznych za energię elektryczną). W dalszej kolejności jesteśmy pytani ogólnie o preferowany o typ instalacji (dach płaski, dach skośny, grunt) po czym otrzymujemy kalkulację cenową kosztu paneli uwzględniającą możliwą do uzyskania ulgę termomodernizacyjną w wysokości 17% lub 32%. 

W przypadku gdy wybieramy opcję “Oblicz Korzyści dla Twojej Firmy” natrafiamy na te same pytania, jednakże w ostatecznej wycenie instalacji fotowoltaicznej nie mamy już oznaczonych zniżek. 

 

Zalety

  • Prosty schemat kalkulacji
  • Przyjazny interfejs
  • Ukazanie potencjalnej wielkości ulgi termomodernizacyjnej

Wady

  • Brak wariantów kalkulacji
  • Brak specyfikacji oferty
  • Brak wyjaśnienia skąd biorą się dwie stawki ulgi termomodernizacyjnej
  • Brak możliwości automatycznego przesłania zapytania o szczegółową ofertę

 

4. Rachuneo.pl - porównywarka ofert fotowoltaiki kilku firm 

 

Fotowoltaika Kalkulator 6

 

Źródło: rachuneo.pl  

 

Portal rachuneo.pl jest w większym stopniu powiązany z rachunkami domowymi, niż z samą fotowoltaiką. Nie mniej jednak na stronie znajdziesz oferty kilku instalatorów zróżnicowanych pod kątem województw. Kolejnym parametrem, który bierze udział w kalkulacji jest tutaj ponadto roczne zużycie prądu. W wycenie bierze udział tylko kilka firm instalacyjnych, podając ogólne informacje kalkulacyjne.

 

Zalety

  • Oznaczenie ilości i rodzajów modułów, mocy instalacji i falownika

Wady

  • Wąska oferta rynkowa
  • Ogólna przybliżona wycena kosztów fotowoltaiki bez parametryzacji algorytmu

 

5. OFERTO - ogólnobranżowy katalog firm

 

Fotowoltaika Kalkulator 7

 

Źródło: oferteo.pl  

 

Oferteo co prawda nie posiada kalkulatora oszczędności z instalacji fotowoltaicznej w czystej postaci, jednak nie sposób pominąć tego portalu. Na stronie znajdziemy zarówno oferty samych instalatorów, jak i zapytania od użytkowników w kategorii “Kupie Panele Fotowolticzne”. Choć Oferteo nie można nazwać portalem eksperckim z zakresu fotowoltaiki, to jednak zawiera sporo artykułów na ten temat. Zaletą jest posiadanie dużej ilości recenzji firm instalujących panele słoneczne.

 

Zalety

  • Szeroka baza firm instalatorskich fotowoltaiki
  • Duża ilość recenzji

Wady

  • Możliwość uzyskania oferty jedynie po wysłaniu zapytania
  • Brak kalkulatora opłacalności inwestycji

 

Podsumowanie

Podsumowując należy przyznać, że w Polsce przeżywamy boom na inwestycję w PV. Obecność kalkulatorów kosztów fotowoltaiki nie powinna dziwić, należy jednak podkreślić, że ich wyniki są mniej lub bardziej zbliżone do rzeczywistości, a ostateczną wycenę musi dokonać sama firma montująca panele fotowoltaiczne.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

30/03/2017

Padł nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

W Japonii naukowcom udalo się stworzyć panel słoneczny zbudowany na bazie krzemu, który uzyskał wydajność na poziomie 26,3% (tyle światła słonecznego jest zamieniana na energię odnawialną).

Czytaj dalej arrow
Narzędzie Sunroof od Google

30/03/2017

Narzędzie Sunroof od Google

W Stanach Zjednoczonych można już skorzystać z Narzędzia Sunroof od Google, do analizy opłacalności montażu instalacji solarnej na konkretnym budynku.

Czytaj dalej arrow
Panele słoneczne o rekordowej mocy

05/05/2017

Panele słoneczne o rekordowej mocy

Firma REC, wywodząca się z Norwegii, w 2015 roku przejęta przez chińską Bluestar Elkem Investment, wcześniej należąca do elitarnego grona Tier-1, wprowadza na rynek fotowoltaiczny panele słoneczne REC350TP2S 72 o rekordowej mocy nominalnej - 350W.

Czytaj dalej arrow