Menu

Czy zmiany dot. prosumentów wejdą w życie 1 stycznia 2022?

Zaproponowana ustawa zmieniająca życie dla nowych prosumentów według projektu powinna zacząć obowiązywać od początku roku 2022. Czy tak się stanie? Istnieją podstawy, by w to wątpić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaproponowanych zmianach, zajrzyj na nasz artykuł szczegółowo je omawiający.

Wiceminister Anna Kornecka: "postulujemy wydłużenie systemu opustowego na pewno na okres jeszcze kilku lat"

Pani Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, podczas wywiadu udzielonego na poniedziałkowej konferencji powiedziała, że nad reformą systemu opustów pracowało również jej ministerstwo. Do projektu, złożonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, złożyło kilka uwag, między innymi postulujących o wydłużenie systemu opustowego o kilka lat.

Nie widzieliśmy jeszcze upublicznionych uwag Ministerstwa, ale ponieważ dyrektywa unijna, będąca podstawą tych zmian, wskazuje, że prosumenci powinni mieć możliwość sprzedaży energii po cenach rynkowych, a nie zakazuje systemu opustów, możliwe więc, że przez kilka lat nowi prosumenci będą mogli wybrać, czy chcą korzystać z opustów, czy na zasadach rynkowych sprzedawać produkowaną energię.

Wiceminister Ireneusz Zyska: "mogę zapewnić, że nie będzie to 1 stycznia 2022"

Pan Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, w wywiadzie udzielonym serwisowi Biznes Alert, odniósł się do daty wejścia w życie zmian. Powiedział, że proces legislacyjny w Polsce często trwa dłużej niż rok i że nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do zawartych w projekcie dat. Wspomniał też, że zanim zmiany wejdą w życie, zostaną wysłuchane wszystkie zainteresowane strony. Wręcz zapewnił, że zmiany nie wejdą 1 stycznia 2022 roku.

Potwierdził też informację, że każdy, kto do czasu wejścia zmian w życie odda do sieci chociaż 1 kWh energii elektrycznej przez licznik dwukierunkowy, zachowa prawo do opustów przez 15 lat.

Link do artykułu źródłowego.

Jak wygląda proces legislacyny?

Jeśli system ustawodawczy działa w trybie pilnym, to projekty stają się prawem w ciągu kilku dni lub nawet kilku godzin, ale póki co nic nie wskazuje na to, by projekt otrzymał tak wysoki priorytet. W trybie normalnym proces legislacyjny trwa co najmniej miesiącami. W praktyce średni czas procesu legislacyjnego - od momentu upublicznienia do do podpisania przez prezydenta - wynosił ponad 240 dni, czyli 8 miesięcy. Projekty rządowe, a takim jest omawiamy projekt ustawy zmieniający ustawę o OZE, ma przed sobą na dodatek dłuższa drogę, niż projekty poselskie, bo oprócz aprobaty Sejmu, Senatu i Prezydenta, muszą przejść również Rządowy Proces Legislacyjny.

Wspomniany proces składa się z wielu kroków:

  1. Zgłoszenia lobbingowe
  2. Uzgodnienia
  3. Konsultacje publiczne
  4. Opiniowanie - OBECNIE PROJEKT ZNAJDUJE SIĘ W TYM PUNKCIE
  5. Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji
  6. Komitet do Spraw Europejskich
  7. Komitet Społeczny Rady Ministrów
  8. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów
  9. Stały Komitet Rady Ministrów
  10. Komisja Prawnicza
  11. Potwierdzenie Projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów
  12. Rada Ministrów
  13. Notyfikacja
  14. Skierowanie projektu ustawy do Sejmu (a następnie Senatu i Prezydenta)

Istnieje zatem uzasadnione podejrzenie, że projektu nie uda się uchwalić przed 1 stycznia 2022.

Tak czy inaczej jednak zmiany nadchodzą, a Ty zrobisz lepiej, jeśli zainwestujesz w pv szybciej. Nie chodzi o to, żebyś na szybko wybrał pierwszą lepszą ofertę, ale żebyś zaczął działać. Dzięki naszej pomocy możesz szybko i efektywnie znaleźć kilku dobrych instalatorów z Twojej okolicy, zapoznać się z ich ofertą, poczytać o proponowanych rozwiązaniach i podjąć decyzję.

Pamiętaj też, że żeby skorzystać z systemu opustów przez 15 lat, musisz przed wprowadzeniem w życie zmian mieć zamontowaną nie tylko instalację, ale też licznik dwukierunkowy, a z tym trzeba poczekać na OSD, czyli twojego sprzedawcę prądu. To kolejny powód, żeby nie zwlekać.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Czyste Powietrze dla osób z niższym dochodem - do 37 tyś.

22/10/2020

Czyste Powietrze dla osób z niższym dochodem - do 37 tyś.

Uruchomiono drugą część programu Czyste Powietrze przeznaczoną dla osób o niższym dochodzie - beneficjenci mogą otrzymać do 37 tysięcy PLN.
Czytaj dalej arrow
Mój prąd 2021 - wszystko co wiemy na ten temat

28/10/2020

Mój prąd 2021 - wszystko co wiemy na ten temat

Czekasz na wieści w sprawie dotacji Mój Prąd w 2021? Sprawdź najnowsze informacje w tym aktualizowanym na bieżąco artykule.
Czytaj dalej arrow
"Mój Prąd" obsłuży w 2020 do 20 tysięcy więcej instalacji

11/11/2020

"Mój Prąd" obsłuży w 2020 do 20 tysięcy więcej instalacji

Budżet w programie "Mój Prąd" na rok 2020 został wyczerpany, ale NFOŚiGW dołożyło 100 milionów zł do puli, do wykorzystania do 18 grudnia tego roku. Jeszcze można otrzymać dotację.
Czytaj dalej arrow
Złote Medale Grupy MTP targów Poleco i greenPOWER przyznane

11/11/2020

Złote Medale Grupy MTP targów Poleco i greenPOWER przyznane

Ze względu na trwającą epidemię targi greenPOWER oraz Poleco nie odbyły się, ale nie powstrzymało to ekspertów od przyznania Złotych Medali MTP dla najlepszych rozwiązań zaprezentowanych w tym roku.
Czytaj dalej arrow
Kalkulator Kosztów Fotowoltaiki [TOP 5 rozwiązań na rynku]

21/01/2021

Kalkulator Kosztów Fotowoltaiki [TOP 5 rozwiązań na rynku]

Popularność kalkulatorów fotowoltaiki rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ceny modułów fotowoltaicznych są najniższe w historii (40% tańsze niż 5 lat temu) a kalkulacja szczególnie się opłaca przy skorzystaniu z programu rządowego “Mój Prąd”, który jest metodą na sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę. Tym samym okres zwrotu kosztów instalacji w fotowoltaikę staje się coraz krótszy.
Czytaj dalej arrow
Wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości

23/02/2021

Wpływ instalacji fotowoltaicznej na cenę nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna nie tylko obniża rachunki, ale też zwiększa wartość nieruchomości.
Czytaj dalej arrow
Najlepsze panele fotowoltaiczne 2021 według instytutu PVEL

27/05/2021

Najlepsze panele fotowoltaiczne 2021 według instytutu PVEL

Oto podsumowanie wyników kolejnej edycji najbardziej prestiżowych testów świata fotowoltaiki. To najlepsze panele fotowoltaiczne 2021 według PVEL.
Czytaj dalej arrow